دامپزشکی تکذیب نکرد؛ مرغ‌های «تریاکی» سر سفره مردم

دویچه وله :یک مقام اتحادیه مرغداران گوشتی می‌گوید بحث استفاده از تریاک در آب واحدهای مرغداری "حرف‌های کوچه‌بازاری" و "تبلیغات" است. رئیس سازمان دامپزشکی ایران اما مسئله را "اشتباه مدیریتی" خوانده و منکر آن نشده است.
 
آیا در مرغداری‌ها به مرغ‌ها تریاک می‌دهند؟ آیا مردم مرغ معتاد می‌خورند؟ مرغ تریاکی چه عوارضی دارد؟ آیا مرغ‌ها هم نشئه می‌شوند؟ این‌‌ نمونه‌‌هایی از سوالات  شوخی و جدی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی است. موضوع به تایید تلویحی این خبر برمی‌گردد که برخی کارخانه‌های تولید مرغ گوشتی برای درمان یا پروارسازی مرغ‌ها، چند روز قبل از سر بریدن، در آب ‌آنها تریاک می‌ریزند تا یبوست بگیرند و وزن‌شان زیاد شود. در شبکه‌های اجتماعی عنوان شده که با این شگرد، افزایش وزن گاه به نیم کیلو می‌رسد و برخی از مصرف‌کنندگان مرغ در تهران و شهرستان‌ها پس از خوردن مرغ، احساس رخوت می‌کنند.
 
ولی‌الله کاشکی، مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی خراسان رضوی، روز دهم مهر اعلام کرد که در گذشته برخی مرغداران به دلیل اطلاعات پایین چنین کاری می‌کردند تا بیماری‌های آنها از بین برود: «من نمی‌گویم این موضوع امروز اصلا وجود ندارد بلکه به میزان کم در برخی مرغداری‌ها در حد بسیار پایینی وجود دارد که البته به هیچ عنوان علمی نیست.»
 
این تایید تلویحی آن هم از سوی یک مقام مسئول صنعت مرغداری، موجب نگرانی مصرف‌کنندگان شد.
 
علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران، موضوع را رد نکرده و گفته است: «اگر کسی این کار را بکند اشتباه مدیریتی انجام داده چراکه استفاده از تریاک جز اینکه بیماری را مزمن می‌کند نتیجه دیگری ندارد.»
 
او موضوع را به درمان طیور ربط داده و در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا ابراز امیدواری کرده که افراد از این کار دست بردارند: «چون این ماده فقط به مزمن شدن بیماری، افزایش زمان درمان بیماری، افزایش چرک و زیاد شدن عفونت کمک می‌کند و مرگ پرنده و دام را به دنبال دارد.»
 
اما عظیم حجت، عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی به "باشگاه خبرنگاران جوان" گفته که بحث استفاده از تریاک در واحدهای مرغداری "حرف‌های کوچه‌بازاری" و "نوعی تبلیغات در فضای مجازی" است: «چرا که هر ماده‌ای به عنوان دارو یا واکسن در واحدهای مرغداری به خاطر ریسک‌ تولید استفاده نمی‌شود. ضمن آن که در کل فارم‌ها دامپزشک مستقر است و تحت نظر او دارو یا واکسن به مرغ داده می‌شود.»
 
حجت افزوده که در سال‌های قبل موضوع استفاده از هورمون در واحد‌های مرغداری مطرح شده بود اما مسئولان امر توضیح دادند که مصرف هورمون به خاطر قیمت بالا برای تولیدکننده مقرون به صرفه نیست: «هم اکنون نیز برای صنعتی که ماهانه ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی می‌کند، به هیچ عنوان این امر انجام نمی‌شود»
 
در این میان، "خبرآنلاین" کاریکاتوری منتتشر کرده که مرغ‌های تریاکی را کت بسته و در حال انتقال به ون ناجا نشان می‌دهد. دو مامور باتوم به دست نیز مراقب هستند که مرغ‌ها به صف وارد خودرو شوند و در نروند.
+43
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  غد غد، شقدر دلم میخواد تخم بژارم ولی ژور میژنم نمیشه، ژال، کجایی که اشراییل بازم توطئه کرد!
  7
  72
  یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
  ۳۰
  behzad2010 - رتردام، هلند

