فرمانده مبارزان کرد خطاب به آمریکا: شما ما را رها کردید تا سلاخی شویم

ایران اینترنشنال :ژنرال مظلوم کوبانی عبدی، فرمانده مبارزان کرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه، در دیدار با ویلیام روباک، معاون فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف جهانی برای شکست داعش، گفت: «شما ما را رها کردید تا سلاخی شویم».
 
به گزارش تلویزیون سی‌ان‌ان، در این دیدار که روز پنجشنبه ۱۸ مهر و در بحبوحه عملیات نظامی ترکیه در مناطق کردنشین سوریه در پی خروج نیروهای آمریکایی انجام شد، مظلوم از دیپلمات ارشد آمریکایی پرسید آیا کشورش اصلا برنامه‌ای برای حمایت از کردهای سوریه دارد یا خیر.
 
سی‌‌ان‌ان در گزارش اختصاصی، با استناد به بیانیه رسمی این دیدار، به نقل از مظلوم نوشت: «شما ما را رها کرده‌اید. شما ما را رها کردید تا سلاخی شویم.»
 
مظلوم همچنین گفت: «شما تمایلی به حفاظت از مردم ندارید، اما از طرفی هم نمی‌خواهید نیروی دیگری برای حفاظت از ما بیاید. شما ما را فروختید. این غیراخلاقی است.»
 
بنا بر این گزارش، این فرمانده کرد از آمریکا خواست یا جلوی حملات ترکیه  را بگیرد یا اینکه به نیروهای دموکراتیک سوریه اجازه دهد با حکومت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، و هم‌پیمانان روس‌اش توافقی منعقد کنند تا به این ترتیب جنگنده‌های روس منطقه شمال‌شرق سوریه را پروازممنوع اعلام کرده و ترکیه مجاز به حملات هوایی نباشد. 
 
اما سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت دولت آمریکا نمی‌خواهد کرد‌ها به روسیه متوسل شوند.
 
مظلوم گفت: «من باید بدانم آیا شما قادر به حفظ مردم من و جلوگیری از افتادن بمب بر سر ما هستید یا نه. این را باید بدانم تا اگر نمی‌توانید همین الان با روسیه و رژیم توافقی منعقد کنم و از هواپیماهای آن‌‌ها بخواهم از منطقه حفاظت کنند.»
+136
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  ژنرال مظلوم کوبانی!!! واژه کوبانی تلفظ کردی (معمولا واژه ها رو مختصر میکنن) کمپانی هست. شهر عین العرب در زمان استقرار ارتش آلمان در جنگ جهانی اول در اون منطقه برای کمک به عثمانی مستقر شد و این کلمه کمپانی از اون موقع به شهر عین العرب اطلاق شد. واژه کمپانی رو کردیزه کردن شد کوبانی! حالا این بنده خدا برای اینکه نشون بده که اصل و اصیل این شهره و این شهر کردنشین بوده این نام رو برای خودش ثبت کرده. کلا کردهای عزیز هرچی رو میخوان نشون بدن مال اونا یا اسمشونو اون میزارن یا فامیلیشونو. ایشالا کردها به آسایش برسن.
  98
  40
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  این اولین بار نیست که پشت کوردها را خالی کرده اند, پیش از 80 الی 90 سال پیش دولت انگلستان نیز پشت کوردهای عراق را خالی کرد و همچنین دولت وقت جماهیر شورای سابق که حالا روسیه است پشت کوردهای ایران را در حدود 70 سال پیش خالی کرد . کوردها بخاطر اینکه در بین خودشان خیلی مشکلات قومی و سیاسی دارند هیچ وقت از تجربه های گذشته اشان استفاده نمی کنن که بار دیگر طعمه ای برای دولتها دیگر نشوند.
  22
  102
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  عمریگا به کی پشت نکرده! در ضمن شماها نبودید که به کشورتون سوریه خیانت کردید!؟ و در هنگامی که کشورتان به خاطر داعش و جنگ داخلی ضعیف شد، فیلتان یاد هندوستان و جدای و خودمختاری و. سر داد!؟
  103
  43
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۸
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  کی این تفکر رو تو مغزشون گذاشته باید کشور خودشونو داشته باشن؟. تجره نشون داده کشوری که بر اساس قوم مذهب ملیت زبان تشکیل میشه عاقبتش بدتر از ایرانه. مگه میشه از ترکیه ایران عراق زمین جدا کرد و کشور تشکیل داد؟ همه میدونیم یه زمانی کوروش تا یونان رفته. ایا امروز میتونیم بریم یه تیکه از یونانو جدا کنیم چون یه زمانی کوروش اونجا رفته و چند سال جزو ایران بوده؟ نمیشه. مشکل اصلی همینه. حتی امریکا نمیاد از شما حمایت کنه چون میخوایی چند تیکه از چند کشور جدا کنی و یه کشور درست کنی. بعدم امریکا مگه برا حمایت از کردها اومد سوریه؟ امریکا اومد داعشو قلع و قمع کنه. امروز دیروز خیلی میشنوم میگن داعشو کردها قلع و قمع کرد. کی گفته داعشو کردها قلع و قمع کرد>؟. المان چه کاره بود؟ امریکا چه کاره بود؟ همون ترکیه چه کاره بود؟ همون نیروهای بشار اسد مگه با داعش نجنگیدن؟. داعشو همه باهم قلع و قمع کردن نه تنها یک گروه خاص. تو فیسبوک طرف کرده رفته کامنت گذاشته ما داعشو پاکسازی کردیم. طرف سرباز امریکایی بود کامنت گذاشت من اونجا بودم به همراه هزار سرباز دیگه .
