غرامت ۵ میلیون دلاری برای ۱۹ سال زندان اشتباهی

دیوید ایستمن سال گذشته میلادی بیگناه شناخته شد بی بی سی :یک مرد استرالیایی که به اتهام قتل یک افسر ارشد پلیس به اشتباه ۱۹ سال زندانی شده بود، ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار (۷ میلیون دلار استرالیا) غرامت گرفت.
 
دیوید ایستمن شش سال پس از قتل کالین وینچستر، افسر پلیس فدرال استرالیا، در سال ۱۹۹۵ به حبس ابد محکوم شد.
 
بعدا یک دادگاه تشخیص داد که محاکمه منصفانه نبوده است و آقای ایستمن از زندان آزاد شد. او سال ۲۰۱۸ در دادگاه دیگری تبرئه شد. راز قتل آقای وینچستر کماکان حل نشده است.
 
ماجرای این قتل به یک پرونده قانونی و سیاسی پیچیده تبدیل شد و تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین تحقیقات جنایی استرالیا شد.
 
آقای ایستمن ۷۴ ساله پیش از این پیشنهاد دریافت غرامت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار استرالیا از سوی دولت منطقه‌ای این کشور را رد کرد.
 
آقای ایستمن پیش از این در دادگاه عالی استرالیا گفت که به دلیل حکم نامنصفانه شانس زمان گذراندن با خانواده و داشتن یک شغل را از دست داده است. مادر و دو نفر از خواهر و برادران کوچک‌تر او نیز در این مدت مردند.
 
وکیل او روز دوشنبه مقابل ساختمان دادگاه عالی استرالیا گفت: "او بخش مهمی از زندگی‌اش را از دست داد."
راه طولانی برای آزادی
آقای وینچستر مقابل خانه‌اش در کانبرا، پایتخت استرالیا با دو گلوله‌ای که به سرش اصابت کرد، کشته شد. او کماکان عالی‌رتبه‌ترین افسر استرالیا است که مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.
 
آقای ایستمن که کارمند دولت است، به این دلیل که قبلا اداره پلیس را چند بار تهدید کرده بود به عنوان مظنون قتل شناخته شد.
 
آقای ایستمن در ۱۹ سالی که زندان بود بارها تقاضای فرجام کرد اما تقاضای او در سال‌های ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۱، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸ رد شد.
 
اما تلاش‌های آقای ایستمن سرانجام در سال ۲۰۱۴ جواب داد هیات منصفه اعلام کرد که دادگاه بر مبنای مدارکی که پلیس برایش فرستاده حکم داده بود و "او طی این مدت مورد بی‌عدالتی قرار گرفته است."
 
دومین دادگاه سال گذشته میلادی با حضور بیش از ۱۰۰ شاهد برگزار شد و آقای ایستمن بیگناه شناخته شد. او کمی بعد از این حکم تقاضای خسارت کرد.
+10
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  hovakhshatare - تهران، ایران
  اگر توی ایران بود همون اول اعدامش می‌کردند دیگه این سوسول‌بازی‌ها رو هم نداشت و دل مردم ایران هم از اعدامش شاد می‌شد. همه رو باید اعدام کرد تا دل‌های مردم ایران آرامش پیدا کنه.
  0
  13
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۲
  نظر شما چیست؟