  تو این چهل سال از این جماعت شیعه پرست چه حقه بازی های که دیدیم و شنیدیم !
  2
  64
  یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  بابا ایول به هوش این مردم مسلمان!! بعدا خودشونو جر میدن که دولمترداشون دزدن مثل اینکه از کره مریخ تلپی افتادن . کجایی scandal جان که شخم اساسی اون کشور ایده و طرح خودته و اجراش هم با خودت اینا درست بشو نیستن چون تئوری دزدی کردن یعنی زرنگی رفته تو خونشون و باور و فاطی و دربان و این قوچعلی و چلاقعلی هم از سرشون زیاده .
  4
  55
  یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۸
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  در نمی روند مطمئن باشید برای اینکه این مرغان معتاد همانند انسانهای معتادی هستن که در خرابها و حاشیه شهر مانده اند.
  1
  29
  یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۵
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  دقیقا چه مرگمونه؟ چرا تو قطب تولید تریاک به مرغاشون تریاک نمیدن؟ اخرش تقصیر این کارا رو به گردن اونا میندازیم؟. چرا تو عراق تظاهرات میکنن ۱۰۴ کشته میده و هنوزم تظاهرات میکنن؟ و چرا بهشون میگیم بیمارستان ساختیم تظاهرات نکنیم؟. چرا تو پاکستان بمب میزارن؟ و ما بهشون میگیم ناامن و تروریستن؟ مگه اون تروریست عقلش نمیرسه برا خودشون بمب نزاره؟. جوابش سادس. خصلت ماست. خصلتمون همینه. اسمش هرچی که هست باشه. تو افغانستان اونقدر معتاد ندارن که ما داریم. تو عراق تظاهرات میکنن تا ما گورمونو گم کنیم از اونجا. تو پاکستان بمب میزارن چون مردمشون نمیخوان یه نظام تروریستی رو دو دستی بیارن. مردمی رو سراغ دارین تروریستو دودستی از پاریس بیارن و میلیونی به پیشوازش برن؟
  2
  25
  یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  اگه این شایعه در مناطق شرقی ایران از جمله خراسان به وجود اومده شک نکنید درسته. در همه جای ایران مواد مخدر مصرف زیادی داره اما در مناطق شرقی ایران مواد مخدر هیچ تابویی نداره و بین خانومها هم رواج داره.
  8
  17
  یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  در اسلام همه چیز به تنگنا می انجامد حیوان و انسان و سوراخ دیوار هم ندارد بفرمایید بهشت
  0
  9
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۱
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  این مرغا هم مثل خدا بیامرز اشرف پهلوی معتاد شدند . چنان تجارتی داشت که تریاک را با آرم همایونی در داروخانه ها بدست هموطنان میرساند
  33
  3
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۱
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::behzad2010 - رتردام، هلند::]. بفرمایید شیعه مردار پرست یا سقت پرست،شیعه یعنی مسلک دروغ تزویر و تقیه، اینها حتی به خدا هم دروغ میگن. نمونش اون نشانه قوادی است که به اندازه لنت پراید است و اکثر سقت پرستهای دو اتشه روی پیشانی دارند
  1
  11
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۱
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. علت امار وحستناک اعتیاد در ایران استفاده چماقهای رژیم از مواد مخدر البته با فتوای مراجع تقلید یعنی سوپر میمون(تقلید کار میمونه از قدیم گفتن)که حفظ نظم از اوجب واجبات است. مواد مخدر یا سلطه سیاسی، بلاد فخیمه چند صد سال کشور چین را که ۱۰۰ برابر بلاد فخیمه از نظر جمعیت و وسعت بود را به بردگی کشید، و پس انداخته های بلاد فخیمه فلان ایت الشیطان و فلان مرجع تقلید هم با همین روش ممالک الوده شده به ویروس مذهب را به بردگی کشیدند.طبق امار بالای ۸۵ درصد مواد مخدر سنگین مثل هیرویین و شیشه یا ال اس دی وارداتی یا تولیدی توسط باند تروریستی سپاه در داخل مملکت توزیح میشه.میدانید در حین جنگ با عراق شب عملیات که همیشه مرغ برنجی به بچوه های مردم میدادند الوده به مواد مخدر توهم زای مثل ال اس دی یا امفتامین یا کپتاگون بود؟. مسلک در هر شکل و شمایل ویروسی برای اجتماع است، و یکی بدترین و خطرناکترین این ویروسها ، ویروس مسلک سقط پرستی ۱۲ الاغی است که مثل عامل ایدز دوا نداره.
