زنان و کودکان، قربانی قوادی بعضی از روحانیان شیعه در عراق

بی بی سی :تحقیقات بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که بعضی از روحانیان شیعه در عراق، دختران جوان و حتی کودکان را تحت عنوان ازدواج موقت، برای رابطه جنسی می‌فروشند.
 
خبرنگاران بی‌بی‌سی که به صورت ناشناس به دفترهای بعضی از روحانیان شیعه در شهرهای مقدس شیعیان مراجعه کرده‌اند، دریافته‌اند که بیشتر این روحانی‌ها حاضرند امکان ازدواج موقت حتی برای یک ساعت را فراهم کنند. بعضی از این روحانیان حتی گفته بودند که می‌توانند صیغه ازدواج موقت کوتاه مدت با کودکان ۹ ساله را بخوانند. آنها همچنین گفته‌اند که می‌توانند زنان و دختران نوجوان زیر سن قانونی را به عنوان عروس برای ازدواج موقت معرفی کنند.
 
مستند بی‌بی‌سی که به زودی از بی‌بی‌سی فارسی هم پخش می‌‌شود نشان می‌دهد که این روحانیان در نقش قواد، به سوء استفاده جنسی از کودکان وجهه شرعی می‌دهند. در این مستند بعضی از این روحانیان در برابر دوربین مخفی خبرنگاران بی‌بی‌سی از روسپی‌ها و کودکان به عنوان عروس‌های حلال نام می‌برند.
 
ازدواج موقت که به آن نکاح مُنقَطِع هم گفته می‌شود، موضوعی بحث برانگیز در مذهب شیعه است که در قبال آن به زنان در برابر ازدواج موقت پول پرداخت می‌شود. میان اهل سنت، ازدواج مسیار، کارکرد مشابهی دارد. این نوع ازدواج‌ها برای مردانی که در سفر هستند این امکان را فراهم می‌کند که همسر موقت داشته باشند. امروزه از این نوع ازدواج برای رابطه جنسی شرعی اما موقت مرد و زن برای مدتی کوتاه استفاده می‌شود. روحانیان مخالفان می‌گویند این نوع ازدواج موجب ترویج روسپی‌گری می‌شود و البته در مورد مدت زمان چنین ازدواجی هم اختلاف‌هایی وجود دارد.
یکی از قربانیان در گفتگو با بی‌بی‌سی از تجربیات خود می‌گوید بی‌بی‌سی حدود ۱۰ ماه را صرف تحقیق درباره این مسئله کرده است و در این مدت از چند روحانی به صورت مخفی فیلم گرفته و با زنانی که مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته‌اند گفتگو کرده است.
 
برای نمونه خبرنگاران بی‌بی‌سی در کاظمین واقع در بغداد که یکی از مراکز مذهبی مهم شیعیان است، به ۱۰ روحانی مراجعه کرده‌اند. هشت نفر از آنان گفته‌اند که صیغه ازدواج موقت را می‌خوانند. نیمی از آنان هم گفته‌‌اند حاضرند هماهنگی‌های لازم برای ازدواج موقت با دختران ۱۲ تا ۱۳ ساله را خودشان انجام بدهند. خبرنگاران بی‌بی‌سی همچنین در کربلا به چهار روحانی مراجعه کرده‌اند که دو نفر از آنها حاضر شدند صیغه ازدواج موقت با دختران خردسال را بخوانند.
 
بی‌بی‌سی از چهار روحانی مخفیانه فیلم گرفته است که سه نفر از آنها گفته‌اند می‌‌توانند زنانی را برای ازدواج موقت معرفی کنند. دو نفر از آنان هم گفته‌اند که می‌توانند دختران زیر سن قانونی را معرفی کنند.
 
سید رعد، یک روحانی در بغداد به خبرنگار بی‌بی‌سی که تحت پوشش به او مراجعه کرده بود گفته است که شریعت محدودیت زمانی خاصی برای ازدواج موقت قائل نمی‌شود: "مرد می‌تواند با هر تعداد زنی که می‌خواهد ازدواج موقت کند. می‌توانی با یک دختر نیم ساعت ازدواج کنی و به محض اینکه کارت تمام شد، با یکی دیگر ازدواج کنی."
 
