حمله «قریب‌الوقوع» ترکیه به شمال سوریه؛ کردها خواهان بسیج مردم در مرزها شدند

 تانک‌های ارتش ترکیه در حال حرکت به سوی مناطق مرزی بی بی سی :در حالی که مقام‌های ترکیه از حمله قریب‌الوقوع به مناطق مرزی شمال شرق سوریه خبر می‌دهند، مقام‌های کرد این منطقه از غیر نظامیان خواسته‌اند از مناطق محل سکونت خود دفاع کنند.
 
آنها از مردم خواسته‌اند بسیج شوند و برای مقاومت در برابر حمله برنامه‌ریزی شده ترکیه به نیروهای کرد مستقر در این منطقه، به سمت مرز بروند.
 
هم‌زمان ترکیه نیروهای خود را در مرز جنوبی با سوریه افزایش داده و یکی از مشاوران رئیس جمهوری ترکیه گفته است که نیروهای این کشور به زودی وارد خاک سوریه می‌شوند.
 
وزیر دفاع ترکیه هم امروز چهارشنبه ۹ اکتبر (۱۷ مهر) اعلام کرد که تدارکات لازم برای عملیات نظامی در شرق رودخانه فرات در جریان است.
 
ترکیه می‌گوید به دنبال ایجاد یک "منطقه امن" در مرز سوریه است و قصد دارد نیروهای کرد را که "گروه تروریستی" می‌خواند از این منطقه خارج کند.
 
این تحولات در پی آن رخ می‌دهد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دو روز پیش در تصمیمی جنجالی اعلام کرد که نیروهای این کشور را از شمال شرق سوریه خارج می‌کند.
 
نیروهای کرد منطقه که مورد حمایت آمریکا بودند این تصمیم را "خنجر از پشت" خواندند.
 
کردها که نقشی اصلی در بیرون راندن نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در آن منطقه داشتند می‌گویند تخلیه منطقه، خطر قدرت گرفتن دوباره این گروه را در پی دارد.
 
تصمیم آقای ترامپ انتقاد و محکومیت‌های بسیاری در داخل و خارج از آمریکا به دنبال داشت.
 
با وجود این او از تصمیم خود دفاع کرده و گفته است که خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه به این معنا نسیت که آمریکا کردها را به حال خود رها کرده است. آقای ترامپ گفته آمریکا همچنان از آنها حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند.
نقشه ترکیه چیست؟
بنا بر گزارش‌ها سه‌شنبه شب تانک‌ها و خودروهای زرهی ترکیه به سمت شهر مرزی آقچه قلعه در حرکت بودند. خبرگزاری دولتی ترکیه هم تصاویری از اتوبوس‌هایی پخش کرده که در حال انتقال نیروها به مرز جنوبی بودند.
 
ترکیه قصد دارد منطقه‌ امنی به عمق ۳۲ کیلومتر در مرز ۴۸۰ کیلومتری خود با سوریه ایجاد کند.
 
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفته است که نیروهای این کشور به زودی برای "خنثی کردن تهدیدی بلندمدت علیه شهروندان ترکیه" وارد مرز سوریه می‌شوند.
 
نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که ترکیه قصد دارد در ابتدا حمله محدودی در محدود ۱۰۰ کیلومتری مرزی بین شهرهای تل ابیض و راس‌العین انجام دهد.
 
این منطقه جمعیت زیادی ندارد، ساکنان آن عمدتا عرب هستند و مشخص نیست که آیا نیروهای کرد در این منطقه درگیر خواهند شد یا نه.
+10
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  مردکه میخواد دوباره جا برای فک و فامیل داعشش باز کنه، وقتی داعش اونجا بودند نفت مفت از سوریه از داعش میگرفتند یعنی میدزدیدند.این مردک عاقبت صدام را دید و عاقبت داعش را هم دید، اینبار هم نوبت ترکیه است طبق پلانی که برای خاور میانه جدید کشیدند یعنی اینبار نوبت تجکزیه ترکیه است.
  14
  45
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵
  ۵۰
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  چه بی معنی،بعد ار اون همه زحمت و ازاد کردن بخش های زیادی از دست اون خونخوارهای داعشی وبه درک رسوندن داعش حالا میخوان دست مُزد این کردهای بیچاره رو اینطوری بدن, لعنت به تو اردوگان
  8
  36
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  امیدوارم پیروز این نبرد به شدت نابرابر برای یکباردر تاریخ هم که شده مردم کرد باشن.امیدوارم همونطور که میگن(!)کارما،برای منی که ته مونده مسئئولیت پذیری هنوز درونم زنده هست خیلی سریع جواب میده برا امثلا خوکهایی مثل اردوغان هم جواب بده.
  7
  17
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد::]. رفیق این مغول داعشی میخواد انتقام وبرادران داعشیش را از کردها بگیره. ۹۹ درصد داعشیها از ابومغلهای .ازبکستان،ترکمنستان و ایغورها بلغورها و ترکمنها و مغلکهای ترکیه بودند،این برای کل دنیا روشن شد
  6
  16
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۲
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  اشتبا کوردا در این بود که بجای متحد شدن با ایران و سوریه رفتن دنبال ترامپ، اینم نتیجه. واسه ترمپ فقط پول مهم نه چیز دیگه
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. به خودت فشار نیار و انرژیتو نگهدار برای خبرهای سخت تر. تو یه کرد آواره عراقی نژادی که یه رگتون از تبعیدیهای پاکستانه و یه رگتون عرب و آشوری. در مقابل ملت بزرگ و کهن و قدرتمند تورک ایران و قفقاز و تروکیه سایلنت باشی برای جسم و روح خودت بهتره. لقمه های بزرگ در سوریه برداشتید و حالا در گلوتون گیر کرده. تصاحب خانه های ملت مظلوم عرب سوریه موقت بود و حالا باید پس بدید. زور نزن یه وقت شکافت هسته ای میخوری. همون مغولهایی که بدجور عاشفشونی بزرگترین امپراطوری تاریخ بشر رو داشتن و در همون زمان مدنیت رو در امپراطوریشون به اجرا گذاشتن. شما کردها اصلا نمیدونید مدنیت خوردنیه و پوشیدنی. به خاطر امثال توعه که کسی برای کردها آرزوی موفقیت نمیکنه. چون در همیشه در توهم قوطه ور هستید. تروکیه فقط میخواد اون خونه هایی رو که از اعراب سوریه در بلوشو داعش غصب کردید پس بگیره.
  6
  5
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  من نه ترک هستم و نه کرد ؛ و بهیچوجه طرفدار اردوغان هم نیستم.اما داستان ساده است . کردهای سوریه میلیونها دلار سلاح برای مقابله با داعش گرفتند . شرافتمندانه داعش را شکست دادند . اما طرح تجزیه در خاورمیانه که با لابی یهودیان گره خورده ؛ خواهان تجزیه و تضعیف ۴ کشور ایران/ عراق /سوریه و ترکیه هستند . تشکیل کردستان بزرگ فقط آرزوی کردها نیست بلکه اسراییل هم استقبال میکند . قطع ارتباط کردهای سوریه با ترکیه از طریق پاکسازی مرزی در همین راستا میباشد.
  4
  6
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. کارما رو لطفا برای من توضیح بده
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۴
  نظر شما چیست؟