  2
  4
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۳
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  دوستان: در بعضی از کشورها دامداران مقداری نمک به علوفه دام (بخصوص به خوک )اضافه میکنن. در نتیجه حیوون قبل از بردن به میدان مال فروشان, اب زیادی میخوره و وزن بیشتری میگیره. ولی بعضی ازخریداران ۷ خط قبل از خرید, حیوون بیچاره رو میترسونن که حیوون دیاره { اسحال } موقتی میگیره, و حَمه چیز رو دفع میکنه و وزن قلابی اش حَم کم میشه.
  2
  14
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. چهل سال گذشت اما این درد سوختن از محبوبیت پهلوی تو را رها نکرد.
  2
  24
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. درود. دقیقا مشکل ما همینه. جالبه چندبار شنیدم تو جبهه ها مواد شیمیایی میدادن.
  4
  4
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  این یکی را دیگر نشنیده بودیم مرغ تریاکی باز خبرها یه دیگه از ایرانمثل پول در آوردن بوسیله فروختن زن متاهل به یک دیگر یا فروختن خاک وطن ودزدیهایه حکومتی و محفلی و ویران کردن محیط زیست وگردوغبار خوروندن به مردم خوزستان وخودکشی جوانان با کوچکترین بهانه همه اینها یک طرف این خبر طرف دیگه خدایی ایرانیها خللاق هستند بدبخت این مرغها نا خواسته تریاکی شدن باید انجمن حمایت از حیوانات اقدامی عاجل کند وهم مرغها ترک بدن و اون حیوانها که به اینها تریاک دادن را تحویل مقامات دزد جمهوری که رهبرشون علی باباست بدهند
  0
  0
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۹
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  جل لل خالق مرغ تریاکی؟ بعد می‌‌گویند دولت امام زمان پیشترفت ندارد. یک بار گفتم. همه چیز این‌ها اسلامی است. یک مولا صدرا دارند .که می‌‌گوید. زن در اصل یک حیوان است.خدا به شکل انسان آفرید تا ما.بدون اکراه نزدیکی‌ کنیم. مرغ تریاکی که گویند. یعنی اول مرغ را می‌‌بارند پیش آقا. به قول سروان سیخ و منقل با هم. بعد که نشعه. یک سری هم به تز انقلابی مولا صدرا. دست آخر هم کباب. به این می‌‌گویند مرغ مولتی‌ تاسکینگ اسلامی. هم وافور می‌‌کشد .هم می‌‌دهد.هم خورده می‌‌شود.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴
  ۴۰
  حامدم اهوازیم - اهواز، ایران
  اینهایی که خارج نشستن و هی فحاشی میکنند بدونن خیلی ترسو تشریف دارید که حتی از هزاران کیلومتر دورتر جرات ندارید اسم و رسم واقعی خودتون رو بگید و دایما برای ما دل میسوزونید
  4
  0
  ‌سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::حامدم اهوازیم - اهواز، ایران::]. بفرما تو دم در بده! حالا که اومدی تو این بدهی ما چقدرمیشه بابت آزادی و زندگی بهتر شما دم دریها ؟ برادر من اون بیرونیهایی هم که میگی ترسواند از روی دلسوزی وطنپرستی که حرفی میزنن و الا هرکدوم برا خودشون زندگی و آزادی و رفاه دارن که درصد بالا اصلا شاید ایران بیا نیستن پس هموطن هرچیزی قیمتی داره حتی آزادی و زندگی خوب که اگه کسی ایندو رو خواهان هست بسم. استینهارو بزنه بالا نه فقط هر اتفاقیو کنار وایسته و ولش کن ولش کن بگه و فیلم برداری کنه اونم با آیفون ده . هموطن کسی که زندگیشو بیشتر از آزادی دوست داره شایسته آزادئ نیست.
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
  نظر شما چیست؟