  56
  47
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. دلیلش سادس. شما نمیتونی یه تیکه از ایران ترکیه سوریه عراق جدا کنی و یه کشور تشکیل بدی. وقتی نمیشه و نمیزارن برا چی اینقدر زندکی رو برا خودتون و بقیه تلخ میکنین؟. مگه جمهوری اسلامی ایران تونست انقلاب ننگینو ببره عربستان؟ . اگه میشه شما بهم بگو چطوری؟. قراردادهای گذشته و اینکه بعد سقط شدن عثمانیها برا کردها یه کشور رو نقشه کشیدن رو کلا بزار کنار. چون به قرارداد باشه بریتانیا باید به چین حمله نظامی کنه الان. چون بریتانیا تا ۲۰۴۹ حامی خودمخاری هنگ کنگه. حامی یعنی چی؟ یعنی همون ماجرای قبرس. ترکیه چرا قبرس شمالی رو تصرف کرد؟ چون یکی از ضامنهای اتحاد و صلح قبرس بود. اگه به اجرای قراردادها باشه الان ترکمنستان باید به ایران الحاق بشه. اما ایا شما جرات داری به یه ترکمنستانی بگی این حرفو؟ . اگه به قرارداد باشه الان کل سدهای روی کارون و دز و نمیدونم چی چی تخریب بشه چون اب به عراق نمیره. یه قرارداد دیگه اینه امریکا باید مالیاتی که از شهرونداش میگیره رو به بریتانیا تقدیم کنه. این جزو قرارداد استقلال امریکاست. اما امریکا عمل میکنن؟.
  44
  36
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  بعضیا حرفایی میزنن ادم دهنش وا میمونه. شما از خط ۳۰ کیلومتری بیشتر فرار نکن، کندن یه تیکه زمین از ترکیه یا ایران و تشکیل دولت کوردی یا کردی پیش کش. تو همون کوبانی اون خانوم کرد مگه نمیگفت بعدش میاد سراغ ایران؟ الان خیلی دوست دارم بدونم اون خانوم تا چند کیلومتر فرار کرده. ۴۰ کیلومتر رو رد کرده.
  54
  35
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  تو سوریه با این بلبشو شخصا بارها گفتم بشار اسد باید حفظ بشه. بشار اسد همون نقش شاه رو داره. خاورمیانه و مخصوصا کشورای عربی اصلا دموکراسی پسند نیستن. اینا قبیله ایی اداره میشن. تو هر منطقه قوی ترین قبیله رییسه. بعدم هرچی که میخواد بشه رییس این قبیله تصمیم میگیره. اما اگه اسد بره مطمئن باشین یه لانه تروریستی دیگه ایجاد میشه برا ایران. ایران خودش خیلی مایله یه ادمی بیاد رو کار که سوریه بشه مثل عراق. بشار اسد خوبیش اینه روابط خوبی با روسیه داره و از این جهت یه شبه به سرش نمیزنه کل دنیا رو انقلابی کنه. این بلبشوی هر قوم یه کشور تا اینجا رسیده رفتم دیدم پدر خود من عضو یه گروه شده به اسم اتحادیه ی مردم فلان قوم. حرفشونم اینه که مناطقی که قوم من توش زندگی میکنه به صورت یه منطقه خودمختار در بیاد. از همدان تا بندرعباسو فعلا گرفتن پیش پیش. یه رضا شاه دیگه میخواییم با چماق همچین بزنه رو سر این قوم پرستی و قوم محوری. جالب اینه اکثر کسایی که وارد این بحث ها میشن اکثرا دیپلم دبیرستان ندارن. راحت تحت تاثیر این حرفا قرار میگیرن.
  37
  24
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  بله، این آمریکایی‌ها به خیلی‌ها پشت کردند. ولی هنوز گذر پوست به دباغ خونه نیوفتاده. یه بارم اگر مردین بیاین تو ولایت قزوینی های عزیز و از این پرده‌ها پیاده کنین.
  54
  14
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
  ۲۲
  Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اره داداش مهاباد ، سنندج ، کرمانشاه، دیاربکر و حتی توکیو و پاریس هم از قدیم مال قوم تووورک بودن، مردماییم که الان دارن کشته میشن احتمالا از هندوستان و افریقا(شایدم از مریخ) اومدن. اتاترکم میگفت که قوم کرد اصلا وجودخارجی نداره اینا ترک کوهین و باید رامشون کرد(مثل حیوان).حرفای شما هم مثل ایشون نهایت تفکر برابرخواهی رو میرسونه.تروریستای کثیف چطوری دلشون میاد با چنین کشور رئوفی مخالفت کنن ....
  16
  55
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  اینن عاقبت هر کسی هست که جای تکیه به خود . به دیگری دلگرمه نمونه بزرگش پهلوی .
