ماشین‌های لباسشویی، مقصر رشد باکتری‌های مقاوم

دویچه وله :محققان می‌گویند که ماشین‌های لباسشویی می‌توانند پناهگاهی برای باکتری‌ها باشند زیرا برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در خانه، لباس‌ها را در دماهای پایین‌تر شستشو می‌دهند.
 
به گزارش اشپیگل آنلاین، این یافته پس از آن حاصل شد که یک پاتوژن مقاوم به دارو در لباس نوزادان در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستانی در آلمان یافت شد. محققان دریافتند که علت رشد این باکتری، در اتاق رختشویی بیمارستان بود. این باکتری که Klebsiella oxytoca نام دارد، باعث می‌شود کودکان تازه متولد شده به مشکلات روده – معدهای و همچنین عفونت ریه و مجاری تنفسی و حتی سمیت خون مبتلا شوند.
 
چنین یافته‌ای این سؤال را ایجاد می‌کند: آیا مردم باید نگران باکتری‌های مضر در ماشین‌های لباسشویی خانه‌هایشان باشند؟
 
دکتر مارتین اکسنا، رئیس انستیتو سلامت در دانشکده پزشکی شهر بن آلمان می‌گوید: «حتی لباس‌های شسته شده و تمیز می‌توانند به این باکتری آلوده باشند. این باکتری می‌تواند به انسان سرایت کند و خطرات بزرگی برای سلامت داشته باشند.»
 
شستشو با درجات پایین از طریق ماشین‌های لباسشویی غیر صنعتی، می‌تواند برای برخی افراد بخصوص کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و به بیماری‌های خودایمنی مبتلا هستند، زخم در بدنشان است و نوزادان، خطرناک باشد. چون باکتری‌های مقاوم به دارو را حداقل در دمای ۶۰ درجه سانتیگراد می‌توان از بین برد و حتی اضافه کردن مواد ضدعفونی کننده به لباس‌ها می‌تواند مفید باشد. با این حال برای کسانی که سیستم ایمنی قوی دارند و سالماند، جای نگرانی نیست.
 
بر اساس تحقیقاتی که در مجله لانست چاپ شده، در اروپا باکتری‌های مقاوم به درمان باعث مرگ سالانه ۳۳ هزار نفر می‌شوند. وقتی دیگر آنتی‌بیوتیک‌ها موثر نباشند، یک عفونت کوچک می‌تواند باعث مرگ شود. به همین دلیل کارشناسان از متخصصان و بیماران می‌خواهند تنها زمانی که نیاز واقعی به مصرف آنتی‌بیوتیک وجود دارد، آن را تجویز و استفاده کنند.
 
نتایج این تحقیقات در مجله تخصصی Applied and Environmental Micribiology منتشر شده است.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.