ورود عوامل سپاه به خاک عراق برای «تقویت حشدالشعبی»؛ سرکوب اعتراضات با آرپی‌جی و خمپاره!

کیهان لندن :بر خلاف ادعاهای رسانه‌های داخلی ایران تظاهرات علیه فساد حکومتی و بیکاری در شهرهای مختلف عراق همچنان ادامه پیدا کرده و در بعضی از شهرها از جمله بغداد و ناصریه عملاً به جنگ خیابانی تبدیل شده است.
 
نیروهای حشدالشعبی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محور سرکوب اعتراضات هستند و بر اساس گزارش شاهدان عینی علاوه بر شلیک مستقیم تک‌تیراندازها به سمت معترضان، از خمپاره و آرپی‌جی نیز استفاده می‌کنند! سلاحی که ضدنفربر و تانک است!
 
شبکه الحدث به نقل از منابع امنیتی و پزشکی نوشت که ارتش عراق روز دوشنبه «استفاده بیش از حد از زور» در درگیری با معترضین در شهرک صدر عراق را که عمدتا شیعه هستند تایید کرده است. در درگیری‌های شب گذشته در شهرک صدر دست‌کم ۱۵ نفر کشته شده‌اند. شهرک صدر در شرق بغداد واقع است. شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران چندین راکت و خمپاره به سمت این منطقه مسکونی پرتاب کردند.
 
به گزارش کیهان لندن، روزهای شنبه و یکشنبه ۱۳ و ۱۴ مهرماه، شماری از فرماندهان و اعضای نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه گروهی از نیروهای فاطمیون (افغان‌ها) به منظور تقویت نیروهای حشدالشعبی و عصائب اهل الحق در سرکوب اعتراضات عراق در بین زائران اربعین از طریق مرز شلمچه و چذابه وارد خاک عراق شدند. تعدادی از نیروهای اعزامی به عراق عضو «سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ» هستند.
 
بر اساس آخرین گزارش‌ها تعداد کشته‌ها در اعتراضات عراق به ۱۰۶ تن و تعداد مجروحان به ۶هزار تن رسیده است. منابع غیررسمی اما می‌گویند آمار تلفات بیش از اینهاست.
در پاسخ به اعتراضات گسترده دولت عراق ادعا کرد رشته اصلاحات جدیدی از جمله طرح واگذاری زمین به مردم و افزایش خدمات رفاهی به خانواده‌های کم‌درآمد را اجرا می‌کند اما این وعده‌ها در آرام کردن مردم تاثیری نداشت فالح فیاض رییس حشد الشعبى و مشاور امنیت ملی عراق در یک نشست خبری با تأکید بر اینکه «می‌دانیم چه کسانی در پس خرابکاری و تظاهرات قرار دارند» ادعا کرد، «طرح براندازی نظام [در عراق] شکست خورد.» او تهدید کرده «دشمنان ما توانستند باعث قربانی شدن شماری از افراد شوند و این امر دردناک است اما دو برابر به آن پاسخ خواهیم داد.»
 
برخی منابع جمهوری اسلامی می‌گویند سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دوشنبه وارد بغداد شده است.  پیش از این نیز شبکه العالم از دیدار برهم صالح رئیس جمهوری عراق با ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد خبر داد.
 
فرماندهی عملیات مشترک در عراق اعلام کرد که عبدالمهدی دستور خروج یگان‌های نظامی از شهرک صدر را صادر و یگان‎های پلیس کشور را جایگزین آن کرد. در بیانیه این فرماندهی آمده است: «تیم‌های تحقیقاتی فوری اقدامات خود را برای رسیدگی به حوادث اخیر آغاز کرده‌اند.» این بیانیه همچنین از همه نیروهای امنیتی خواست تا به قواعد درگیری ویژه حفاظت از تظاهرکنندگان و مبارزه با شورش بطور کامل پایبند باشند.
 
دو دستگی در حکومت عراق در مواجهه با اعتراضات آشکار است. گروهی که تهران پشت آنهاست عامل اعتراضات را عوامل آمریکا و عربستان می‌دانند و در سرکوب مردم مشارکت دارند و گروهی دیگر خواستار شنیدن صدای اعتراض‌ها هستند.
 
حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی گفته نیروهای مسلح آماده برقراری امنیت در تمام مرزهای ایران برای تردد آسان و بدون مشکل زائران هستند.
 
گروهی از مقام‎های سیاسی و نظامی در ایران می‌گویند «فتنه عراق را اسرائیل و عربستان» به راه انداخته‌اند. کیهان تهران نیز به نقل از تعدادی کارشناس خارجی نوشته است که فتنه عراق از سفارتخانه‌های آمریکا، انگلیس و هلند آب می‌خورد! مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی نمی‌خواهند شعار مردم عراق را بشنوند که رو به آنها شعار می‌دهند: برو گمشو!
+25
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  پروردگارا، ایران بزرگ را از شر اعزراییل، عرعرستان و عمریگا به دور دار
  134
  15
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  زال، هموطن های عراقیت رو دارن لت و پار میکنن، پس غیرتت کجاست؟
  7
  114
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  فکر میکنم باور سرش گرم اربعین باشه و مدتی چیزی ننویسه. شاید بزودی شاهد کلیپی ازش باشیم که زنجیر به گردن و عوعو کنان داره به سمت حرم میره.
  0
  55
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  حتی المقدور این تخم و ترکه باقیمانده داعش را له کنید . ما هم ان شا الله فردا دست جمعی عازم و حاضر هستیم . این سری پوست تا آخرین نفرشونو باید کند . کربلای امروز ، کربلای ١٤ قرن پیش نیست
  49
  4
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  معترضان شیعه هستند چگونه از طریق عربستان و اسرائیل آشوب بپا می کنند ؟ بسه دیگه هرچه ردروغ گفتید . مردم آگاه عراق از دخالت های ایران به ستوه آمده اند جمهوری اسلامی همه جا میخواد زیر سلطه خودش باشه و کشور و مردم را به دست امام زمان سپرده مردم هرکشوری استقلال و پیشرفت کشور خویش را دوست میدارند
  1
  17
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. این زالوی عراقی فکر میکنه امریکا و اسراییل برای سرکوب همولایتی هایش نیرو و آرپی جی و خمپاره فرستادند بیچاره پول و مال مفت بد جوری کور و کرش کرده و نمیخواد باور کنه که سپاه و قاسم سلیمانی دارند هموطنانش را میکشند .کسی که کشورش و هموطنانش را بیخیال شده و نوکری تروریستهای جنایتکار را میکند بیشرف و بی وجدانترین آدم است
  2
  29
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. [::Zaall - اصفهان، ایران::]. زالوی عراقی تیتر را بخون ببین چه کسانی در کشورت دارند جنایت میکنند و مردم را به خاک و خون میکشند .ننگ بتو که ...لهیده و کرم خورده سیدعلی را دودستی چسبیدی و ول نمیکنی
  3
  28
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  انقلابی پست مدرن بر علیه سلسله مراتب سنتی عراق. قیام توده کارگران و فقرا و لشکر بی کاران در عراق برعلیه رانت و سرمایه داری اسلامی .باآرزوی موفقیت آنان و پیروزی خون بر شمشیر.
  6
  11
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. من صد در صد با عرایض سرکار موافقم و زال ابن ابو تربچه! را به اذعان خودش یک شهروند عراق تلقی میکنم.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۱
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  یا امام حسین . ١٠ ساله دارم این مسیر رو میرم، هیچ سالی همچین صف و ازدحامی از زوار سر مرز ندیده بودم . تا با چشم خودم نمیدیدم برام قابل قبول نبود . لبیک یا حسین، حب الحسین یجمعنا
  16
  0
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. ایشالا این صف و ازدحام که برای حسین متجاوز دیدی لبیک یا عزراییل گویان به متجاوزین عرب میپیوندند
  0
  7
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۱
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  همیشه همینه میدا ژاله خیلیها باور دارن کسایی کنترول شده اقدام به تیر اندازی کردن واون شد پیراهن عثمان برای انقلاب ایران ودر اعتراضات 88 از نیروهایه لباس شخصی ها که در داخلشان عربها یه جیره خوار بودن که دلشان نمی سوخت بحال ایرانیها حالا در عراق از ایرانیها استفاده میکنن.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۳
  نظر شما چیست؟