  36
  24
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
  ۲۲
  Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند

  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. اولا شما وقتی ارتش صدام حسین حمله کرد چرا نرفتی 30 کیلومتر عقب نشینی کنی و اونجا بشینی قرارداد صلح رو امضا کنی؟ دوما دلیل نمیشه چون ما بین 4 تا دولت(نمیگم کشور چون هیچ مردمی طرفدار جنگ و ناعدالتی نیست) با تفکر قرون وسطایی و زورگو واقع شدیم باید از حق خودمون دست بکشیم.حق دادنی نیست دوست من باید خودت بگیریش. ویتنام 20 سال با فرانسه و 20 سال با امریکا جنگید تا تونستن حقشونو بگیرن. در ضمن اگه بری یکمی راجب بلایایی که این چهار کشور در طول تاریخ بر سر ملت کرد اوردن(مثلا عملیات انفال) یکمی برات قابل درک میشه که چرا بعضی از همزبانان من میخوان مستقل بشن(شما حاضری بری تو اغوش کسی که با چماق داره شما رو میکوبه؟!).
  17
  40
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
  ۲۲
  Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند
  شما تا طعم تبعیض شهروند درجه سه و چهار بودن رو نچشیدیم نمیتونین درک کنین که چرا بعضی از همزبانان من میخوان به جای درجه چندم بودن کشور خودشونو داشته باشن
  18
  37
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند::]. والا من تاحالا نشنیدم بگن مثلا کردها یا بلوچها یا ترکمنها شهروند درجه حتی دو هستن چه برسه سه و غیره. در بین مردم ایران و ترکیه اصلا همچین مباحثی وجود نداره. ولی کردها یا بلوچها یا ترکمنها بیشتر با خودشون میجوشن. نمیدونم چرا اما نسبت به اقوام غیر خودشون گریز دارن. ربطی به سنی بودنشون نداره. شاید چون در مرزها زندگی میکنن اینطور شده. من دقیق نمیدونم کجا واقعا مال کردهاست و کجا با مهاجرتهای برنامه ریزی شده تصاحب شده. امیدوارم کردها در مناطق واقعیشون هرجا که باشه هر اندازه که باشه به آسایش برسن و مستقل هم اگه نشدن حداقل مطرح باشن و به زبان و فرهنگشون ارزش گذاشته بشه.
  30
  29
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  تروریسم عروس هزار دامادی است که پول میگیرد و کام دل بر می آورد. همین.
  29
  16
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  تروریست ها شبهای شیرینی را در آغوش انگلیس در جنگ اول جهانی داشتند ، در شبهای مسکو نیز تا دیر وقت با ودکا و روبل کام دل روسیه را بر می آورند، در سالهای ۱۹۷۴ معشوقه اسرائیل بودند ، سپس رفتند زیر عبای خمینی و در جنگ ایران-عراق آنقدر دلار گرفتند که صدام عصبانی شد و زمانییکه این دستجات با دلار در خیابانهای مریوان دسته دسته دلار خرج میکرد به مریوان حمله کرد . بعد رفتند در آغوش صدام و با جاسوسی دل را او بدست آورند. برای صدام. و حال تا همین دیروز ترامپ میگفت این هرزه در تخت خواب عجب good fighter خوبی است، امروز که این روسپی از اطاق خواب ترامپ بیرون انداخته شده با ........به پوتین التماس میکند مرا به شب نشینی هایت در لاذقیه دعوت کن. بیچاره مردم بخت برگشته کورد که گول این تروریستها را خورده اند و سپر بلای این روسپی های پول دوست شده اند.
  42
  14
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
  ۵۴
  hamsafar110 - اوپسالا، سوئد
  [::Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند::]. شاید اقلیتهای قومی بطور کلی شرایط سخت تری داشته باشند ولی واقعیت این هست که منه نوعی که فارسه و مخالف حکومت به مراتب بیشتر مورد ظلم و تبعیض حکومت هستیم تا یک کرد که طرفدار حکومت اسلامی هست. این اصولا در ذات حکومت های دیکتاتوریست. حتما از ماجراهای بارزانی و جلال طالبانی و بقیه در پنجاه شصت سال گذشته خبر داری. تازه از اون گذشته تا کجا میخواین ادامه پیدا کنه؟ فردا حتما آذری ها و بلوچ ها و لرها و یزدی ها و مشهدی ها و و و . میخوان کشور خودشون رو داشته باشن . نه عزیز جان امید چندانی نیست که مشکل جهان سومی اینطوری قابل حل باشه!
