زوج استرالیایی در ایران آزاد شدند، دانشجوی بازداشت شده ایرانی در استرالیا آزاد شد

گفته شد این زوج توسط سپاه پاسداران در منطقه جاجرود در نزدیکی تهران بازداشت شده بودند بی بی سی :وزیر امور خارجه استرالیا تائید کرده که ایران دو شهروند این کشور را که سه ماه در بازداشت بودند، آزاد کرده است.
 
دولت استرالیا ماه پیش خبر بازداشت جولی کینگ و مارک فیرکین را به طور رسمی اعلام کرد.
 
در همین حال خبرگزاری‌های ایران از آزادی رضا دهباشی، دانشجوی ایرانی بازداشت شده در استرالیا خبر داده‌اند. آقای دهباشی سال پیش و به دنبال تلاش برای ارسال تجهیزات نظامی آمریکایی به ایران بازداشت شد. آقای دهباشی امروز وارد ایران شده است.
 
مقام‌های ایران و استرالیا در باره آزادی هم‌زمان این افراد هنوز اظهارنظر نکرده و مشخص نیست آیا این دو دولت برای چنین کاری توافقی کرده‌اند یا نه.
 
زوج استرالیایی آزاد شده، وبلاگ‌نویس هستند و تجربه‌های سفرهای خود در آسیا و خاورمیانه را در شبکه های اجتماعی و اینترنت می‌نویسند اما سه ماه پیش پس از سفر قزاقستان و پاکستان هیچ خبری از آنها نشد. جولی کینگ گذرنامه بریتانیایی هم دارد.
 
ایران بارها شهروندان دوتابعیتی را بازداشت و زندانی کرده است اما این بار این افراد بدون داشتن شهروندی ایران در این کشور بازداشت شدند.
 
مریس آن پین، وزیر امور خارجه استرالیا امروز شنبه ۵ اکتبر گفت "به دنبال مذاکرات بسیار حساس" با مقام‌های ایران در تهران، این زوج آزاد شده‌اند.
 
خانم پین در سیدنی به خبرنگاران گفت: "این دو نفر در حال برگشتن به استرالیا هستند و به خانواده خود می‌پیوندند."
 
وزیر امور خارجه استرالیا گفته است "این دو روحیه خوبی دارند و در سلامت هستند."
 
این دو نفر ظاهرا به خاطر استفاده از پهپاد بدون دریافت مجوز بازداشت شده بودند.
 
پیشتر گزارش شده بود که این زوج توسط سپاه پاسداران در منطقه جاجرود در نزدیکی تهران بازداشت شده‌اند.
 
یک تبعه دیگر استرالیا هنوز در ایران در بازداشت است. استرالیا گفته است کایلی مور گیلبرت، محقق دانشگاه ملبورن در ایران زندانی است. خانم پین گفته است پرونده او "پیچیده" و "در جریان" است.
 
وزیر امور خارجه استرالیا گفت: "او مدت قابل توجهی است که در بازداشت به سر می‌برد و مجرم شناخته شده و محکوم شده است."
 
خانم پین تاکید کرده که دولت استرالیا، اتهام‌های وارده را نمی‌پذیرد و برای آزادی و بازگشت او به کشور تلاش خواهد کرد.
 
در زمان اعلام بازداشت این فرد، روزنامه گاردین نوشت که او "به ده سال حبس محکوم شده است."
 
روزنامه تایمز لندن هم نوشت که این زن در دانشگاه کمبریج تحصیل کرده و به عنوان استاد دانشگاه در استرالیا کار می‌کرده و نزدیک به یک سال پیش درایران بازداشت شده است.
+11
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