داریوش ارجمند: من تحت تأثیر دو «علی» هستم؛ علی خامنه‌ای و علی شریعتی

فارس نوشت: داریوش ارجمند درباره تاثیر پذیرفتن از علی شریعتی و شرکت کردن در مراسم آیت‌الله خامنه‌ای صحبت می‌کند.
 
شاید کمتر کسی بداند داریوش ارجمند، بازیگر نام‌آشنای سینما و تلویزیون، شاگرد دکتر علی شریعتی بوده و یا در دوران رژیم پهلوی به دلیل فعالیت‌های هنری، از سوی ساواک مورد بازخواست قرار گرفته است. خودش می‌گوید: «تنها کسی که با من می‌جنگید، ساواک بود.» بعد از اجرای نمایشنامه «سلطان مار» در اواسط دهه ۴۰، او را به زندان لشکر برده و حتی تهدیدش کرده بودند که اعدامت می‌کنیم و بعد هم از دانشگاه اخراجش کردند.»
 
اما این پایان ماجرا نبود؛ او به واسطه ارتباطش با دکتر علی شریعتی همواره مورد سوءظن ساواک بود. با این وجود ارتباطش با او را ادامه داد و بعد از خروج شریعتی از ایران نیز قرار بود در پاریس او را ببیند اما با درگذشت دکتر شریعتی این دیدار میسر نشد.
 
داریوش ارجمند که به خاطر هنرنمایی در نقش مالک اشتر در سریال امام علی(ع)، جایگاه ویژه‌ای در ذهن مردم ایران دارد می‌گوید در همه زندگی‌اش تحت تاثیر دو «علی» بوده است: علی خامنه‌ای و علی شریعتی.
 
می‌گوید شریعتی دانشجویانش را تشویق می‌کرد تا در جلسات سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای شرکت کنند و تاکید می‌کرد: «در مسجد کرامت یک روحانی جوانی است به نام سید علی خامنه‌ای. بروید پای صحبتش بنشینید ببینید چه می‌گوید.»
 
داریوش ارجمند خاطرات جالبی از کلاس‌های درس استادش دکتر علی شریعتی دارد و هنوز هم با اشتیاق درباره آن روزها صحبت می‌کند. می‌گوید دکتر شریعتی ذهن بسیاری از جوانان آن دوره را زیر و رو کرد و شکاکیتی در ذهن همگان به وجود آورد تا بروند و پاسخ سوال‌هایشان را پیدا کنند.
 
مشروح گفت‌وگو با داریوش ارجمند را در ادامه می‌خوانید؛
 
شما به واسطه حضور در مشهد که یکی از کانون‌های مهم مبارزه با رژیم پهلوی بود، فضای سیاسی آن دوران را درک کردید. چگونه با فضای جامعه در آن روزها پیوند خوردید؟
 
من شاگرد اول کلاس مرحوم دکتر شریعتی بودم و در دانشگاه مشهد کار هنری می‌کردم. آقای دانشور هم از نویسنده‌های آن دوره و جوان با استعدادی بود. او ادبیات می‌خواند و من تاریخ را در کلاس دکتر شریعتی می‌خواندم.
 
من خودم به شدت تحت تاثیر افکار دکتر شریعتی بودم و هنوز هم هستم. او یک انسان مبارز بود. این جمله دکتر شریعتی همیشه در ذهنم می‌ماند که «اگر بند از بندم جدا کنند حسرت گفتن یک «آخ» را بر دلشان می‌گذارم» و واقعا هم گذاشت. او بنابر اعتقاداتش عمل می‌کرد. من قرار بود در پاریس دکتر را ببینم اما دیگر اجل مهلتش نداد.»
 
به نظر من کتاب‌های دکتر شریعتی آنچنان که خودش بود نیست؛ یعنی باید خودش و نگاهش را می‌دیدی تا او را می‌شناختی. هم فرهنگ شرق را می‌شناخت و هم فرهنگ غرب را. او دنبال حقیقتی بود که در تشیع و اسلام یافته بود. مقتدایش علی ابن ابی‌طالب(ع) بود و تنها اسمی که وقتی می‌شنید لب‌هایش به لرزه می‌افتاد نام حضرت زینب(س) بود. همانطور که قبرش هم الان در کنار مزار حضرت زینب(س) است.
 