  19
  17
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]1- با احترام به شما: بد نیست اطلاعات خودت رو بروز بکنی و بیشتر مطالعه بکن ! طومار نوشتن حَم حُنر نیست. شماحَم چنین صحبت از کوروش میکنی, انگار او چند سال پیش زنده بوده, و شما با اوتخته نرد بازی کردی. اصلا موقع کوروش کی نامی از ایران وجود داشته؟ پس اگه بخاحی به گذشته دور استناد بکنی , اسکندر مقدونی از کشور کنونی ایران تا بخش کافرستان هند و پاکستان امروزی اومد. اگه کُردحا بخصوص در منطقه خودشون دفاع نکردن ,کی این حماسه حا رو بوجود اورد؟ حالا گویا حدود ۸۰۰ نفر داعشی فرار کردن. پس میشه گفت: یعنی نیروحای بیگانه و سوری این داعشی حارو دستگیر کردن تحویل کُردحا دادن و گفتن برای ما نگهدارین؟ در ضمن این اقا کی سخنی از کشورِ کُرد کرد؟
  15
  31
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  ۲- اصلا چرا عادت داریم معادلات تحمیل شده و بد, باید حَمیشه بدون تغییر بمونه؟ نه تنها کُردحا ,بلکه تمام اقوام برای حقوق و مناسبات خود باید با دولت حای مرکزی در حوزه کشوری خود گفتگو بکنن. تاحَمه از یک حقوق یکسان, چون جوامع پیشرفته بهره مند باشن. فکر میکنی حَمه کشورحای دمکراتیک از ابتدای امر حقوق شهروندی رو رعایت کردن. مگه در حمین ترکیه تا چند سال پیش اوردن اسم کرد بنوعی جرم نبود؟ چرا حالا نماینده دارن! خیلی چیزحا رو دولت حای سرکوبگر نمیخان. باید با راه و روش مسالمت امیز و اگاحی حکام یکه تاز رو عقب راند. موفق باشی
  10
  34
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  شاید بشه روی دوستی و اتحاد با روسها یک درصد حساب کرد ولی روی دوستی و اتحاد با آمریکا صد در صد نباید حساب کرد این اولین بار نیست که آمریکا این بلا رو سر کسی درمیآره زمان اوباما معاونش آقای جو بایدن گفت ما نمیخواهیم از پشت به مردم ایران خنجر بزنیم ولی دقیقاً همینکار رو با فرستادن صدها میلیون دلار برای جمهوری اسلامی کرد.
  3
  26
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران

  Kefli Iskenderتراوشات یک ذهن بشدت جنسی!!! کجا زندگی میکنی؟تو غار؟
  9
  34
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران

  چیزی که مشخصه ترکیه حق شهروندی کامل رو به کردها نمیده و از اونطرف حاضر نیست کردها اطراف ترکیه ساکن باشن! به شهرهای آنسوی مرزهاش حمله میکنه و چون توپ و تفنگ داره برای مقابله با یک گروه نه یک کشور قدرتمند داره ترکتازی میکنه!سیاست کثیفی است اما تاریخ نشون داده سرکوب قوم مظلوم رو جریح ترو محکم تر میکنه.این ضرب المثل رو یادتون نره چیزی که منو نمیکشه قویترم میکنه.پس ترکیه باید منتظر عواقب کار وحشیانه اش باشه.به هرحال سرزمین اصلی اون مناطق متعلق به کردهاست
  13
  36
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
  ۲۲
  Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. کردا حدود 20-25% جمعیت ترکیه، و 15% جمعیت ایران رو تشکیل میدن. ایا میتونی 5 نفر (مجموعا هم قبوله) از مقامات دولتی یا نظامی، وزیران و یا حتی یک سفیر یا استاندار که کرد باشه رو اسم ببری؟ درحالی که کردستان ایران و ترکیه جزو توسعه نیافته ترین مناطق از نظر اقتصادی هستن که بیشتر به خاطر دید از خارجی نگاه کردن هستش. اینجور موارد زیادن دوست عزیز چنتاشو مثال زدم.به هرحال ممنونم از حرفت منم به نوبه خودم امیدوارم روزی برسه نه فقط مردم کرد بلکه کل مردم خاورمیانه بتونن مانند کشورهای اروپایی بجای دشمن و الت دست قدرت های خارجی تبدیل به دوست و برادر هم بشن
  8
  21
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
  ۲۲
  Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند
  [::hamsafar110 - اوپسالا، سوئد::]. حرف شما درسته، تمامیت ارضی هر کشوری کاملا حق خودشه و منم هیچ دوست ندارم ایران ما از هم بپاشه. دست در دست هم قویتر هستیم. ولی تنها راهی که این تمامیت ارضی تامین خواهد شد به وسیله احترام و برابری حقوق همه ساکنین اون هستش( ایالت کبک کانادا و یا ولز در انگلستان مثال های خوبی هستن). اشتباه بعضی از دوستان تندرو اینه که نوک دماغی میبینن و فکر میکنن انسجامی که از راه سرکوب و تبعیض حاصل میشه دائمی هستش. در حالی که چنین کارهایی فقط ایده جداخواهی رو در وجود ایندگان تقویت میکنه.
  7
  13
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
  ۴۱
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  تا دیروز به ترکیه شاخ و شونه می کشیدند و اما امریکا منافع میلیادرش را فدای دو تا کرد نمی کند . اینها یک روز دست به دامن اسراییل شدند و پرچم انها را بوسیدند و روز دیکر انگلیس و روسیه و امریکا الان از روی ناچاری به سوی اسد روی ارودند. اما اسد و ایران دهنشان را سرویس می مند.
  11
  6
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
  ۴۳
  golden remix - استکهلم، سوئد
  خاک تو سر ملتی که امید به بیگانه بسته باشه!
