کدام کشورها بیشترین جایزه نوبل را دریافت کرده‌اند؟

کشورهای غربی با فاصله زیاد در صدر کشورهایی هستند که شهروندان آنها بیشترین جایزه نوبل را دریافت کرده اند.
 
کشورهای آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه و سوئد پنج کشوری هستند که به ترتیب بیشترین برندگان جایزه نوبل را داشته اند. آمریکایی ها تاکنون ۳۷۵ جایزه نوبل دریافت کرده اند. به این ترتیب این کشور در صدر کشورهایی قرار دارد که بیشترین جایزه نوبل را در رشته های صلح، ادبیات، شیمی، فیزیک، پزشکی و اقتصاد دریافت کرده است.
 
آمریکا بیشترین موفقیت را در رشته پزشکی با ۹۴ جایزه به دست آورده است.
 
بریتانیا پس از آمریکا در رتبه دوم فهرست کشورهایی قرار دارد که بیشترین جایزه نوبل را دریافت کرده اند. بریتانیایی ها تاکنون ۱۳۰ بار برنده جایزه نوبل شده اند. آلمان پس از آمریکا و بریتانیا در جایگاه سوم فهرست قرار دارد. اتباع آلمانی تاکنون ۱۰۸ بار برنده جایزه نوبل شده اند.
 
فرانسه و سوئد پس از آلمان با ۶۹ و ۳۲ جایزه نوبل در جایگاه های چهارم و پنجم قرار دارند.
 
ژاپن تنها کشور آسیایی است که نامش در میان ده کشوری که بیشترین جایزه نوبل را دریافت کرده اند دیده می شود. ژاپنی ها تاکنون ۲۷ بار برنده جایزه نوبل شده اند.
 
اسرائیل در حالی در رتبه هجدهم بیشترین کشورها با برنده جایزه نوبل قرار دارد که اولین کشور خاورمیانه ای این فهرست محسوب می شود. شهروندان اسرائیلی تاکنون ۱۲ بار برنده جایزه نوبل شده اند.
 
چین به عنوان پر جمعیت ترین کشور جهان در جایگاه بیست و سوم فهرست بیشترین برندگان جایزه نوبل قرار دارد. شهروندان چینی تاکنون هشت بار برنده جایزه نوبل شده اند. مصر با چهار برنده جایزه نوبل در جایگاه بیست و نهم قرار داد.
 
نام ایران و یمن در این فهرست در میان کشورهایی قرار دارد که تاکنون تنها یکی از شهروندان آنها موفق به کسب جایزه نوبل شده است و به این ترتیب در قعر فهرست قرار دارند.
+6
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  بلههه ایران هم یکی در صلح گرفت اما چون سران مملکت ما صیغه زاده های صلحدوستی هستن کاری کردن که طرف فراری شد
  3
  13
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۰
  نظر شما چیست؟