دکتر شریعتی در کلاس درباره چه موضوعاتی صحبت می‌کرد؟
 
او به ما تاریخ اسلام و تاریخ تمدن درس می‌داد و ذهن بسیاری از جوانان آن دوره را زیر و رو کرد. شکاکیتی در ذهن همگان به وجود آورد تا بروند و پاسخ سوال‌هایشان را پیدا کنند.
 
به نظر من مهم‌ترین ستون‌های اندیشه‌اش «بازگشت به خویش» است که هنوز هم به آن نیازمندیم. شریعتی استادی بود که با دانشجویان والیبال بازی می‌کرد، در رستوران با آنها می‌نشست و غذا می‌خورد، با آنها چای می‌نوشید و ... در حالی که اساتید آن روز دانشگاه این گونه رفتار با دانشجو را کفر می‌دانستند. اما این مرد فاصله دانشجو و استاد را از بین برد و رفیق و راهنمای دانشجوها شد.
 
او می‌گفت از اسلام درست دفاع کنید و خودش هم صادقانه و با وجدان بیدار، بدون تعصب و با استدلال از مکتب اسلام دفاع می‌کرد. او تمدن یونان، تمدن مصر، مارکسیسم، بودیسم و ... را به طور کامل به ما درس می‌داد و بعد با منطق زیرآب همه آن‌ها را می‌زد.
 
دکتر شریعتی روزگارش را می‌شناخت و به اعتقاد من یک روشنفکر حقیقی بود نه از این روشنفکرهای قلابی که فقط این عنوان را یدک می‌کشند. هم نویسنده بود، هم شاعر بود، هم تاریخ‌دان بود، هم جامعه‌شناس بود، هم مذهب‌شناس بود و مهم‌تر از همه این که در همه اینها حرف تازه و نو داشت.
 
مهم این بود با وجود اینکه درباره اسلام، درباره تشیع، درباره علی ابن ابیطالب(ع) بسیار حرف زده بودند و کتاب‌ها نوشته بودند اما وقتی دکتر شریعتی درباره این‌ها صحبت کرد یک چهره جدید را معرفی کرد که هیچکس آنطور به آن نگاه نکرده بود.
 
به نظر من بازگشت به خویشتن، چیزی که دکتر شریعتی به آن توجه کرد بسیار مهم است و ما به آن خیلی نیازمندیم و باید همچنان مطرحش کنیم. ما از ریشه جدا شده‌ایم و در آن شکی نیست. این خیلی مهم است.
 
اسرائیل، عربستان و آمریکا نماد زر و زور و تزویر هستند
 
دوم تفسیری است که دکتر شریعتی از روزگار ما داشت. او وقتی از آن سفر معروفش به حج برگشت تز زر و زور و تزویر را مطرح کرد که هیچکس تا آن موقع این حرف را نزده بود. آن ستون‌هایی که حجاج به آن سنگ می‌زنند نماد چیست؟ همه می‌گفتند شیطان است. قرآن می‌گوید شیطان به هر شکلی ظهور می‌کند. لذا این ستون‌ها پدیده‌ای است که شریعتی در تاریخ آن را کشف کرد. و قبل از او کسی کشف نکرده بود. زر و زور و تزویر. و همچنان هم ادامه دارد.
 
همین الان هم می‌بیند اسرائیل، عربستان و آمریکا نماد همین سه تا ستون هستند: زر و زور و تزویر. خادمین حرمین شریفین که خدا لعنتشان کند تزویر ریایی اسلام هستند؛ زور که آمریکای جهانخوار است و اسرائیل (یهود) هم که مشخص است. بنابراین این تفاسیر ایشان در حج همه اینها را با زندگی امروز ما تطبیق داد و بدیلش را هم پیدا کرد. ما باید شیطان را در دنیای امروز بشناسیم. امروز شیطان کیست؟ شریعتی این را به ما می‌آموخت.
 