خبرنگار بی‌بی‌سی از سید رعد می‌پرسد که آیا ازدواج موقت با کودکان هم قابل قبول است؟ این روحانی شیعه پاسخ می‌دهد: "فقط مراقب باش بکارتش را از دست ندهد" و ادامه می‌دهد: "می‌توانی با او بخوابی، بدنش را لمس کنی، سینه‌هایش را… اما از جلو نمی‌توانی دخول کنی، گرچه دخول از مقعد اشکالی ندارد." خبرنگار بی‌بی‌سی می‌پرسد اگر دختر آسیب ببیند چه می‌شود؟ روحانی سرش را تکان می‌دهد و می‌گوید: "این مربوط به خودتان است و اینکه او می‌تواند دردش را تحمل کند یا نه."
 
شیخ سلاوی روحانی دیگری در کربلاست که بی‌بی‌سی از او مخفیانه فیلم گرفته است. خبرنگار تحت پوشش بی‌بی‌سی از این روحانی شیعه می‌پرسد که آیا ازدواج موقت با دختر ۱۲ ساله جایز است؟ و روحانی پاسخ می‌دهد: "بله از ۹ سال به بالا جایز است، هیچ مشکلی نیست، براساس اسلام مشکلی نیست."
بی‌بی‌سی چند روحانی را در کاظمین یافته که گفته‌اند حاضرند صیغه ازدواج موقت با زنان و دختران زیر سن قانونی را بخوانند این روحانی هم مانند سید رعد، می‌گوید که تنها مسئله این است که دختر باکره باشد و می‌گوید دخول از مقعد قابل قبول است اگر که طرف راضی باشد و ادامه می‌دهد: "هرکاری دلت می‌خواهد بکن."
 
در بغداد و هنگام دیدار با سید رعد، خبرنگار بی‌بی‌سی برای اینکه مراحل انجام ازدواج موقت با کودکان را نشان بدهد، وانمود می‌کند که قصد دارد با یک دختر ۱۳ ساله ازدواج موقت کند. او شرایط این دختر را که با نام شیما معرفی می‌کند شرح می‌دهد.
 
در واقع نقش این دختر را یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی بازی می‌کند. سید رعد درخواستی برای دیدن خانواده این دختر مطرح نمی‌کند، و در حالی که با خبرنگار بی‌بی‌سی در یک تاکسی نشسته است قبول می‌کند که صیغه ازدواج موقت را پشت تلفن بخواند.
 
سید رعد از دختر می‌پرسد: "آیا به من وکالت می‌دهی که تو را برای یک روز به ازدواج این مرد در بیاورم و او به تو ۱۵۰ هزار دینار بپردازد؟" و در نهایت به خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که: "حالا شما شرعا ازدواج کرده‌اید و می‌توانید باهم باشید" سید رعد بدون اینکه نگران دختر ۱۳ ساله باشد، برای خواندن این صیغه از خبرنگار تحت پوشش بی‌بی‌سی ۲۰۰ دلار می‌گیرد.
 
یک مرد که دایما برای رابطه جنسی با زنان بیگانه ازدواج موقت می‌کند به بی‌بی‌سی می‌گوید: "دختر ۱۲ ساله قیمت دارد چون هنوز تازه است، گران تمام می‌شود - ۵۰۰ دلار، ۷۰۰ دلار، ۸۰۰ دلار - و این فقط پولی است که به آخوند می‌رسد."
 
این مرد به خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید، کاری که انجام می‌دهد شرعی است: "اگر یک روحانی به تو بگوید که ازدواج موقت حلال است، پس این کار گناه حساب نمی‌شود."
 
ینار محمد، یک فعال حقوق زنان که شبکه‌ای از خانه‌های امن برای زنان را در عراق سرپرستی می‌کند می‌گوید اینجا دختران بجای انسان، کالا هستند: "استفاده از این کالاها برای استفاده‌های خاص مجاز است اما بکارت برای فروش بزرگ در آینده حفظ می‌شود." منظور او از "فروش بزرگ" ازدواج است.
 
