رواج اجاره ساعتی خانه در تهران!

تسنیم : نایب رئیس اتحادیه املاک با اشاره به رواج اجاره ساعتی و روزانه مسکن در کشور به خصوص تهران، گفت: مشخص است وقتی سایتی عکس یک فرد بخصوصی را گذاشته که به خیابان نگاه می‌کند و زیر آن نوشته خانه ساعتی، چه قصدی از اجاره این نوع خانه‌ها دارد.
 
حسام عقبایی در گفت‌وگو با تسنیم، در واکنش به گسترش پدیده اجاره ساعتی و روزانه واحدهای مسکونی، اظهار کرد:‌ این موضوع حدود چهار، پنج سالی است که باب شده به خصوص در شهر تهران. البته سابقه اجاره روزانه مسکن در شهرهای دیگر پیش از انقلاب را داشته‌ایم یا شهرهای زیارتی یا شهرهای واقع در استان‌های شمالی که زائران یا مسافران برای یک روز اقامت، چنین خانه‌هایی را اجاره می‌کردند.
وی ویلاهای اجاره‌ای واقع در شهرهای شمالی کشور را یکی از مواردی عنوان کرد که مردم به صورت روزانه آنرا اجاره می‌کنند، افزود: این مسئله قبل و بعد از انقلاب متداول بوده است.
 
وی در عین حال ادامه داد:‌ یکی از گپ‌های موجود در این حوزه آن است که باید صاحبان خانه‌هایی که به صورت روزانه اجاره داده می‌شود، از پلیس اماکن عمومی، سازمان ایرانگردی و جهانگردی و ... مجوزهای لازم برای داشتن استانداردهای لازم را دریافت کنند.
 
نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر این‌که هیچ کس حق ندارد خانه‌ای را به صورت ساعتی اجاره بدهد، تصریح کرد:‌ اجاره دادن ساعتی و روزانه واحدهای مسکونی توسط مشاوران املاک ممنوع است و آنها نمی‌توانند قرارداد واحد اجاره‌ای را برای کمتر از یکسال تنظیم و ثبت کنند.
 
عقبایی به استثناهایی در این رابطه اشاره کرد و گفت: در برخی موارد ممکن است فردی جهت شرکت در کلاس‌های کنکور، درمان و... خانه‌ای اجاره‌ای را برای چند ماه بخواهد که در این صورت ایرادی ندارد مشاور املاک قرارداد شش ماهه‌ای را برای این ملک تنظیم کند.
 
وی بیان کرد:‌ از سوی دیگر در خانه‌هایی که به صورت ساعتی یا روزانه اجاره داده می‌شوند با توجه به این‌که مالک آن خود را به پلیس اماکن برای اخذ مجوزها معرفی نکرده‌، ممکن است کارهای غیرقانونی و مفسده برانگیزی انجام شود.
 
وی با اشاره به این‌که اجاره دادن این قبیل خانه‌ها هم برای مالکان و هم برای مشاوران املاک ممنوع است، اظهار کرد: باید به این نکته نیز اشاره شود که اجاره ساعتی یا روزانه ملک یک شغل تلقی می‌شود مانند هتل داری، متل داری و... . هیچ ایرادی ندارد که یک فردی برای چند ساعت در جایی استراحت کند البته در صورت داشتن مجوزهای لازم از سوی سازمان‌های ذی‌ربط. در واقع محلی که می‌خواهند در ان استراحت کنند باید شناسنامه دار و قانونی باشد.
 
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قتل، جنایت، خفت گیری و ... از مواردی است که در خانه‌های بدون مجوز ممکن است روی دهد،‌ گفت: صلاحیت این قبیل افراد باید توسط سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط بررسی شود و پس از آن برای متل،‌ مسافرخانه، پانسیون و ... پروانه کسب صادر شود. ضمن این‌که اینها باید مالیات پرداخت کنند.
 
عقبایی افزود:‌ به طور کلی باید مشخص شود چه کسی وارد این مکان‌ها شده و چه کسی خارج می شود. ممکن است تیم هایی اخلال گر امنیتی وارد کشور شوند و این نوع خانه‌ها را خانه‌های امن می بینند و با یک کارت شناسایی جعلی در اینجاها مستقر می‌شوند. یا ممکن است عده‌ای برای یک روز در جایی مستقر شوند و مشخص نباشد که محرم هستند یا خیر یا این‌که شرایط دیگری را رعایت می‌کنند.
 