سومین موضوعی که دکتر شریعتی مطرح می‌کرد و معتقد بود که به جامعه ما صدمه می‌زند منابع تایخی ما است. اعتقاد داشت که باید برگردیم و به اصلاح منابع تاریخی مذهبی‌مان همت کنیم. این سه جنبه‌ای است که این مرد مطرح کرد.
 
جمله‌ای از شریعتی که تیتر یک روزنامه لوموند شد
 
از درگیری‌های دکتر شریعتی با رژیم پهلوی بگویید.
 
مرحوم دکتر شریعتی از نظام حکومتی دوره خودش در عذاب بود کما اینکه آنها هم با او دشمن بودند و همه کار علیه او کردند: «به اسمش مقاله جعلی چاپ کردند به او گفتند مارکسیست اسلامی و ... که همه این بازی‌های ساواک لو رفته بود و ما به همه این تهمت‌ها می‌خندیدیم چون ما در کلاس او را درک کرده بودیم و او را می‌شناختیم.»
 
او همواره فکر می‌کرد چگونه می‌تواند افکار آدم‌ها را عوض کند. همان موقع‌ها خاطرم هست که هویدا نخست‌وزیر زمان شاه گفته بود بروید ببینید این معلم کیست که ۲۵۰۰ دانشجو را در حسینیه ارشاد دور خود جمع می‌کند؟ این مهم بود. دکتر شریعتی دیدگاه دانشجوها را عوض کرد و به نظر من یکی از ریشه‌های درست و اصلی انقلاب اسلامی اندیشه شریعتی است.
 
در زمینه‌های گوناگون در عرفان، در عشق، در ریاضی، در نقاشی، در نمایش، در سینما و فیلم او صاحب نظر بود. جمله‌ای که راجع به امام حسین(ع) و کربلا گفته به نظر من دیگر کسی نمی‌تواند مثل آن را بگوید: «آنها که رفتند کاری حسینی کردند؛ آنها که ماندند باید کاری زینبی کنند اگر نه یزیدی‌اند.» این حرف واقعا یک نبوغ است. حرف ساده‌ای نیست. یا جمله او راجع به شهید که در آن زمان که من دانشجو بودم روزنامه لوموند تیترش کرد: «شهید قلب تاریخ است.» بعد آن را تفسیر کرده بود. می‌گفت زنده ماندن تن به قلب است و قلب به خون زنده است.
 
شما در آن دوران به جلسات سخنرانی‌ آیت‌الله خامنه‌ای هم می‌رفتید؟ نظر دکتر شریعتی درباره ایشان چه بود؟
 
من آن روز که ساواک آقای خامنه‌ای را گرفت در همان مسجد بودم و این‌ها را دیدم. آن زمان دیدگاهی وجود داشت که مثلا هر کس عمامه سرش دارد عقب‌مانده و فناتیک است اما دکتر شریعتی به این موضوع اعتقاد نداشت لذا به ما دانشجویانش می‌گفت در مسجد کرامت یک روحانی جوانی است به نام سید علی خامنه‌ای. بروید پای صحبتش بنشینید ببینید چه می‌گوید. فکر نکنید هر کس عبا و عمامه دارد فناتیک است.
 
این را هم بگویم که من در همه زندگی‌ام تحت تاثیر دو «علی» بوده‌ام: علی خامنه‌ای و علی شریعتی. همچنان هم همینطور است.
 
چند وقت پیش صحبت‌های آقای حسن نصرالله را در تلویزیون گوش می‌کردم که از جنگ ۳۳ صحبت می‌کرد. شما ببینید این مرد که نهضت مقاومت را در منطقه رهبری می‌کند چطور درباره آقای خامنه‌ای حرف می‌زند. حسن نصرالله معتقد است که ایشان با غیب ارتباط دارد. او چیزهایی گفت که من حیرت زده شده بودم. این حرف‌ها را سردار سلیمانی هم می‌گفت. از خدا می‌خواهم به آقای خامنه‌ای که این مبارزه شریف را انجام می‌دهد سلامتی و طول عمر بدهد. ما ساخته اندیشه‌های این افراد هستیم. در دانشگاه دکتر شریعتی و در انقلاب امام و آقای خامنه‌ای.
 