خانم محمد می‌گوید، اگر بکارت یک دختر برداشته شود، او دیگر شانس ازدواج ندارد و حتی در خطر کشته شدن توسط اعضای خانواده خودش قرار می‌گیرد "همیشه زنان و دختران هستند که آسیب می‌بینند."
 
در مستند بی‌بی‌سی به صورت مخفیانه از گفتگو با یک روحانی فیلمبرداری شده است که می‌گوید می‌تواند دختران جوان را برای ازدواج موقت معرفی کند. همچنین در این مستند شهادت یک دختر نوجوان آمده که می‌گوید روحانیان او را به مشتری‌ها رسانده‌اند و با او قوادی کرده‌اند. گفته‌های او را چند شاهد دیگر هم تایید کرده‌اند.
 
در بخش دیگری از مستند، مخفیانه از یک روحانی فیلمبرداری شده که در حال پیشنهاد دادن یک زن جوان به خبرنگار بی‌بی‌سی برای ازدواج موقت ۲۴ ساعته است. این روحانی در ادامه گفتگو بعد از آنکه خبرنگار تحت پوشش بی‌بی‌سی پیشنهاد او را نمی‌پذیرد، به صورت کامل به شکل یک قواد ظاهر می‌شود و به او پیشنهاد می‌دهد که یک دختر نوجوان را برایش پیدا کند.
 
غیث تمیمی یک روحانی شیعه عراقی که در لندن زندگی می‌کند، در گفتگو با بی‌بی‌سی روحانیانی که صیغه ازدواج موقت را مخصوصا برای دختران زیر سن قانونی جاری می‌کنند، محکوم می‌کند و می‌گوید: "آنچه آن مرد می‌گوید جنایت است و باید مطابق قانون مجازات شود." بعضی از رهبران شیعه عراقی عمل جنسی با کودکان را جایز دانسته‌اند اما غیث تمیمی از رهبران مذهبی شیعه خواسته است که چنین اقداماتی را محکوم کنند.
 
دو نفر از روحانی‌هایی که مخفیانه از آنها فیلمبرداری شده است خود را پیروان آیت‌الله سیستانی، یکی از مراجع بزرگ شیعیان معرفی کرده‌اند. دفتر آیت الله سیستانی در بیانیه‌ای که در پاسخ به بی‌بی‌سی منتشر کرده آورده: "اگر چنین اقداماتی آنطور که شما توصیف می‌کنید انجام می‌شود، ما آن را بدون قید و شرط محکوم می‌کنیم. ازدواج موقت به عنوان ابزاری برای فروش روابط جنسی به شکلی که احترام و انسانیت زنان را نادیده بگیرد جایز نیست."
 
یک سخنگوی دولت عراق هم به بی‌بی‌سی گفته است: "اگر این زنان از روحانیان به پلیس شکایت نکنند، مقامات نمی‌توانند اقدامی کنند."
 
