آمریکا: عملیات ترکیه در شمال سوریه نزدیک است، حمایت نمی‌کنیم و آنجا نخواهیم بود

 نیروهای ارتش ترکیه در سوریه در جریان گشت‌زنی مشترک با نیروهای آمریکایی؛ ۴ اکتبر پس از انتشار بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه در مورد سفر رجب طیب اردوغان به واشینگتن برای گفت‌وگو با دونالد ترامپ در مورد سوریه، کاخ سفید در بیانیه‌ای گفته عملیات ارتش ترکیه در مناطق شمالی سوریه «نزدیک است».
 
دفتر رئیس‌جمهوری ترکیه روز یک‌شنبه اعلام کرده بود آقای اردوغان برای دیدار با دونالد ترامپ و گفت‌وگو در مورد تشکیل مناطق امن در شمال سوریه، مناطقی که محل حضور شبه‌نظامیان کـُرد مورد حمایت آمریکاست، ماه آینده راهی واشینگتن می‌شود.
 
واشینگتن به این اظهارات واکنشی نشان نداده بود. بیانیه کاخ سفید در مورد تماس تلفنی در نهایت ساعاتی پیش از پایان روز یک‌شنبه ۱۴ مهر ماه به وقت آمریکا منتشر شد.
 
آقای اردوغان و آقای ترامپ روز یک‌شنبه ۱۴ مهر ماه تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.
 
رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه هشدار داده بود کشورش در شمال شرق سوریه، منطقه‌ای که نیروهای ایالات متحده نیز در آن مستقر هستند، دست به عملیات نظامی خواهد زد.
 
دولت ایالات متحده در بیانیه‌ای گفته است «ترکیه به‌زودی عملیاتی که مدت‌هاست برنامه‌ریزی کرده را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد».
 
در این بیانیه آمده است «نیروهای نظامی ایالات متحده از این عملیات حمایت نخواهند کرد و نقشی نیز در آن نخواهند داشت؛ و نیروهای ایالات متحده، در حالی‌که به کار «خلافت» داعش در مناطق تحت کنترل آن‌ها [در سوریه] پایان داده‌اند، دیگر در مناطق پیرامون آن نخواهند بود».
 
کاخ سفید در عین حال تائید کرده که ترکیه در صورت عملیات، تمامی زندانیان «حکومت اسلامی» که طی دو سال گذشته اسیر شده‌اند را، در اختیار خواهد گرفت.
 
دولت آمریکا می‌گوید به فرانسه، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی برای بازپس‌گیری زندانیان داعش که شهروندان این کشورها هستند فشار آورده، اما آن‌ها از بازپس‌گیری این نفرات خودداری کرده‌اند: «ایالات متحده آن‌ها را نگه نخواهد داشت، امری که ممکن است سال‌ها طول بکشد و هزینه آن را باید مالیات‌دهندگان آمریکایی پرداخت کنند».
 
در بیانیه‌ای که دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه پس از تماس تلفنی روز یک‌شنبه منتشر کرده، گفته شده آقای اردوغان ناخشنودی خود از موفق نبودن آمریکا در عمل به توافق‌های صورت‌گرفته در مرداد ماه برای ایجاد «مناطق امن» را، بیان کرده‌است.
 
در ۱۶ مرداد ماه ترکیه و ایالات متحده اعلام کرده بودند که برای ایجاد یک مرکز عملیات مشترک در ترکیه با هدف هماهنگی در رابطه با منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیده‌اند.
 
ترکیه یگان‌های کرد در شمال سوریه را گروه «تروریستی» می‌داند و خواستار قطع حمایت آمریکا از آنها شده‌است.
 
آمریکا اما این گروه که هسته اصلی «نیروهای دمکراتیک سوریه» را تشکیل می‌دهد و نقش مهمی در نبردها علیه «داعش» داشت را گروه تروریستی نمی‌داند و از آن حمایت کرده‌است.
 
آنکارا خواستار تشکیل محدوده‌ای حائل به عمق ۳۰ کیلومتر داخل خاک سوریه است؛ اندازه‌ای که گفته شده بود ایالات متحده مخالف آن است.
 
ترکیه علاوه بر مسائل مربوط به حضور شبه‌نظامیان کرد در جوار مرزهایش، محل حضور ۳.۶ میلیون پناهجوی سوری نیز هست و می‌خواهد شماری در حدود دو میلیون تن از آن‌ها را در «مناطق امن» داخل سوریه اسکان دهد.
+27
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  این عملیات برای کشتار کردها هست امیدوارم که ترک های عثمانی که بر علیه کردها بسیج شدند به درک واصل شوند
  20
  24
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
  ۵۲
  حاج حمید الله - وین، اتریش

  ایرادی نداره . همه ما میدونیم که شماها در جای دخالت می کنید که منفعتی براتون داشته باشه. البته که حق با شما است. فقط من دردم از این میاد که شماها همش زر زر میکنید و سنگ دموکراسی را به سینه میزنید.
  3
  23
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
  ۳۹
  egoiest - لندن، انگلستان
  ای .... کرد ,داعشی ها رو ول کنید, که زن و بچی ترامپ رو ببرن اونجای که نباید ببرند. ....شما رهبران کرد ,جوانان مارو گله دم توپ کردین که زنان و دختران اروپا رومحافظت کنید, حال که کارتون تمام شده, باید سربازان ترک به دختران و زنان ما تجاوز کنند.ولی امید وارم اولین دختر, دختر رهبران کرد باشند.تا دیگر جوانان ما رو به کشتن نداند, بخاطر امریکا و اروپا
  2
  2
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  «گزارش و اسناد سازمان عفو بین الملل: گروه تروریستی YPG در سوریه مرتکب جنایات جنگی می شود. YPG با حمله به روستاها و تخریب و سوزاندن هزاران خانه متعلق به ترکمن ها و اعراب آنها را از خانه وکاشانه خود بیرون کرده و زمینهای آنها تصاحب می کند.» منبع: سازمان عفو بین الملل
  8
  5
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۴
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  این گزارش ویدئویی در صفحه اینترنتی amnesty.org موجود است. عنوان این گزارش US ally’s razing of villages amounts to war crimes می باشد. بعبارتی: گروههای تروریستی تحت حمایت امریکا با ویرانی روستاها مرتکب جنایات جنگی می شوند.
  3
  0
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  کردای بدبخت که طعمه آمریکا شدند
  1
  4
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۳
  نظر شما چیست؟