شما با ساواک هم درگیری داشتید؟ چون در بعضی از اسناد ساواک که مربوط به دکتر شریعتی است نام شما هم آمده است.
 
من در هیچ گروه سیاسی نبودم. ساواک سعی می‌کرد به واسطه اینکه شاگرد دکتر شریعتی بودم من را اذیت کند. من به آنها گفتم پدرم مذهبی بود. من هم مذهبی هستم. پدرم نظامی بود و رئیس بیمارستان شاه رضا در مشهد بود اما واقعا تا سال‌های اخیر اصلا کسی این را نمی‌دانست و من هیچوقت از جایگاه پدرم استفاده نمی‌کردم.
 
اولین نمایش درباره صحابی پیامبر در تاریخ تئاتر ایران را من در مشهد به روی صحنه بردم که نمایش ابوذر بود. در آن نمایش با آقای شریعتی هم مشورت کردم. قبل از اجرای نمایش ابوذر، دکتر شریعتی یک سخنرانی داشت: «ابوذر طوفانی که در ربذه خاموش شد.» بعد از اینکه نمایش تمام شد، [دکتر شریعتی] آمد بالای صحنه و گفت تمام عقده‌های من ریخت. کاری که دانشگاه الازهر نتوانست انجام دهد شماها انجام دادید.
 
دکتر شریعتی پشت کتابی که بعد از ابوذر نوشت و به من هدیه داد نوشته بود: «به برادرم داریوش که از رنگ و طرح و نور در ابوذر کلمه ساخته بود و خود در متن بازی حضور داشت.» عنوان کتاب هم «امام علی مشعلی و دژی» است.
 
پشت بروشور نمایش هم یک جمله با تائید دکتر شریعتی نوشته بودیم: «در شگفتم از کسی که در خانه‌اش نان نمی‌یابد و با شمشیر آخته‌اش بر مردم نمی‌شورد.»
 
دکتر شریعتی به واسطه چیزهایی که به من یاد داد، زاویه نگاهی که به من داد و همچنان من بر آن زاویه زندگی می‌کنم از او سپاسگزارم و به شادگردی‌اش افتخار می‌کنم و از این که من را در دینم ثابت قدم کرد از او سپاسگزارم. او اولین کسی بود که به ما گفت بازگشت به خویشتن یعنی چه، پالایش منابع تاریخی یعنی چه و زر و زور و تزویر یعنی چه.
 
سابقه بازداشت توسط ساواک هم دارید؟
 
تنها کسی که با من می‌جنگید ساواک بود، چون من با شریعتی راه می‌رفتم و از او تعریف می‌کردم. بعد از کلاس شریعتی نوار سخنرانی‌هایش را به مرکز تئاتر خراسان می‌بردم و برای بچه‌ها پخش می‌کردم.
 
یک‌بار در ساواک به آقای شریعتی گفته بودند اسم دوستانت را بگو و او نام مرا برده بود.
 
آنها به من می‌گفتند چاقوکش نواب صفوی! به علی شریعتی می‌گفتند نواب صفوی و به من هم می‌گفتند چاقوکش نواب صفوی!
 
بازداشت من توسط ساواک به نمایشنامه «سلطان مار» آقای بیضایی مربوط می‌شود. حدود سال ۴۵ یا ۴۶ بود. من را به زندان لشکر بردند و تهدید کردند که اعدامت می‌کنیم و بعد هم از دانشگاه اخراجم کردند.
 
چرا ساواک نسبت به آن نمایش حساس شده بود؟
 
آن نمایش هر جا اجرا شد شلوغ شده بود و یک بار آقای رضا دانشور به من گفت داریوش فردا بیا برویم تالار «قال» کنیم. به خاطر این یک جمله من را گرفتند و از من پرسیدند که قضیه چه بوده و شما کی هستید؟ اما هیچ چیز از من پیدا نکردند. بعد از من خواستند نظرم را درباره آن نمایش بنویسم. من تفسیر بلندی درباره نمایش «سلطان مار» نوشتم که واقعا یکی از کارهای باارزش آقای بیضایی است که مبتی بر تعزیه و تخت حوض است. من این را توضیح دادم که آقای ناهیدی آمد و زد زیر گوش من و گفت در جواب بازپرس ساواک فلسفه می‌بافی؟ گفتم شما گفتی نمایش چجوری بود من هم نوشتم. به هر حال فهمیدند که من به گروه و سازمانی وابسته نیستم.
 