  7
  11
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران
  می خواستی دل به امریکایی ها نبندی ابله جدایی طلب . انگار مثلا کردهای ما ایران رو ول کنن و برن با امریکا بر بخورن که استانهای کرد رو جدا کنن . مگه میشه ؟
  13
  8
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  چندی قبل در دیدار وزیر امور خارجه امریکا از ایتالیا در هنگام مراسم رسمی دختر با شهامت کرد در یک اقدام شجاعانه وارد جمع شد و یک بسته غذای سگ را به وزیر امور خارجه امریکا داد و گفت اگر نمیتوانید از کرد ها محافظت کنید لااقل مقداری از این غدای سگ را میل کنید تا شاید مثل ان جائدار با وفا مقداری وفاداری را از این جاندار یاد بگیرید . درود به تمام کرد های دنیا د. درود بشرف همه کرد ها
  8
  14
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۷
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  دوستان : در چهار چوب حکومت اسلامی حَر کسی صحبتی بکنه, فورا لقب ضد انقلاب یا خلاف امنیت ملی بهش میزنن. یا قدیما میگفتن منافق یا کمونیست! حالاکج فهمانه اگه کسی حرفی از حق و حقوق اقوام بزنه, فورا تعدادی چکش جدایی طلب یا تجزیه طلب بر فرقش فرود می اورن. فورا حرف مامِ وطن میزنن و قواله تمامِ کشورحا رو در میارن که مالِ ما حستش. در صورتیکه تعدادی از حَمین دوستان طرفدار بمبارون ایران حستن, و ترامپ رو حَم قهرمان خود میدونن. دوستان : باید این تابوی مرکزیت از بین بره. حَمه دارای حقوق برابر باشن . مثلا خوزستانی حا و جنوبی حا چه نفعی از نفت و گاز دارن؟ در کشورحای فدرال حتی واحد پول و مقدار ان, به تمام زبانهای کشور موجود, بر روی اسکناس نوشته میشه. ولی ما در کجای کاریم؟ اگه میخاحیم تمرین دمکراسی و مدرنیزه رو داشته داشته باشیم , باید غرورحای توخالی خود و داشتم داشتم حا رو نهیب کنیم. به اصل برابری حقوق اجتماعی و شهروندی ایمان داشته باشیم. اگه حکومت سر کش میخاهیم که داریم. یقینا مردم حَم عُصیان خاهند کرد و اوضاع خیط تر میشه.
  5
  16
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۴
  ۴۳
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  به قول فرهاد انجو نماینده کرد مجلس ترکیه،زمانی که کردها در کنار اقوام دیگر در این سرزمین بودند،ترکها در صحراهای مغولستان علف میخوردند.صد البته که قوم اصیل آذریها حسابشان از این بی بته ها جداست.آریایی تاریخ و اصالت دارد و همیشه ماندگار و سرفراز خواهد ماند.
  6
  16
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. اون موقع که در 5000 سال پیش تورکهای تروکیه کهن امپراطوری تروکیه رو پایه گذاری کرده بودن کردها هنوز از اختلاط عده ای پاکستانی تبعیدی با عربهای عراق به وجود نیومده بودن. .... در حدی نیستید درباره ملت بزرگ و قدرتمند تورک ایران قفقاز و تروکیه ورور کنید.
  26
  5
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  ملت بزرگ و کهن تورک ایران تمدنهای سومر و ایلام و قزوین (کاسپین) و خزر (قزر یا آزر) و ماد و اورارتو و ماننا ووو رو در کهن زمان پایه گذاری کردن و ملت کهن تورک تروکیه کهن در 5000سال پیش تمدن ترووا رو پایه گذاری کردن. اونایی که دم از آریا میزنن اصالت خودشون رو در مناطقی بین افغانستان و پاکستان جستجو کنن نه در سرزمین ایران فعلی.
  27
  8
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲
  ۴۶
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  چه قدر اینجا بحث کرد و ترک شده کردها یه بدی دارن اونم اینکه اگه تو مجلسی هزارتا آدم ازهرقوم باشن یه دونه کرد از در بیاد تو چایی بیاره میگن اونی که چایی آورد تو مجلس اون از همه بیشتر میفهمید ترکهام یه بدی دارن اونم اینکه یهو رگشون میزنه بالا یک کار خرکی میکنن هرکی موافقه لایک کنه هرکی هم مخالفه که مخالفه
  11
  2
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۷
  ۴۶
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  دست هرکی هم که مخالف حرفه من باشه و دیسلایک بزنه ایشالا از آرنج بشکنه
  9
  1
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند::]. انصافا آیا شما کرد ها بخاطر کرد بودن مورد ستم از جانب کسی در ایران قرار گرفته اید .کسی شما را مسخره کرده ، من یادمه که در نوجوانی حتی جوانان فارس تهرانی ، خصوصا با اندیشه چپ گرایی شلوار کردی میپوشیدند ، اشعار کردی و یا لری یاد میگرفتند . یادمه که دختر عموی تهرانی من با یک کرد ازدواج کرد ، چقدر همه استقبال کردند ،‌ تو ایران کرد بودن سنبل رشادت و ضد رژیم بودن استنباط می‌شد ، آیا واقعا شما و فقط شما قربانی بودید ، آیا فارس های ضد رژیم کمتر شکنجه و زندانی و اعدام می‌ شدند ، من تعجب می‌کنم که صدها هزار کرد در اروپا زندگی می‌کنند و مشکلی ندارند اما پس چرا باید با ایرانی بودن خودشان مشکل داشته باشند .