مستند بی‌بی‌سی از قوادی بعضی از روحانیان شیعه در عراق به زودی از بی‌بی‌سی فارسی پخش می‌شود.
+35
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  تنها راه رهایی ازین غده وخیم سرطانی اوتاناسی این قشر جامعه و عین نازیها جرم شمردن دلبستگی به این فرقه ویرانگر مخصوصا ۱۱و نیمچه امامیش که بوی گندش ایران و عراق و به کمای فکری برده و بوی تعفنش دیگر برای انسانهای امروزی حتی با حداقل درک و فهم غیر قابل تحمل شده. (عق‌ها و شله‌ها و ذاذالکها و دربانها خودشون سلولهای سرطانی همین غده‌اند)
  4
  39
  یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  صبح همگی بخیر . چند روز پیش گفته بودم خیلی از هموطنامون از وقتی صدام ساقط شد رفته بودن عراق و صیغه کرده بودن. حالا باور کردین؟ زمان صدام صیغه و این چیزا اصلا نداشت عراق. بعدش اخوندا رفتن هموطنای همیشه در صحنه رفتن و دخترای ساده ی عراقو صیغه کردن. به علت فعالیتهای اقتصادی بابک زنجانیها و چون یکی از کشورای اصلی برا جابجایی پول بود خیلی از تاجرای خرد و کلان میرفتن تاجیکستان و میومدن. یادمه اون موقعا رو زبان انگلیسیم کار میکردم. روزنامه تایم یا گاردین یا یکی از روزنامه های انگلیسی رو همیشه مطالعه میکردم انلاین. یه تیتر زده بودن در این باره چطور این ادما دخترای مظلوم تاجیکستانی که ۹۹ درصدشون زیر ۲۰ سال و حتی زیر ۱۵ سال بودن رو صیغه کرده بودن و بعدم ناپدید شدن. از این به بعد استناد میکنم به حرفای وزارت خارجه. خانواده این دخترا برا پیدا کردن سرنوشت شوهرای ناپدید شده به سفارت مراجعه کرده بودن و درخواست کمک کرده بودن. اونجا بهشون میگه این که ازدواج نیست. ازدواج هست ولی دایم نیست. چون تو تاجیکستان ازدواج موقت ندارن هیچکی نمیدونسته قضیه چیه
  4
  27
  یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  اکثرشون باردار بودن. بچه داشتن اما پدر کجاست؟ برا چند ساعت اومده حالشو کرده بعدم غیبش زده. هزینه های زندگی و اینکه اون دختر بیچاره شده و یه بچه هم پس انداختن حالا هیچی. اما اون دختر معصوم با امید یه زندگی متاهلی ازدواج کرده چه ضربه روحی که نخوردن. وزارت خارجه با چند هزار دلار خسارت برا هر نفر و هر بچه قضیه رو جمع کرد. هنوز این ماجرا ورد زبون خیلیا هست. صیغه یا سکس نکنین هنوز یه توصیه هست برا هر مامور دیپلماتی که میره خارج.
  4
  26
  یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هوی قمی تنه لش. اینهم پهلوی بوده!؟ یا اینکه اون ....بچه باز و ....قوادها باعث و بانی اش هستین؟ همه اتون از یه ....میخورین
  0
  10
  یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۳
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  پروردگارا ایران را از شر بی بی سی (انگل یس) به دور دار
  13
  1
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  یک نوع فاحشگی رسمی و قانونی بر اساس شریعت مقدس اسلام ناب محمدی!!!
  1
  14
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۲
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  زور بیخود میزنید ، اربعین امسال با ابهت تر از تمام سالهای قبل برگزار خواهد شد
  20
  1
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این کار ها رو کردن که زال و باور و جام سروان و چهار تا دیگه نطفه شون بسته شد. فکر میکردید این ها از کجا آمدن؟
  1
  14
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۳
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  این روحانی ها خودشون متولد شده و بدنیا آمده از همین رابطه ها هستن وشک نکنید که شغل نسل اندر نسل آخوند فقط قوادیه .....
  1
  13
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۳
  ۷۰
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  ..."روحانیان در نقش قواد، به سوء استفاده جنسی از کودکان وجهه شرعی می‌دهند."!؟ در نقش قواد؟ اینها نسل اندر نسل و پدر پیشه «قواد» بودند، هستند و خواهند بود! اینها نان قوادی خوردند و ذاتشون قواد هست! حالا فکر نکن که چون بنز سوار میشن و تو قصر زندگی میکنن و دلار به جیب میزنن قوادی رو فراموش میکنن! نخیر قربان! قوادی با شیر درون شده و با جان بدر رود!