من از زندان بیرون آمدم ولی دوباره سال ۵۰ که جشن‌های تاجگذاری بود، من را از دانشگاه بیرون کردند تا جشن‌ها تمام شود. جریان بازجویی و زندان من هم این بود.
 
در آن دوران شاهد فعالیت‌های گروه‌های چپ و مارکسیست‌ هم بودید؟ یا با آن‌ها برخوردی داشتید؟
 
در آن دوران برای من دائما نامه می‌فرستادند و تشویق می‌کردند که به این سازمان و آن سازمان بپیوندم اما من هیچوقت دوست نداشتم چون برای هنر یک ارزشی قائل بودم و معتقد بودم هنر بالاتر از این تشکیلات است. خیلی دوست داشتند من را به تشکیلاتشان وارد کنند اما من نمی‌پسنیدیدم.
 
نظر شریعتی درباره مارکسیست‌ها
 
مارکسیست‌ها خیلی با دکتر شریعتی مخالف بودند و با او مبارزه می‌کردند. در فرانسه هم خیلی با مارکسیست‌ها و آنارشیست‌ها بحث و جدل داشتیم. آنها حتی قدرت هضم فرهنگ غرب را هم نداشتند. دکتر شریعتی می‌گفت این مارکسیست‌هایی که در این مملکت هستند هیچکدام مارکسیست را نمی‌فهمند و مارکس را نمی‌شناسند.
 
از شما ممنونم. اگر صحبتی هست که می‌خواهید اضافه کنید در خدمتتان هستیم.
 
من هم تشکر می‌کنم و در پایان درود و سلام می‌فرستم به روح امام خمنیی(ره) که انقلاب را به ثمر رساند. و درود می‌فرستم به روح مرحوم شریعتی و سلام و درود می‌فرستم به آقای خامنه‌ای، تنها مردی که امروز در مقابل استکبار ایستاده و با شجاعت به نخست‌وزیر ژاپن می‌گوید من برای این آقا نه پیغام می‌فرستم و نه پیغامش را قبول می‌کنم. شما در تاریخ ایران کسی را دیده‌اید که در برابر یک ابرقدرت اینطور با شجاعت حرف بزند؟ من که رشته‌ام تاریخ است ندیده‌ام؛ به جز امام خمینی(ره) که گفت امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. البته به نظر من امام ناشناس آمد و ناشناس رفت و هنوز کسی نتوانسته ایشان را درست بشناسد. هر کسی از ظن خود شد یار او. و بخاطر همین است که هنوز هم آقا دارند توصیه می‌کنند که این مرد [امام] را بشناسید. الان هم آقای خامنه‌ای همان راه امام را با شدت و حدت بیشتری دارد می‌رود و این از اعتقاد و ایمان راسخش برمی‌آید.
+38
رأی دهید
-294

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  من و جهاز هاضمه ام نیز روزانه چند بار تحت تاثیر همین دو علی اجابت مزاج میکنیم.
  27
  288
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  دیگه کار به جایی رسیده که از هنربندانه پول پرست میخوان به هر نحوی استفاده کنن و بگن که خامنه ای اینه و اونه . نه آقا جون این مهره های سوخته دیگه دستشون رو شده . حالا چون نقش مالک اشترو بازی کرده دلیل نمیشه که همه ی حرفاش راست باشه مگه خوده مالک اشتر کی بوده که این بابا با نقش بازی کردنه اون بخواد پاک و راستگو باشه . رفتنی هستین از ریز تا درشت
  19
  249
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
  ۴۰
  kakoch - کاکوچ، ایران