  7
  6
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۵
  ۴۳
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تورکهای تروکیه؟؟!!! همین که با این اراجیف دلت خوشه جای شکر داره.شما کارتون دزدی از هر نوعیه .مشاهیر دزدی،تاریخ دزدی،معماری دزدی.با همه همسایه هاتون درگیرید.یه روز پابوس پوتین میرید یه روز پاچه ترامپ را میخارونید.با تو بحثی ندارم و با خیالات خودت خوش باش.
  5
  19
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
  ۴۳
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  مادها ترک بودند؟؟!!!!!!عربهای عراق 5000سال پیش؟؟!!!! سوادت در حد اصالتته.
  3
  18
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۹
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  به جرات می‌توانم بگم ، که کمتر مردمی به اندازه ایرلندی ها و اسکاتلندی ها با انگلیسی ها جنگ کرده باشند . اما اکنون متوجه شده اند که راه حل سیاسی مطلوب تره ، کرد ها اگر بخواهند گزینه نظامی را دنبال کنند ، باید بپذیرند که هزینه سختی داره . تاریخ را بخوانید ، کومله و حزب دمکرات از زمان شاه از صدام سلاح میگرفتند ، کرد های عراق هم از ایران ، داستان ترکیه هم همینه ، بعد از جنگ با داعش و به برکت سلاح های باقیمانده ، جدال با دولت مرکزی ترکیه که شوربختانه زیر سلطه اردوغان است به چالش کشیده می‌شود ، کرد ها باید بپذیرند که در یک منطقه دیکتاتوری یعنی ایران عراق ترکیه سوریه ، گزینه جدایی بیشتر تلفات را دارد ، شاید کسب فدرالیست از طریق سیاسی منطقی ترین گزینه باشد ، و برای این کار اول باید فرهنگ سازی کرد ، یعنی فرهنگ سازی در بین کردها ، فارس ها ، ترک ها و اعراب
  3
  4
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. دقیقا فدرالیم و فرهنگ پدیرش این فدرالیسم خوبه. عده ای از ایرانیها باید دست از اصرار بر فارس و پارس و پرشین نشون دادن کل ایران بردارند و اجازه بدن جامعه جهانی بدون در کشور به نام ایران اقوام مختلفی زندگی میکنن که به زبان و فرهنگ و ایل و تبارشون علاقه دارن. نباید به تیم های ورزشی نامهای اسطوره ای فارسی و آریایی اصرار کنن و یا هر شرکتی که در ایران ثبت میشه رو اجبار به پیشوند یا پسوند پارس و فارس غیره کنن. فارسها از لحاظ جمعیتی قوم غالب ایران نیستند و از نظر اصالت فارسها و تورکها به یک اندازه هستن. کرد و ترکمن و بلوچ و عرب هم زیاد داریم. عده ای فکر میکنن تنها افتخار زندگیشون اینه که در کشوری زندگی کنن که صرفا فارس و پارس قلمداد بشه و فقط فرهنگ و زبان و سنت اونها ترویج بشه و باقی اثوام کم کم محو بشن. عمرا ممکن نیست. این خیالات پوچ رو باید بیرون بریزن. حتیاونهایی که اصرار دارن ایران رو آریایی و غیره نشون بدن. هیچ تورکی خودشو آریایی نمیدونه. خیلی از اونا هم که خودشونو فارس و پارس و آریایی میدونن هم برن آزمایش دی ان ای بدن میفهمن از اقوام کهن تورک ایرانن.
  13
  7
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. فسیل،همه میدونن یه تخته ات کمه انقد خودت رو ضایع نکن
  3
  8
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. واسه ادعاهات منبع موثق داری از ژنتیکی و کهنه ترکی بازیهات
  3
  7
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند::]. مشکل اینه شما و نه هیچکس دیگه نمیتونه یه شهر هیچی صدمتر مربع زمین از یه کشور جدا کنه. مشکل اینه.اگه به گذشته باشه خب چرا برنمیگردین ایران؟ چرا نمیگین شرق سوریه و شرق و جنوب و شمال عراق که کردنشینه الحاق بشه به ایران؟ مگه همشون جزوی از ایران نبودن؟ خب این میشه گذشته. امروز هم یعنی چهار کشور که حتی بریتانیا و امریکا هم بیاد نمیشه یه منطقه رو از این چهار کشور جدا کرد. اگه شما راه حل داری بفرما خودم قول میدم حمایتت کنم. حرف شما مثل اینه چون تگزاس یه زمان مال مکزیک بوده الان مکزیکیها قیام کنن با امریکا جنگ کنن و تگزاس رو به مکزیک الحاق کنن. یا مثلا چون بومیهای امریکا اول تو امریکا بودن همشون جمع بشن یه ارتش تشکیل بدن با امریکا بجنگن و نه همه ی امریکا بلکه یه ایالت امریکا رو تصرف کنن و یه کشور برا خودشون تشکیل بدن. میشه؟. حرف شما از این جنسه. اصلا نمیشه. سوریه و عراقو هیچی. مگه میشه از ایران یا ترکیه صد متر مربع زمین جدا کرد؟
  3
  0
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. کسی با ظلم به کردها مخالفتی نکرد. من گفتم کردها سالهاست زندگی رو برا خودشون جهنم کردن به این امید که یه تیکه از این چهار کشور جدا کنن یه کشور برا خودشون درست کنن. اصلا این چیزی که شما به خاطرش از زندگی افتادین غیر عملیه. ایا بومی های امریکا میتونن یه ایالتو جدا کنن؟ اگه بومیهای امریکا امروز مثل کردها یه گروه مسلحانه تشکیل بدن ایا بهشون نمیخندی؟. تازه شما از گذشته حرف میزنی. اگه به گذشته باشه خب پس چرا نمیگین این مناطق کردنشین به ایران الحاق بشن؟ مگه غیراینه ایران سرزمین مادری تمام کردها بوده؟. وقتی به کارهاتون انتقاد کنم سریع میایی میگی شیمیایی خوردیم قتل عام شدیم بهمون شناسنامه نمیدادن. مگه من گفتم شیمیایی نشدین؟ مگه فقط کردها شیمیایی شدن؟ مگه فقط کردها قتل عام شدن؟ اصلا مگه شیمیایی شدن و قتل عام شدن دلیلی برا جدا شدنه؟ . اصلا اینا رو ول کن شما یه راه حل به من نشون بده چطور میخوایین از هرکدوم این چهار کشور یه منطقه ی بزرگو جدا کنین و کشور کوردی تشکیل بدین؟راه حل نشون بده خودم میام حمایت میکنم.