وی با بیان این‌که اجاره خانه‌ها به صورت ساعتی یا روزانه در سه بُعد اجتماعی، فرهنگی و امنیتی بسیار مهم است، اظهار کرد: ما از وزارت ارشاد در بحث اجاره ساعتی و روزانه گلایه داریم، چون فقط سایت‌های اینترنتی در این حوزه فعال هستند و هیچ برخوردی هم با آنها نمی‌شود.
 
وی ادامه داد:‌ قطعا کسی نمی تواند در یک بنگاه‌ املاک ملکی را برای سه ساعت اجاره کند و چنین چیزی را در سطح مشاوران املاک نداریم. اما در کانال‌ها و فضاهای مجازی این نوع فعالیت‌ها را تبلیغ می‌کنند که باید وزارت ارشاد، پلیس فتا و پلیس پیشگیری به این موضوع وارد شده و به این افراد فرصت تبلیغات ندهند. همزمان هم به مردم آگاهی دهند که به لحاظ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و... تبعاتی بسیاری برای آنها به همراه دارد.
 
نایب رئیس اتحادیه املاک گفت: امیداوریم وزارت ارشاد،‌ پلیس اماکن، پلیس فتا و پلیس پیشگیری به این موضوع بسیار مهم وارد شوند.
 
عقبایی اضافه کرد: مشخص است وقتی سایتی عکس یک خانمی را گذاشته که به خیابان نگاه می‌کند و زیر آن نوشته خانه ساعتی، چه قصدی از اجاره این نوع خانه‌ها دارد. متاسفانه طی دو سه سال اخیر با این نوع تبلیغات برخورد نشده که امیدواریم دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط هر چه سریع‌تر به این موضوع وارد شوند.
+55
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  خب معلومه چه قصدی داره. طرف جوون شده نیاز به سکس داره و این مردم متمدن و بافرهنگ این چیزا حالیش نمیشه و سکس رو تنها بعد ازدواج قبول دارن. اسم این عملو گذاشتن فرهنگ. طرف مجبوره به هر دری بزنه مکان پیدا کنه.
  6
  32
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  زمان شاه فقید یه محله بدنام وجود داشت که همه کاراشون رو اونجا انجام میدادن و بقیه مردم و مخصوصآ خانومها با امنیت کامل زندگی میکردن ولی الان به برکت وجود نحس ج.ا همه جا تبدیل به جی جی خونه شده و به تمام خانومها به اون چشم نگاه میکنن!!!!! البته من تمامی تقصیر رو از مردهای بی غیرت ایرانی میدونم, همشون به این فکر میکنن چی بهتر از ج.ا , خانوم میخوایم هست, مشروب هست, مواد هست, غافل از اینکه این مسئله دیر یا زود خواهر مادر خودشون هم در بر میگیره!!!!!!!! به این میگن یه ملت مسلمون!!!
  7
  62
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مطلقا این موضوع به اینگونه نیست. در تمام دنیا مسافران اطاقی را بارها کمتر ااز مخارج یک هتل اجاره میکنند. مشکل اخوند در ایران اینست که هتل ها هر روز لیست مسافران را به شهربانی اطلاع داده و جابجائی افراد کنترل میشود ولی این ها نمیتوانند تمام خانه های مسکونی را کنترل کنند. خانه ی ساعتی هم بهانه و من در اوردی خود این ها هست
  6
  25
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد

  اب را مجانی میکنیم برق را مجانی میکنیم اتوبوس را مجانی میکنیم شما را بمنزلت انسانی میرسانیم.امام دجال.
  8
  46
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
  ۵۰
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  آب و برق را مجانی میکنیم، خانه ها را ساعتی اجاره میکنیم تمام امور مربوط به زیرشکم که اس و اساس اسلام است راتسهیل میکنیم ۰ محیط زیست و طبیعت را نابود میکنیم ،فرهنگ را در حد فرهنگ چارپایان تنزل میدهیم ،پاسپورت ایران را از پاسپورت سومالی خوار و خفیفتر می کنیم ، شکمتان را آنچنان گرسنه میکنیم که مانند سال ۵۷ خوشی زیر دلتان نزند، تن فروشی ،فرزندفروشی ، همسرفروشی، کلیه و دل و قلوه فروشی را رونق میبخشیم و۰۰۰۰۰۰اصلا به این مقدار راضی نباشید
  7
  62
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۸
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  صرفنظر از این شایعات اگر خونه خالی بی خانوم باشه جرمه یا با خانوم؟ اگر کسی خونه اش را به صیغه ای اجاره بده چی؟ حلاله یا حرام؟
  5
  26
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  .... قمی! اینهم لابد از زمان پهلوی باقی مونده و شما مقتدران نتونستین جمعش کنید! 😀😀 این پر رویی فقط از ساکنین بشکه بر میاد!
  5
  20
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  قصدشون هر چی باشه از قصد شما فاسدها بدتر که نیست. آدم هستند چرا باید مشکلی باشه؟ چرا باید برن تو بیابون خوب دو نفر با هم توافق کردند و اعتماد دارن چه ایراد داره ؟ حالا شماها اگر خیلی دلسوز مردم هستید مشکلات و خطرات امنیتی و بهداشتی رو دربیارید و قوانینی بگذارید که جلوی هرگونه سوء استفاده و خطر برای بخصوص خانومها یا حتی هر دو آنها را بگیره و افراد نتونند از این خلوت سوء استفاده کنند و این کارها در راه درستش و آرامش جنسی دادن به جوانها موثر واقع بشه
  2
  8
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۵
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. پروفسور بالتازار دم خروست زد بیرون هاهاها تو خبر پایین مربوط به مصرف الکل در ایران نوشتی )روزی دوستی قدیمی از اقلیت ها که پخش مسکر میکرد از روی محبت برایم یک گالن عرق اورد. از انجا که من بندرت مسکر میخورم گالن را گذاشتم پشت مغازه و تلفنا به دوستی اینکاره زنگ زدم که روز بعد بیاید و عرق را ببرد( پروفسور میشه بگی کسیکه ادعای روزنامه نگاری وخبرنگاری داره چطور میتونه همزمان بقال و چقال باشه؟
  28
  2
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. حتما عزیز دل کم بین. از شاعری و نویسندگی مستقل اگر مجیزگوی دولت و اخوند نباشی پول در نمی اید و من دو شغل موازی برای امرار معاش داشتم. ضمنا اقای باسواد فروشگاه حتما بقالی نیست. من فروشگاه خدمات الکترونیک و کامپیوتر داشتم و همزمان دستگاه های تصفیه هوا می ساختم. در کار تبلیغات تجارتی هم بودم
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. پس‌ها ها‌ها چه شد؟ حالا نترس این دوست ما نمی‌‌آید.به ایران.خانه کرایه دادن می‌‌ماند .یک شغل برای شما .نترس دست زیاد نمی‌‌شود. به نظر من باید در ایران فاحشه خانه‌ها دوباره باز شوند. تا آخوند‌ها و آخوند دوست‌ها بروند سر کار اصلی‌ خود. این راه من هم نمی‌‌گویم. خودتان گفتید. می‌‌گوهی نه. روزنامه کیهان سال ۵۷ را بخوان، که طالقانی شما .مخالف سر سخت بستن فاحش خانه بود. می‌‌گفت باید اسلامی شود. نه بسته. البته نظرش خیلی‌ خرکی بود. می‌‌گفت. هر خانه احتیاج به مستراح دارد. و هر کشور احتیاج به فاحشه خانه.تا جامعه آسیب نبیند. این را می‌‌گذاریم به حساب آخوند بودن. ولی‌ اگر بسته نمی‌‌شد. آخوند می‌‌رفت سر کار اصلی‌ و ملت این همه ویرانه نبود.
  3
  16
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۹
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  (ممکن است کارهای غیرقانونی و مفسده برانگیزی انجام شود) پ نه پ . تو بمیری فقط اونجارو یه ساعت میخوان اجاره کنن گروپ بزنن برای مراسم زیارت عاشورا
  3
  11
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱
  نظر شما چیست؟