الفیاض: حشد الشعبی آماده انجام دستورهای دولت برای جلوگیری از «کودتا» است

 فالح الفیاض، رئیس حشد الشعبی (بسیج مردمی) عراق رادیو فردا :مشاور امنیت ملی عراق که ریاست گروه حشد الشعبی (بسیج مردمی) را نیز برعهده دارد روز دوشنبه اعلام کرد که گروه حشد الشعبی آماده پشتیبانی از دولت عراق علیه معترضان خیابانی است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، فالح الفیاض، رئیس گروه شیعه شبه‌نظامی حشد الشعبی که مهم‌ترین گروه متحد جمهوری اسلامی در عراق است روز دوشنبه اعلام کرده که این گروه به عنوان نیروی ذخیره برای جلوگیری از «کودتا یا شورش» آماده انجام دستورهای دولت این کشور است.
 
معترضان عراقی خواستار انجام تغییرات اساسی در کلیت نظام و دولت عراق هستند، اما فالح الفیاض، رئیس حشد الشعبی در این روز به خبرنگاران گفت که او خواستار «سرنگونی فساد است نه سرنگونی رژیم.»
 
معترضان که طی هفته گذشته در بغداد و شهرهای عمدتاً شیعه‌نشین جنوب عراق به خیابان‌ها آمده‌اند به فساد در ادارت دولتی، ضعف در ارایه خدمات عمومی مانند آب و برق و نیز سطح بالای بیکاری اعتراض دارند.
 
مقامات ارشد حکومتی قول داده‌اند که به مطالبات معترضان رسیدگی می‌کنند و دستور اجرای برخی اصلاحات را داده‌اند اما با این وجود اعتراضات هنوز ادامه دارد.
 
دو سال پس از شکست داعش، ناآرامی‌های این هفته بزرگ‌ترین چالش را برای دولت عراق به‌وجود آورده‌اند؛ دولتی که بالا گرفتن تنش بین ایران و آمریکا نیز چالش دشواری برایش ایجاد کرده است زیرا دولت عراق با هر دو کشور رابطه متحدگونه‌ای دارد و هم میزبان هزاران نیروی آمریکایی است و هم شبه‌نظامیان متحد ایران را در کنار خود دارد.
 
فالح الفیاض، رئیس حشد الشعبی، روز دوشنبه گفت که «می‌دانیم چه کسی پشت این اعتراضات است. طرحشان این است که حکومت را ساقط کنند اما شکست خورده‌اند.»
 
سخنان او بازتاب‌دهنده اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، است که در همین روز گفته است که این اعتراض‌ها «توطئه دشمن» است.
 
با این‌که درخواست اصلی معترضان بهبود وضعیت اقتصاد و رفع فساد در دستگاه‌های دولتی عراق است، آیت‌الله خامنه‌ای این اعتراض‌ها را به «دشمن» ربط داده و دو مقام جمهوری اسلامی نیز روز دوشنبه مدعی شدند که هدف از اعتراضات عراق تأثیرگذاری بر مراسم اربعین بوده است.
 
گزارش‌ها حاکی از ادامه ناآرامی در عراق است و خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در پلیس و اورژانس، گزارش می‌دهد که در شهرک صدر در درگیری‌های شب گذشته ۱۵ تن کشته شده‌اند که به نوشته رویترز با این حساب شمار کشته‌شدگان اعتراضات یک هفته اخیر به بیش از ۱۱۰ نفر رسیده است.
 
وزارت کشور عراق می‌گوید بیش از شش هزار تن دیگر نیز در این ناآرامی‌ها زخمی شده‌اند که ۱۲۰۰ تن از آنها نیروهای امنیتی و پلیس بوده‌اند.
دستور نخست وزیر عراق برای خروج یگان‌های ارتش از شهرک صدر
ارتش عراق روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ارتش از خشونت بیش از اندازه، خارج از قواعد تعیین‌شده این نیرو در برخورد با تظاهرکنندگان استفاده کرده‌اند.
 
بنا بر این بیانیه، عادل المهدی، نخست‌وزیر عراق، دستور داده تا همه یگان‌های ارتش از شهرک صدر خارج شوند تا با یگان‌های پلیس جایگزین شوند.
 
با وجود تلفات دیشب، دفتر نخست‌وزیر عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد عادل عبدالمهدی در گفت‌وگوی تلفنی‌اش با وزیر امور خارجه آمریکا از بازگشت اوضاع کشور به روال عادی خبر داده است.
 
آقای عبدالمهدی همچنین تأکید کرده که نیروهای امنیتی عراق کنترل اوضاع را به دست گرفته و «ثبات بار دیگر به عراق بازگشته است.»
 
این اظهارات در حالی بیان شده که تا روز یکشنبه ده‌ها تن در جریان اعتراضات در عراق جان خود را از دست دادند.
 
هم‌زمان روز دوشنبه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به بغداد سفر کرد.
 
دیدار با مقامات عراقی با هدف «بررسی چشم‌اندازهای توسعه همه‌جانبه و تحکیم روابط دوستانه میان روسیه و عراق از موضوعات مورد بحث میان مقامات عراقی و وزیر امور خارجه عراق» خواهد بود.
+4
رأی دهید
-24

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.