دولت بشار اسد از کردها خواست «به آغوش سوریه» برگردند

 کردهای سوریه با تجمع در اطراف یک خودروی زرهی آمریکایی در راس‌العین علیه تهدیدات ترکیه به حمله نظامی علیه شمال سوریه دست به تظاهرات زدند. رادیو فردا :یک روز پس از اعلام خروج آمریکا از شمال سوریه و آماده شدن ترکیه برای حمله به مناطق کردنشین آن، یک مقام ارشد دولت بشار اسد از کردهای این کشور خواسته است که «به آغوش سوریه» بازگردند.
 
فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه به شماره روز سه‌شنبه ۱۶ مهرماه روزنامه محلی «الوطن» گفته است آمریکا کردهای این کشور را «بازی داده»، اما دولت سوریه خواهان بازگشت کردها به آغوش کشور است.
 
وی گفت: «بعد از اینکه آمریکا کردهای سوریه را مقابل تهدید نظامی ترکیه رها کرد، دولت از بازگشت کردها به سوریه استقبال می‌کند».
 
کردهای سوریه پس از اشغال بخش وسیعی از خاک این کشور توسط داعش، با حمایت آمریکا وارد جنگ با این گروه تروریستی شدند. بدنبال پاکسازی بخش‌هایی از شمال و شمال شرق خاک سوریه توسط کردها، یک نظام خودمختار محلی برای اداره این منطقه مستقر شد.
 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای ایالات متحده شمال سوریه را ترک می‌کنند، اما به دولت آنکارا هشدار داد «اگر ترکیه دست به اقدامی بزند که آن را خارج از حد تشخیص بدهم، اقتصاد آن کشور را به طور کامل نابود و محو می‌کنم».
 
ترکیه ۳۵ سال است که هم در داخل مرزها و هم بیرون آن با «پ‌کا‌کا» در حال نبردی خونین است و از سال گذشته تاکنون دو عملیات علیه این گروه در خاک سوریه انجام داده است و می‌گوید برای عملیاتی تازه در مناطق کردنشین سوریه آماده می‌شود.
 
در این میان وزارت خارجه ایران توئیتی منتشر کرده که می‌گوید محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۱۶ مهرماه در تماس تلفنی با مولود چاووش‌اوغلو همتای ترک خود، ضمن مخالفت با اقدام نظامی ترکیه و تاکید بر احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه و لزوم ‌مبارزه با تروریسم و برقراری ثبات و امنیت در این کشور، توافق «آدانا» را بهترین راه برای سوریه و ترکیه و رفع نگرانی‌های آنها خواند.
 
تفاهمنامه آدانا به سال‌های پایانی سده بیستم باز می‌گردد که بر اساس آن سوریه «پ کا کا» را سازمانی تروریستی شناخت و اردوگاه‌های این گروه در خاک سوریه را برچید و اعضایش را از کشور بیرون کرد.
 
در همین حال، معاون وزیر خارجه سوریه در بخش دیگری از اظهاراتش گفته است که «ما از همه سرزمین سوریه دفاع خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد هیچ منطقه‌ای (توسط ترکیه) اشغال شود».
 
وی گفت کردهای سوریه توسط دونالد ترامپ «کنار گذاشته شدند» و واشینگتن برای حمله ترکیه به مناطق کردنشین سوریه «چراغ سبز» داده است.
 
وی گفت به همه سوری‌هایی که «گمراه شده» بودند، می‌گوییم «بدون خشونت و با روشی سازنده» بازگردند، چرا که سرنوشت همه سوری‌ها به این کشور گره خورده است.
 