  شرم بر تو چاپلوس نظام جوم زوریه اسلامی.
  24
  278
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  زر و زور و تزویر!؟ یادش رفت چاپلوسی رو هم اضافه کنه!! دکتر شریعتی فوکل کراواتی یک برداشت سیاسی از دین داشت که ربطی به حقیقت دین که تقواست نداره و به همین دلیل فردی ظاهر بین بود و گول میخورد، «آنها که رفتند کاری حسینی کردند؛ آنها که ماندند باید کاری زینبی کنند اگر نه یزیدی‌اند.» ببینم زمانی که زینب با یزید مواجه شد و شروع کرد به تحقیر یزید بعد از اینکه یزید اون حرفها رو شنید چه کرد؟ اگر آقای علی خامنه ای بود بعدش چه اتفاقی میافتاد آیا سر از زندان سپاه در نمیآورد؟ یک لقمه نون با ساندیس چه ارزشی داره که اینطور بخاطرش دستمال میکشی؟ تو اصلاً عددی نبودی شریعتی هم عددی نبود وگرنه اسم تو رو به ساواک لو نمیداد، فکر کرده رفته رل مالک اشتر رو بازی کرده مالک اشتر شده!! نه تو مالک چاپلوسی هستی بدبخت.
  21
  166
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ

  آدم بی غیرت و بی سواد که در پیری سرش رو به فرومایگی روی زانو های دیکتاتور میگذارد به امید چاپلوسی مثل همین جانور روان پرش . هر دوی علی ها دو موجود فرومایه یکی مذهب زده و چرت و پرت گو و این علی هم که دیگر حالش معلوم است . خاک بر سر نسلی که علی شریعتی روشن فکرش باشد .
  22
  187
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  یادمه این اقا یه بار گفته بود هالیوود بارها ازش خواسته بیاد اونجا بازی کنه.
  21
  142
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
  ۶۴
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  اخه عزیز برادر مجیز گفتن یک همچین حکومت ظالمی اونهم در ۷۵ سالگی؟ . که با جیره مواجب احتمالیش چکار کنی ؟ پیشنهاد میکنم که کتابهای این دو علی رو به چند تا زبان زنده دنیا ترجمه کنید تا همه از حیرت سنکوب کنند
  21
  165
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
  ۵۴
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  خلایق هرچه لایق
  13
  138
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  شریعتی یک کتاب نوشته در مورد زینبت. ۲۰۰ صفحه. زمانی‌ که زینب را از کربلا به کوفه بردند. و زینب چه گفت چه کرد. همه چیز توی این کتاب است از ور زدن زینب. فلسفه اسلام. روانشناسی‌. مضلومیت ۱۴ معصوم. حقانیت آخوند شیعه. غرب زدگی. شرق زدگی. من که نبودم .اگر می‌‌بودم. می‌‌گفتم. زن تو چقدر حرف می‌‌زنی‌؟ سر ما را خوردی.‌ای کاش .کسی‌ می‌‌بود و به این آخوند شیفته می‌‌گفت. آخر مگر تو در آنجا بودی و در کنار شتر قدم می‌‌زدی؟ آن زمان هم،که ضبط سوت نبود. که گوهیم . زیر شکم شتر زینب بسته بودی و همه چیز را ضبط کردی؟ تو چگونه این همه مطلب از ۴ ساعت شتر سواری جور کردی
  23
  143
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
  ۵۲
  America - منچستر، انگلستان

  حیف نام سترگ <داریوش ارجمند> که بر تو نهاده اند. نام تو مزدور را میبایست <سبز علی دستمالچی> می گذاشتند..!
  20
  181
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱
  ۵۰
  13cyrus - لآهه، هلند