  3
  1
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. یه کلام از مادر عروس. اخه ادم حسابی مگه اریایی الان وجود داره یه عده میخوان خودشونو اریایی بدونن؟ تو همون امریکا همون سفیدپوستای نازی اینو قبول کردن و دیگه اریایی نمیگن به خودشون و از کلمه هایی مثل white power جامعه ی سفید. فرهنگ سفید استفاده میکنن بعد تو هنوز تو اریایی گیر کردی؟ خود نازیها ول کردن اریایی رو بعد تو ول نکردی؟. بعدم شما پس حتما میدونی التا یعنی چی. خب برگردین به همون التایی که شب و روز ازش دم میزنین. چرا موندین ایران؟.
  3
  3
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. یه چیزی میگن دیگه. خوبه همشون میدونن ترکها از کجا اومدن. شب و روز تو اهنگهای تورکیشون گرگ و التا و کوهستانهای مغولستانو جار میزنن بعد اینجا حاظر نیستن یک کلمه از این التا و جایی که ازش اومدن تو کامنتهاشون بنویسن. اخرشم میگن ایران تورکیه مال تورکه و ماها باید بریم از ایران. ولی جدای از این قضایا الان اوضاع مملکت طوری شده طرف شیرازیه میگه شیراز یه قوم خاصه. شیراز باید جدا بشه. طرف لره میاد میگه ما لر نیستیم لور هستیم و لورها باید متحد بشن و جدا بشن. اینجا بگم خودم اصالتا لرم. شمالی یه طرف. ترک یه طرف اذری یه طرف. به اذری بگی ترکی؟ میاد کتک میزنه چرابهشون میگی ترک؟ تو یه محله اذری نشین باهم میجنگن سر اینکه ترکن یا اذری. نصفشون میگن اذری هستیم. نصفشون میگه نه ترکیم. بلوچها از یه طرف. حالا اینا به کنار. خوراسانیها رو بگو. به خدا تو تلگرام اتحادیه خوراسان بزرگ رو دیدم تا نیم ساعت داشتم میز گاز میزدم. یه نقشه گذاشتن از سمنان تا غرب چین پیشروی کردن این خوراسانیها.
  4
  1
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  خدایش چه مرگتونه؟ چرا مثل ادم نمیتونین تو مملکت زندگی کنین؟ این خاورمیانه چه مرگشه؟ چرا هیچکدوممون مثل ادم نمیتونیم زندگی کنیم؟ اخرشم میگن یا کار اسراییله یا عربستان یاایران یا فارسها یا ترکیه یا امریکا یا مریخیها. بابا خصلت خاورمیانه همینه. از همون شمال مازندران تا اون ته یمن همشون یه خصلت دارن. به شمالی بگی ایرانی میاد فحش میده چرا بهش میگی ایرانی؟ طرف ایرانی نیست اخه. مازنی شده چند وقته. زبون مازنی هم دیگه فارسی حساب نمیشه انگار. چندساله بیشتر نمیشه از مملکت خارج شدما. هر دفعه میرم تهران و یه سر به شهرهای مختلف میزنم به صورت عجیبی سورپرایز میشم. اخه مگه میشه تو دو سه سال اینقدر مردم عوض بشن؟. بله تو خاورمیانه همه چی ممکنه.
  3
  2
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  همون ایرانی هستین ایرانی باقی میمونین پس اینقدر نق نزنین. کاری میکنین یه رضا شاه بیاریم سرکار یه چماق بدیم دستش اینقدر کرد ترک لر فارس شیرازی خوراسانی مازنی تیربارون کنه تا همتون خفه بشین. حالا لورها رو کجای دلم بزارم. اینا دیگه از کی و کجا یاد گرفتن ساز جدایی بزنن؟ این پدر جون منم عضو شده چنان از عظمت لورها میگه ادم دهنش باز میمونه. تازه هرسری کلی پست میفرسته به مخاطبینش اعصاب نمیزاره. تازه لر هم نمیگن. لور میگن. لورها نریزن اینجا کامنت بر علیه من بدن. خودم لرم. یا همون لور.
