همسر نازنین زاغری: سپاه بر تمام مراحل بازگشت دخترمان نظارت داشت

ایران بریفینگ : ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری رتکلیف، زندانی ایرانی-بریتانیایی در بازداشتگاه اوین، در نشستی خبری پس از بازگشت دخترش از ایران اعلام کرد که سپاه پاسداران بر تمام مراحل این سفر نظارت داشته است.
 
رتکلیف روز جمعه ۱۹ مهرماه با «سخت و غیر مشخص» خواندن مراحل صدور موافقت با بازگشت دخترش توضیح داد که «تا آخرین ساعت‌ها نمی‌دانستیم چه اتفاقی می‌افتد و منتظر صدور نامه موافقت از سوی سپاه پاسداران بودیم که این امر با وساطت سفارت بریتانیا در تهران و وزارت امور خارجه ایران اتفاق افتاد.»
 
او شرایط زاغری و امکان تماس تلفنی با او را سخت‌تر و محدودتر از قبل توصیف و اضافه کرد با ترک دخترش از ایران فشار و سختی برای او بیشتر خواهد شد. 
 
گابریلا (گیسو) رتکلیف، دختر خردسال زاغری بامداد جمعه به لندن بازگشت. 
 
زاغری در ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در تهران، زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.
 
همسر این زندانی سیاسی همچنین از تاثیر منفی اختلاف ایران و بریتانیا بر سر بدهی قرارداد تانک‌های چیفتن بر پرونده زاغری انتقاد کرد و گفت: «هربار که این مساله حل نمی‌شود، برای ما مشکل ایجاد می‌شود.» 
 
به گفته او، بازجوهای زاغری گفته‌اند که او «به این زودی‌ها» آزاد نخواهد شد. رتکلیف افزود: «نامه و پیگیری اخیر زاغری آخرین تلاش و امید او برای آزادی بود که به نتیجه نرسید.»
 
رتکلیف همچنین از درخواست برای ملاقات نخست‌وزیر و وزیر خارجه بریتانیا برای مذاکره درباره پیگیری این مشکل خبر داد.
 
تولیپ صدیق، نماینده پارلمان بریتانیا، در همین زمینه ضمن انتقاد از طولانی شدن زندان زاغری گفته است: «این دلگرم‌کننده است که می‌بینیم گابریلا بعد از ۱۳۰۰ روز در ایران دوباره به پدرش می‌پیوندد، اما دردناک است که او از مادرش نازنین جدا شده است. ایران باید به دیپلماسی گروگان خود پایان دهد.»
+19
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.