چگونه اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان «بلامانع» اعلام شد؟

بی بی سی ،
همان روزی که جلسه پرتنش و بی‌نتیجه کمیته ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست درباره طرح انتقال آب خزر به سمنان به پایان رسید، عیس کلانتری رئیس این سازمان در حال نوشتن نامه‌ای به دولت در تایید این طرح بود که اجرای آن را "بلامانع" بداند.
 
سه روز طول نکشید تا خبر این نامه و یک اسکرین‌شات از آن به رسانه‌های داخلی درز و همگان را بهت زده کند. اینجا بود که معاون سازمان اطمینان داد که موافقت رئیسش مشروط بوده.
 
در جلسه کمیته ارزیابی (روز هفدهم مهرماه) بار دیگر جزئیات فنی طرح و مشکلات اجرای آن به بحث گذاشته شد.
 
از قطر لوله‌های انتقال آب گرفته تا محل دفع نمک تاسیسات آب شیرین‌کن که هنوز روشن نشده آیا در مبدا ساخته خواهند شد یا در مقصد.
 
هزینه این طرح ۹۲۰۰ میلیارد تومان براورد شده و قرار است سالانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب را از دریای خزر و استان مازندران به استان سمنان منتقل کند، برای صنایع و آب آشامیدنی شهرهای گرمسار، دامغان، شاهرود و سمنان.
 مخالفان طرح می‌گویند اجرای این طرح برای محیط زیست دریای خزر و استان مازندران فاجعه بار است و در باره برهم خوردن اکوسیستم دریای خزر بعلت پمپاژ آب و تخلیه نمک هشدار می‌دهند.
 
علاوه بر اینها صحبت از تغییر کاربری صدها هکتار اراضی کشاورزی و تخریب جنگل‌های هیرکانی در مسیر لوله های انتقال آب هم است.
 
مقامات سازمان حفاظت محیط زیست اطمینان می‌دهند که قرار نیست به جنگل های منطقه آسیبی برسد.
 
از بزرگترین حامیان این طرح عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست هستند و حسن روحانی که خود سمنانی است و مثل نمایندگان سمنان در مجلس مشتاق اجرای هر چه زودتر آن.
 
آنها می‌گویند این طرح به محیط زیست آسیبی نمی‌زند ضمن اینکه سمنان به آب نیاز دارد و باید هر طور شده تامین شود.
هنوز روشن نیست آیا با تایید عیسی کلانتری طرح انتقال آب خزر به سمنان بزودی افتتاح شود یا اینکه مخالفان می‌توانند مانع آن شوند.
 
عیسی کلانتری بعلت تایید دیگر طرح‌‌های جنجالی و دادن مجوز به فعالیت‌های صنعتی با مقاومت فعالان و کارشناسان محیط زیست و شکایت آنها به قوه قضائیه روبروست که نمونه اخیر آن تایید غیرمتعارف طرح گردشگری در منطقه حفاظت شده تنگ تکاب خوزستان بود.
 
باید دید آیا این بار قوه قضائیه به نفع منتقدان تصمیم‌های ناگهانی آقای کلانتری وارد عمل می‌شود یا نه.
 
مشکل کم‌آبی در ایران می‌تواند ابعاد امنیتی پیدا کند و شاید در بالاترین سطوح تصمیم گیری تشخیص این باشد که باید به هر قیمت آب سمنان تامین شود.
 
مخالفان احتمال می‌دهند که طرح راه اندازی شود ولی بعلت مشکلات اجرایی و کمبود بودجه ناتمام بماند و محیط زیست منطقه زخمی و به حال خود رها شود.
+7
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  این کارشون را بلدند اول هم همه مخالف طرح سد گتوند (معجزه ۱۲هم دنیا به افتخار ۱۲ امام ) مخالف بودند، دست اخر دید چه معجزه ای بود. از تاریخ پا گذاشتن بشر روی زمین هیچکس نتونسته در مدتی کوتاه بخش بزرگی از مملکت را تبدیل به شوره زار کنه که کارخانه نمک اونجا بزنند. حتی شهابسنگی که داناسوپرها را منقرض کرد نتونسته بود در چنین مدت کوتاهی نصف ممکت را تبدیل به شورهزار کنه اگر این معزه نبود پس چی بودحتی برادران تروریست ۴ پای سپاه انقدر شکسته نفس بودند و باتوجه به اینکه اعجاز فعلی دنیا ۷ گانه است سد گتوند را اینها اعجاز ۱۲هم نام نهادند ، چون در جمهوری اسلامی اعجازهای زیادی اتفاق افتاده که مسولین محترم فعلا اونو مخفی نگه داشتند تا مبادا استکبار جهانی از ان کپی کنه.
  0
  5
  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.