  0
  10
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۲
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  دفتر آیت الله سیستانی در بیانیه‌ای که در پاسخ به بی‌بی‌سی منتشر کرده آورده: "اگر چنین ...اقداماتی آنطور که شما توصیف می‌کنید انجام می‌شود، ما آن را بدون قید و شرط محکوم می‌کنیم. ازدواج موقت به عنوان ابزاری برای فروش روابط جنسی به شکلی که احترام و انسانیت زنان را نادیده بگیرد جایز نیست...حتی این کثافت سقت پرست نمی گوید حرام است و میگوید جایز نیست،این یعنی اشکالی ندارد،مسلک شیعه مسل زیر بند تنبان و ،مسله کره صیغه گری است، در این مسلک کافی یک سقت üرست فقط بگه قال: جعفر صادق، بعد از ان میتواند خواهر یا مادر یا دختر خود هم هم به صیغه خود دراورد.این جنایاتی که در این مسلک منحرف سکسیستها در هیچ مسلک بشری دیده نمیشه حتی در خوکدانی هم با چنین کثافتکاریهایی برخورد نمیکنی، مسلکی با این همه ادعا ،کافیه به محتوی ان کمی توجه کنی. مگر خمینی ملعون دختر ۶ ساله یکی از مقلدانش را در عراق هنگام اقامت در انجا صیغه نکرده بود.
  0
  9
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۳
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. شما تا به حال اسم پدر مراجع تقلید مسلک مردار پرستی را شنیدی، میدونید پدر خمینی کی بوده،یا پدر مکاه شرازی کی بوده، دلیل ان هم این اصل است.
  0
  13
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. در کتاب « وارث ملک کیان » نام پدر خمینی از زبان برادرش « پسندیده » آمده است. او بک هندی فقیر بود که همسرش را در ازای روپیه کرایه میداد.
  0
  9
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. جالبه پدر خمینی نامعلومه. قدیمیها چند شخصیت مبهم رو معرفی میکنن. یکی میگه فلانی بود یه جای دیگه میگه فلانی بود. معلومه خود خمینی یه حـ... صیغه ایی بوده. ولی یه زمانی مطالعه ایی درباره پیشینه ی خمینی داشتم. زمان نادرشاه ایرانیای زیادی میرن هندوستان برا مسلمون کردن مردمشون. هندوستان یعنی هند و پاکستان امروزی. چون شرق هندونستان نزدیکتر بوده خیلیاشون به زور مسلمون میشه. یعنی همون پاکستان امروزی. مناطق دورتر چون دور بوده خیلی کمشون مسلمون میشه. اجداد خمینی یکی از همین مسلمونای لعنتی بود با نادر شاه رفته بودن هندوستان تا با زور شمشیر مسلمونشون کنن. تو هند هر شهر و هر روستا به دست یه روحانی یا اخوند مسلمون سپرده شده بود. اینام خیلی ظلم میکردن. اجداد خمینی صیغه زاده چنین تاریخ تاریکی دارن. اجدادشون با بی رحمی رفته بودن مردم هندوستانو رو گردن بزنن. خودشم ما رو بدبخت کرد هیچی. یه فرقه ذاله و تروریستی ایجاد کرد شده محور تروریسم جهان
  0
  6
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. خمینی هندی نبود. ایرانی زاده بود با نادر شاه رفته بود هندوستان تا مردم بدبخت هندوستان رو به زور شمشیر مسلمون کنه. اجدادش حدود صد سالی زندگی کردن گردن زدن ظلم کردن بعدم برگشتن ایران. هیچوقت خمینی رو به هندیها نچسبونین.
  0
  5
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. من نچسباندم، برادر ایشان اعتراف کرد.
  0
  3
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. خب حالا پدر خمینی کی بوده پدر برادرش پسندیده بوده پدر خمینیی را از میان جمعیت یند میلیونی اون ده کوره پیدا کن چون از هر کس بپرسی احتمالا ننه خمینی رتا بشناسه
  0
  3
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. خب این یه توهین به هندیهاست. شاید منظور برادرش این بوده چون صد سالی هند زندگی کردن هندی حساب میشن. اما هندی نیستن. اصالتا سید بودن یعنی عرب زاده. یعنی از همون نسل ننگین علی یا حسن یا حسین. حدود هزار سالی ایران زندگی کردن بعدم پدربزرگ یا پدر پدربزرگش میره هند برا مسلمون کردن مردم بدبخت هند. یه صد سالی زندگی میکنن و بعدم برمیگردن
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
  نظر شما چیست؟