اردوغان: عملیات هوایی و زمینی شرق فرات به زودی آغاز می‌شود

دویچه وله :اردوغان گفته است که عملیات شرق فرات در شمال شرقی سوریه بسیار نزدیک است و به شکل هوایی و زمینی خواهد بود. طبق گفته رئیس جمهوری ترکیه "دستورالعمل‌های لازم درباره این عملیات داده شده" و "امروز یا فردا" انجام خواهد گرفت.
 
رجب‌ طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز شنبه ۱۳ مهر (۵ اکتبر) گفت به زودی عملیات شرق فرات آغاز می‌شود.  اردوغان گفت که این عملیات زمینی و هوایی خواهد بود. او تاکید کرد که زمینه برای انجام این عملیات کاملا فراهم شده و دستورالعمل‌های لازم نیز داده شده و این عملیات "امروز یا فردا" انجام خواهد گرفت.
 
منطقه‌ای که به گفته اردوغان قرار است در آنجا عملیات نظامی انجام بگیرد در شمال شرقی سوریه واقع شده و تحت کنترل نیروهای "یگان‌های مدافع خلق" قرار دارد.
 
ستاد کل ارتش ترکیه هم یک روز پیش از صحبت‌های اردوغان با صدور اطلاعیه‌ای در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد: «ژنرال یاشار گولر، رئیس ستاد کل ارتش ترکیه در یک مکالمه تلفنی با مارک میلی همتای آمریکایی خود در مورد منطقه امن که قرار است در شمال سوریه ایجاد شود، تبادل نظر کرد».
 
اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نهم شهریور (۳۱ اوت) هم در مراسم فارغ التحصیلی افسران دانشکده نظامی ترکیه گفت که ایالات متحده در شرق فرات از "تروریست‌ها" پشتیبانی می‌کند و این موضوع به مشکلی میان آمریکا و ترکیه تبدیل شده است.
 
اردوغان صریحا گفت: «اگر ظرف ۲ تا ۳ هفته آینده با حضور نیروهای ترکیه و طبق شرایطی که تعیین کرده‌ایم منطقه امن در شرق فرات ایجاد نشود، عواقب آن متوجه طرف‌مقابل خواهد بود.»
 
رئیس جمهور ترکیه این سخنان را در حالی عنوان می‌کند که ترکیه و آمریکا پس از توافق در مورد گشت‌زنی‌ها، پروازهای مشترک در شرق فرات انجام داده‌اند. هر دو طرف موافقت کردند که مرکز فرماندهی مشترک تاسیس کنند. با وجود آن اکنون ترکیه تهدید کرده است در صورتی که واشنگتن بخواهد در این زمینه ایجاد اشکال کند، خود ابتکار عمل را به دست خواهد گرفت.
 
برخی از کارشناسان گفته‌اند که در خصوص "عمق منطقه امن شرق فرات" و همچنین "نیروهای حافظ" آن بین واشنگتن و آنکارا اختلاف نظر وجود دارد.
 
رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در روز شنبه ۱۳ مهر (۵ مهر) هم صحبت‌های ماه قبل خود را تکرار کرد و بدون ذکر نام آمریکا پرسید: «سوال ما از متحدانمان بسیار واضح است؛ آیا شما گروه یگان‌های مدافع خلق و پ‌ک‌ک را که برای لاپوشانی اسم "نیروهای دموکراتیک سوریه" را بر آن نهاده‌اید، تروریستی می‌دانید یا خیر؟ این را مشخص کنید.»
 
اردوغان در ادامه تاکید کرد: «به کسانی که با لبخند، بازی با کلمات و سخن‌های دیپلماتیک ما را از مقابله با گروه های تروریستی منع می‌کنند، اعلام می‌کنیم که بازی تمام شده است».
 
ایالات متحده آمریکا درباره اظهارات اردوغان تابحال واکنشی نشان نداده است.
+7
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  نژادپرستِ متدین متحجر! تو هم خیلی زور زدی ولی با یه آفتوبه پائین میری
  1
  6
  دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.