دولت اسد از کردها می‌خواهد دوباره زیر کنترل دولت مرکزی قرار بگیرند و خودمختاری را رها کنند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، بعد از دلسرد شدن کردها از حمایت آمریکا، آنها مذاکراتی با دولت اسد آغاز کرده‌اند اما هنوز نتیجه‌ای از این مذاکرات منتشر نشده است.
+31
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  «پاکسازی مناطق تحت اشغال تروریست ها» و «تأمین امنیت» در گام اول، «احداث خانه» و «فراهم آوردن زمینه بازگشت جنگ زدگان به سرزمین مادری خود» . میلیون ها انسانی تنها بخاطر هدف ایجاد «خط لوله نفت کرکوک به اسرائیل» و «کنترل غرب بر مناطق استراتژیک دریای مدیترانه» بزور سرنیزه تروریستهای تحت حمایت امریکا از خانه های خود رانده شده و سالهاست با مشقت و سختی مجبور شده اند در چادر زندگی کنند.
  31
  14
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
  ۴۳
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  ما کردها بالاخره حق خودمون را خواهیم گرفت.
  11
  11
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۶
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. دوست عزیز حالا که آستینهارو بالا زدید حق لرها و بلوچها و اذریها و فارسها و کلا حق مردم مظلوم ایران و که حدود چهل سال این فرقه تبهکار پایمال کرده رو بگیرید. و اگه فکر میکنی هر قومی و هر فرقه‌ای تنها باید عمل کند و هر کسی سر سفره رو طرف خودش بکشد ذهی خیال باطل و تا اون موقع اگه خوکی دیدی پروازکنان ازادی مردم کرد و بلوچ و اذری و فارس و خواهی دید! تنها راه نجات اتحاد و یکدلی تمام اقوام ایرانی و الا .
  6
  21
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
  ۳۸
  rahjoo - فریدونکنار، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. نظرت راجع به میلینها کرد در کشوری با نام ت ر ک ی ه چیه؟!که بسیاری از اونها حقوق شهروندی درجه یک ندارن؟!!بذار خط لوله به اسرائیل بره بهتره تا ترکیه و ایران بعنوان دو نماد نژادپرستی دینی رشد کنن
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۴
  ۴۳
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  [::گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی::]. من در مورد کردهای سوریه و ترکیه نوشتم ولی شما ربطش به جمهوری اسلامی دادید.به نظر شما آیا کردهای سوریه باید حق ملت ایران را ازدولتمردان ایران بگیرند؟؟!!
  9
  2
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۴
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. شما یا فارسیو خوب نمیگیری یا میگیری و هرجا بنفعت باشه از جیبت یکچیزی در میاری . عزیز ما بعد چهل سال گزیده شدن دیگه فرق گودرز از شقایق تشخیص میدیم اگرچه اندک سوادی هم داشته باشیم. یک‌نگاه به کامنت بنداز و خوب بخودت تکرار کن ( ما کردا !!!تو سوریه‌شی یا عراقی) واگه آری اینجا ایراننننیاننن یوکی و ربطی به سوری و یا عراقی چه ترکش چه کردش و یا عربش نداره! و شما هم فکر نکن با یکسری بچه کودکستانی طرفی که شش تا بمیخ و ده تا بنعل بزنی هرجا بنفعت باشه. زنده باد ایران زنده باد تمام اقوام اون مزائیک گربه نشسته خاورمیانه.دیدی کرد عزیز خودت ربطش داده بودی .
  2
  10
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۲
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. تا امثال شما هست باید گفت اون روز هرگز نمی رسه . شما فقط نشستین تماشا می کنید با یه کامیون ادعا
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
  ۴۳
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  [::گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی::]. ادب مرد به از دولت اوست وبه تو ربطی نداره که من کجاییم و اینجا هم میام و مینویسم و تو هم کامنتهای منو میخوانی و رد میشی.یه چیز رو هم بهت یاد بدم که فقط نظر خودت رو بنویس و تفتیش عقاید از کسی نکن.
  8
  0
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. ۱-ازاد میشید با تو و امثال تو هنوز باید این کردهای عزیز ناله و شیون کنن چون با بودن تحفه‌های نطنزی مثل تو اون مزرعه رو اب خواهد گرفت. کتابهاتو بزار زمین و کلاشتو وردار برو جنگه یه خرتری از. موفق باشی ولی اصل بد نیکو نگردد چونکه بنیادش بدست ! در ضمن سالهاست که شما طلبکاران از کل دنیا هر سوالی حتی خیلی ساده رو تفتیش عقاید میشمارید و بگمان اینکه با یک کلاش بر دوش میشه یک کشور درست کرد بادست خالی میخواهید دیوار بتنی و پائین بیارید دیگر خیلی کم خانواده کردی پیدا میکنی که عضوی از خانواده رو ازدست نداده باشه. در اخر چون گفتی بمن مربوط نمیشه کجایی هستی این درست ولی چون هنوز بخاطر اون اب و خاک (ایران)روی پای راستم لکه سیاهی از جنگ مونده پس هر گوسفندی بخواد از هرکجای دنیا به اون کشور فکر بد بکند وظیفه من و امثال من هست دفاع کند چه پانترکش با اردوخر و یا تجزیه طلبش با مست زیباریش.
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۲
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. ۲- به توی توهمی هم ارزوی موفقیت میکنم ولی با تئوری که در سر داری الان بایست شمال سوریه باشی نه استکهلم لم بدی بدتر از من بگی لنگش کن چون خردوغان حمله رو آغاز کرده که البته نه لنگ تو و نه حمله خردوغان هیچکدوم بمن مربوط نیست تا موقعی که تعرضی به ایران نشده باشه.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۳
  نظر شما چیست؟