وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است، فقط ضامن قرضی بوده که یک نفر برای خرید ملک دریافت کرده

حسین فریدون در کنار برادرش حسن روحانی دویچه وله :وکیل برادر حسن روحانی می‌گوید موکلش که به اتهام رشوه‌خواری به ۵ سال زندان محکوم شده یک ریال هم از کسی دریافت نکرده است. حکم زندان حسین فریدون در دادگاه تجدیدنظر تائید شد اما او هنوز به زندان نرفته است.
 
حسین سرتیپی می‌گوید طی دو سالی که از بازداشت و آغاز محاکمه موکلش، حسین فریدون گذشته مصاحبه‌ای نکرده اما اکنون که حدود دو هفته از قطعی شدن حکم دادگاه می‌گذرد به دلایلی این کار را انجام می‌دهد.
 
سرتیپی یک‌شنبه ۲۱ مهر به خبرگزاری ایسنا گفت: «الان بنده به خودم این اجازه را دادم که سکوت را بشکنم و آن هم بابت این است که برخی از مطبوعات و سازمان صدا و سیما با بی‌تقوایی و بی‌اخلاقی حقوق شهروندی آقای حسین فریدون را به عنوان یک انسان و یک ایرانی تضییع کردند و مورد هجمه قرار دادند.»
 
ظاهرا اشاره او به شایعات و گزارش‌هایی است که درباره دخالت احتمالی دولت برای کاهش حکم زندان برادر رئیس جمهوری و عدم زندانی شدن او پس از قطعی شدن حکم در دادگاه تجدیدنظر منتشر شده است.
 
در رسانه‌های منتقد دولت گزارش‌های زیادی نیز درباره اتهام‌های دیگری به برادر رئیس جمهوری، از جمله لابی‌گری برای سپردن برخی پست‌های مهم به نزدیکانش یا همکاری با برخی متهمان پرونده‌های کلان فساد مالی منتشر شده است.
 
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری نهم مهرماه اعلام کرد که حکم زندان حسین فریدون در دادگاه تجدید نظر از هفت سال به پنج سال کاهش یافته و او همچنین به ۳۱ میلیارد تومان "جزای نقدی و رد مال" محکوم شده است.
 
در حالی که دادگاه فریدون غیرعلنی برگزار شده و جزئیات آن تا کنون به طور رسمی منتشر نشده، برخی محافل خبری وابسته به اصولگرایان تندرو و منتقدان دولت حسن روحانی از مدت‌ها قبل درباره اتهام‌های او مطالبی منتشر کرده بودند.
 
خبرگزاری فارس، رسانه نزدیک به نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران ۱۹ بهمن‌ماه ۹۷ با استناد به "یک منبع آگاه" گزارش داده بود: «اتهامات حسین فریدون در پرونده‌ای که در حال حاضر در دستگاه قضا در حال پیگیری است مربوط به ارتشا و پولشویی است و رد پول کثیف در این پرونده قابل مشاهده است.»
تکذیب دخالت دولت در پرونده برادر روحانی
علی ربیعی، سخنگوی دولت یک روز بعد از اعلام حکم قطعی برادر رئیس جمهوری شایعه اعمال فشار دولت بر قوه قضائیه برای کاهش حکم زندان حسین فریدون را "از بنیان دروغ" خواند.
 
ربیعی در نشست خبری ۱۵ مهرماه خود نیز در جمع خبرنگاران گفت: «هیچ فردی از سوی دولت، دخالتی در پرونده آقای فریدون نداشته است. حسین فریدون پیش از انقلاب در سن ۱۶ سالگی بازداشت شده است بعد از انقلاب هم سابقه جانبازی دارد، انتقال ایشان به دانشگاه شهید بهشتی قانونی بوده است. آقای روحانی اعلام کرد که هیچ خط قرمزی ندارد و فقط انتظار داوری منصفانه دارد.»
 
حسین سرتیپی می‌گوید اعتقاد دارد که موکلش بی‌گناه است. او تاکید کرده که حسین فریدون فقط ضامن قرضی بوده که یک نفر برای خرید ملک دریافت کرده و "یک ریال مستقیم یا غیرمستقیم به حساب آقای فریدون وارد نشده" و او در این معامله هیچ منفعتی نبرده است.
 
او خاطر نشان کرد که به لحاظ شکلی و ماهوی "ایرادات بسیار جدی" به حکم وارد است و "به طور جد" اعتقاد دارد که اگر با توجه به این ایرادها به پرونده مجددا رسیدگی شود نتیجه‌ای جز اثبات بی‌گناهی و برائت حسین فریدون نخواهد داشت.
اعلام آمادگی فریدون برای اجرای حکم
سرتیپی در مورد اجرا نشدن حکم زندان حسین فریدون پس از ۱۲ روز از اعلام آن به ایسنا گفته که تشریفات قانونی جهت اجرای حکم در حال انجام است و او در نامه‌ای رسمی به دادستان تهران آمادگی موکلش برای انجام تشریفات را اعلام کرده است.
 
برادر حسن روحانی ۲۵ تیر ۹۶ بازداشت و یک روز بعد در ازای سپردن یک وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی آزاد شد. حسین فریدون پیش از بالا گرفتن شایعات درباره اتهامات مالی و بازداشت احتمالی، در نشست‌های هیئت دولت شرکت می‌کرد و در دور نهایی مذاکرات هسته‌ای میان نمایندگان جمهوری اسلامی و کشورهای ۱+۵ نیز حضور داشت.
 
اتهام‌های مالی به برادر حسن روحانی در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نیز مطرح شده بود و برخی فعالان اصلاح‌طلب و حامیان دولت معتقد بودند که اگر قرار به پیگرد قضائی برادر رئیس جمهوری باشد، باید همزمان به اتهامات جواد و فاضل لاریجانی، برادران رئیس پیشین قوه قضائیه و رئیس کنونی مجلس نیز رسیدگی شود.
 
محمد باقر نوبخت، سخنگوی وقت دولت، پس از بازداشت فریدون در جمع خبرنگاران گفته بود: «این مسئله باید برای رئیس قوه قضائیه یا قوه مقننه نیز این‌گونه باشد و قوه قضائیه مستقل همان طور که با برادر رئیس‌جمهوری برخورد کرد با دیگران نیز برخورد خواهد کرد.»
 
وکیل حسین فریدون درباره اقدام احتمالی موکلش با توجه به قطعی شدن حکم دادگاه به ایسنا گفته که به هر حال برای متهمان، محکومان و همه شهروندانی که معتقدند در حکم صادره علیه آنها اشتباهی رخ داده "راه‌کارهای متعدد قانونی" پیش‌بینی شده است. او به این راه‌کارها در مورد پرونده موکلش اشاره‌ای نکرد.
+1
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  چقدر خوب شد برادر این اشغال و روباه کثیف به زندان رفت تا خفه خوب بگیره
  0
  2
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.