  مرتیکه چاپلوس ، با این قیافه کریهت فقط یه عمامه کم داری تا بشی‌ تو هم مثل علی‌ عزیزت .
  22
  171
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  علی همای زحمت شغلش جلادی و سر بیش از 20000 انسان بیگناه را با دست های مبارک زده است. علی یعنی جلادالعرب قاتل زنش فاطمه هم هست
  21
  75
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  شریعتی از همان روشنفکر نماهایی بوده که یک مشت گوسفند وار بدنبالش بع بع کنان راه افتادند شریعتی یک خائن بود و ایران ویران شده امروز حاصل افرادی همانند شریعتی و فروهر و بازرگان و یک مشت توده ای خائن است . آقای ارجمند چه این علی چه اون علی هر دو کلاهبردار و جنایتکار بودند و امثال شما گول خورده اید و کلاه بزرگی سرتان رفته .امیدوارم از این پس بتوانم بازی های شما را در فیلم و سریالهای دوزاری تحمل کنم بدون غرض ورزی به عقاید مزخرف و کثیف شما .تا دیروز محبوب ترین بازیگر بودید ولی سعی میکنم عقاید شما را با هنرپیشگی شما قاطی نکنم ولی در نهایت ننگ بر تو که قسمتی از دنبلان سید علی هم نصیب تو شده که در دستانت بگیری و مالش قهرمانانه بدهی .ننگ بر تو آقای ارجمند
  22
  76
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::America - منچستر، انگلستان::]. [::America - منچستر، انگلستان::]. سبزعلی دنبلانچی برازنده تر هست برای این مثلا بازیگر
  24
  67
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  منم میگم تف به ذات نداشته ات
  20
  82
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  راستی دو علی ارجمند چقدر گرفتی که این چرندیات را بگی یا قول چی را بهت دادند ننگ به چنین بازیگرانی که هنر و محبوبیت خود را به مال دنیا میفروشند .تو شیاد و دروغگو اگر تحت تاثیر علی بودی نام فرزندت را چرا علی نگذاشتی تو نون را به نرخ روز میخوری وعده و وعید چه را بتو دادند که اینچنین دنبلان خور شده ای .حیف از نام داریوش که یدک میکشی .علی دنبلان خور برازنده توست
  21
  71
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حقه بازتر و دروغگوتر از علی چاخان (دکتر شریعتی) در صد سال اخیر سراغ ندارم. هر چی در باره ی اسلام ناب محمدی گفته دروغ مطلق هست.
  19
  79
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  پس خاک توی سر نفهمت!
  18
  81
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
  ۴۶
  Kumasi - کوماسی، غنا

  عجب دستمالی زدی داریوش. تواین مصاحبه هرچی نقش بلد بودی ریختی وسط .ایول ببین کی این حرکتی که زدی جواب بده.حالا بنظرت یه ذره دیر نبود واسه مالش؟
  10
  66
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
  ۵۲
  حاج حمید الله - وین، اتریش

  تحت تأثیر این دو «علی»قرار گرفتی؟ با این حساب مشخص شد که از بچگی وسط پاشون بودی و این دو علی خیلی باهات وسطی بازی کردن. واقعا که خاک تو اون سرت
  18
  67
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
  ۵۸
  ایرانی بی ایران - گوتنبرگ، سوئد

  شما تحت تاثیر دو تا پاچه بوگندو قرار داری که بخارینشون. همینو بس.
  18
  53
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  باش تو جونت دربیاد.
  13
  56
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
  ۳۷
  رقص پرواز - پراگ، چک