  4
  2
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. همه منظورت مردم بابله یا جای دیگه؟ همه میدونن تو وقتی فصل برنجکاری تموم میشه میای تو نت پلاس میشی. خخخ
  6
  3
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. پسرجون تو ژاپن جنس چی میزنی؟ بعیده مشروب ساکی اینطوری کنه. صنعتی میزنی؟ چون بعیده اونجا سنتی پیدا بشه. تو کمتر حرف بزن سنگینتری.
  5
  5
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۷
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. غارنشین از صحرای گبی!الان تو کار کشت دوم برنج هستیم.پس هنوز سرکار کشاورزی هستیم.خوبه که دزد نیستیم.دزد تاریخ دزد فرهنگ.دزد هویت.خخ.حقارت برای تو ابدیه.ازش فرار نکن
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۰
  ۴۴
  Azad Muhammmed - آلینگساس، سوئد
  هنگامی که میزان تقسیم پول، سرمایه و خدمات ، در مناطق مختلف جهان بیداد کند همانند ایران ، که مناطق محروم در کردستان، بلوچستان خوزستان،و،و،و، بیکاری ، بی آبی و ووووو،،و،و ، آنگاه است که سرکشی و دادخوهی آغاز میشود، اگر قدرتهای حاکم در کشورها به این اقلیتها همانند دیگران نه یک چشم ، بنگرنند ،،، آقا از ته بگم ،،، من خودم کرد هستم ،، از بس از کوروش کبیر ، زبان فارسی ، فلان و فلان،، گفتن ،پوکیدم،،، من هم چون یک کرد، خیلی سخته،،، لامسسسسبا،،، زبان مادری ،، لباس خودم،،،،،، ،، تو ترکیه به کردها میگن ترکهای کوهی یا وحشی، ،، ،،، ، بله ما که سیمیایی شدیم ، کرد بودیم که شدیم،،، نسل کشی میکننن، سرکشی کیکنیم ، ، ایران بزرگ و یکپارچه، دادگر نیست ،، خودتون به شهرهاه کردها ، ٰربها، سیستان و،،،، نگاه کنید، لامسسسسبا سگ تو زاهدان دوام نمیاره، کردها بیکار،،،، خوب آخرش هم می شود،،، سرکشی و جدایی خواهی،،، مساوات کنید مردم هم راززززززززززززی،،با سپاسسس.
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. آره خوب فصل ویلا ژیلا گذشته کشت دوم رسیده. دیگه توی مازندرانی هم برای ما زبون دراوردی خیلی دنیای مسخره ای شده.
  6
  3
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۴
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::Azad Muhammmed - آلینگساس، سوئد::]. راه حل این نیست بیایین جدا بشین. شما جدا بشی جلو لورها رو کی بگیره؟ به خدا پدر خودم دم از جدا لورها میزنه. نقشه ی کشور رو منتشر کردن. خب همه میدونیم لرها یکی از اقوام محروم کشورن. ایا بیان جدا بشن و لورستان رو تشکیل بدن؟. به جا اینکه بیاییم بر علیه ستم و بی عدالتی تلاش کنیم میاییم برا جدایی تلاش میکنیم. اینطوری نظام راضی تره. چون اگه برا ستم و بی عدالتی تلاش کنی نظام به سختی میتونه مقابله کنه. ولی وقتی میایی میگی میخواییم جدا بشیم چون بی عدالتیه حتی ترامپ از امریکا میاد پیام میده کردها فرشته نیستن.
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::Azad Muhammmed - آلینگساس، سوئد::]. به خدا به منم از این سفره چیزی نرسیده. به هیچکی نرسیده. هرکی که به نظام چسبیده و نوکری تروریستها رو میکنه به نون و نوا رسیده. کلی ادم از اقوام ترک لر کرد عرب بلوچ فارس به نظام چسبیدن و به اینا رسیده. به اشخاص رسیده نه اقوام. کلی کرد میشناسم از نظام تروریستی پولدار شدن. کلی لر فارس عرب بلوچ میشناسم. شما میگی تهران پیشرفته و اباده. اکثر تهران تو همون پایین شهرا ساکنن. اکثر جمعیت تو مناطقی زندگی میکنن که شهرای کردستان بهشته در مقابلشون. شما میگی شیراز مشهد اباده. اما شیراز بیشترین مردم فقیر رو داره. مشهد بیشترین الونک نشینا و محله های حاشیه ایی رو داره. اصفهان همینطور. به همه ستم میشه. حق همه خورده میشه.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۷
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. برنج شفته با ماهی خام. جات خالی.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۸
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. وقتی یه ... از یه سرزمین بیگانه میاد اینجا براما از تاریخ و ژنتیک میگه دیگه من چرا جوابشو ندم!!!خخخ
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. من مردم شمال رو دوس دارم اما تو همش باعث میشی یه چیزی بهشون بگم. سایلنت باشی به نفع همه س.
  0
  1
  شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲
  نظر شما چیست؟