  سید علی خامنه ای در پاسخ به ایشان فرمودند: من هم تحت تأثیر دو «سعید» هستم؛ سعید امامی و سعید طوسی!
  26
  83
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  خجالت بکش پوفیوز هنوز داری تو نون دو علی نه بلکه سه تا علی را میخوری الدنگ
  17
  59
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  کسی میدونه این بو گندو کیه بدرد چی میخوری از کدوم فاضلاب بیرون اومده؟این چرا قنداق بچه به سر نکرده؟
  9
  41
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹
  ۵۲
  America - منچستر، انگلستان
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. :)‌ :) :)
  19
  1
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۵
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  هاهاها دمش گرم خوب گفته با این حرفا زده مخ و پخ یه سری بی بته هوچیگر علاف درپیتی مثل شنبل تنبل و سبکبال کچل و زرتشت پای منقل و پروفسور بیسواد دست به چتول و مهدیقلیخان معطل و گریزلی مخمل رو ریخته پایین انگار اب تو لونه مورچه ریخته باشی هاهاها اینا همونان که رسیدن خارج چشاشونو بستن دهنشونو عین تمساح باز کردن هاهاها
  59
  5
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::America - منچستر، انگلستان::]. از سترگ نوشتنت معلومه از زیر مانتوی مریم لکاته عضدانلو داری کامنت ول میدی فکر میکنی نمی فهمیم کی چیکاره حسنه؟
  55
  5
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. اینقدر که تو دم و دقیقه وزوز میکنی زنبور تو عمرش نمیکنه هاها بیسواد اون منقل و سیخ و سنگ رو بذار کنار خوب نگاه کن اینی که داری تا خال اسمون هوا میکنی حرف درست درمونیه یا باد هواست یا بادبادک و پشمکه که بعدش نگن این زرتشت که خیر سر امواتش چارتا پیرهن دوایکس لارج بیشتر پاره کرده هم چشاش البالو گیلاس میچید هم بالاخونه اش یه تخته کم داشت هاهاهاهاها
  45
  6
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. اگه ادم دستشو تا ارنج بکنه تو عسل بجاش دست ادمو ازبیخ و بن قطع میکنین همین سریالهای داریوش خان مثل نقش حشمت فردوس تو سریال ستایش که داری نگاه میکنی وکیفشو میبری بعد میگی اخ اخ چقد بد بود من میگم اونم واستون زیادیه نگاه نکن افتاد؟؟سریال یخ نروژی نگاه کن افتاد؟؟
  49
  5
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۳
  ۴۰
  قوقولی مقولی - مادرید، اسپانیا

  حیف که تو اینجا نمیزارن فحش بنویسیم و الا چند تا ازاون خیلی رکیکاش نثار تو و اون دوتا علی .
  6
  43
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۲
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  احسنت بر تو ای هنرمند پرآوازه ایران زمین
  55
  11
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. بالا سرت رو نگاه کن، یه هنربند حالا شاید از روی اجبار یک چرندی را گفت، اما ببین چند نفر لعنتش کردند. فقط یک دیوانه دیگر هاهاها کنان با تو هم عقیدست. عمق باورت همین بود؟
  11
  37
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۹
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  سروان این‌ها ها شما من را کشته.داغ کردی دوباره. اینجا سیخ.منقل این چیزها نیست. حشیش است. قرص است. و خیلی‌ چیزها دیگر. سیخ و منقل تا آنجا که ما اطلاع داریم.تخصص آقا است می‌‌زند .نمونه شاه عباسی .می‌ گوید من امپراطور شیعه.خماری که آمد. می‌‌گوید. عصبانی کنید ولی‌ جری نکنید. لاتی‌ آخوندی هم فحش نده. درست فحش بده. بلد نیستی‌ از باور یاد بگیر. این همه گفتی‌. ولی‌ نگفتی. شریعتی ضبط سوت زیر شکم شتر زینب بسته بود؟ پرسش از این ساده تر ؟
  8
  27
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. ته وان جان، با این هاهاها ت داری شجریان تمرین میکنی یا میخندی؟ چون تو هر دو موردش شکر تحویل میدی!
  3
  9
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵
  ۳۷
  حمید کاردروست - لندن، انگلستان
  ما رو باش رو دیوار کی یادگاری مینوشیتم، خوب شد بازیگر شدی اگه نه یه جلادی تو سپاه میشدی یا یه اطلاعاتی خونخوار ، واقعا اون وسعت شعورت اندازه تونبونت هم نیست، تو تاریخ امسال تو میشن مثال خاعنین به مردم و مملکت
  2
  7
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  soroshkhani - توکیو، ژاپن:این گفته مردک درسته؛هالیود از او درخواست کرده بود چون قرار بود فیلمی از تارزان بسازند,ناقافل زد میمون تارزان مریض شد و مرد قرار بود نقش پدر میمونه را بازی کنه
  5
  7
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  بازیگرهای ایرانی!!! اینها بخصوص همین شلغم کسانی هستند که من بارها گفتم آدم عوضی و بی مغزیه و شماها با بیل رو سر من منفی ریختین. حالا اینم بعد مدتها جوابتونو داد. ملت فراموشکار.
  7
  9
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۴
  نظر شما چیست؟