اورانگوتان برخوردار از «حقوق انسانی» به پناهگاه منتقل می شود

سندرا سرش را برای پنهان ماندن از دید عموم در باغ وحش بوینوس آیرس می پوشاند بی بی سی :اورانگوتانی که برای ۲۰ سال در باغ وحشی در آرژانتین نگهداری می شد پس از دریافت حقوقی برابر با انسان به یک پناهگاه حیوانات در آمریکا منتقل می شود.
 
گروهی از وکلا در سال ۲۰۱۴ با این استدلال که سندرا به طور غیرقانونی در بوینوس آیرس محبوس بوده موفق شدند حقوق انسانی برای او کسب کنند.
 
سندا با آن حکم اولین "شخص غیرانسانی" در آرژانتین شد که "از همان آزادی ها برخوردار است."
 
این اورانگوتان ۳۳ ساله روز جمعه به کانزاس رسید و پیش از انتقال به خانه تازه در ایالت فلوریدا تحت یک رشته آزمایش ها قرار خواهد گرفت.
 
قاضی النا لیبراتوری - که عکسی از سندرا در دفترش دارد - به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که می خواست با این حکم پیامی بفرستد: "اینکه حیوانات موجوداتی دارای احساسات هستند و اولین حق آنها این است که از احترام ما برخوردار باشند."
 
سندرا در باغ وحشی در آلمان شرقی سابق به دنیا آمد و در سال ۱۹۹۵ به باغ وحش بوینوس آیرس فروخته شد.
 
این اورانگوتان بخش بزرگی از زندگی اش را در یک محیط بسته انفرادی گذراند و اغلب از مردم فاصله می گرفت. سندرا در سال ۱۹۹۹ دختردار شد اما نوزاد از او گرفته و به یک پارک حیوانات در چین فروخته شد.
 
پیروزی حقوقی او باعث شهرتش شد و بدعتی برای موجودات هم خانواده اش (از جمله اورانگوتان، گوریل و شامپانزه) ایجاد کرد تا به طور حقوقی، نه دارایی دیگران، بلکه هم ردیف انسان قلمداد شوند.
 
سندرا تا هفته پیش در محوطه همان باغ وحش بوینوس آیرس نگهداری می شد هرچند باغ وحش پس از انتشار گزارش هایی از بدرفتاری با حیوانات در سال ۲۰۱۶ بسته شد. بازسازی این باغ وحش به عنوان "پارک اکولوژیکی" با شرایط بهتر نگهداری حیوانات اکنون در جریان است.
 
در سال ۲۰۱۷ دادگاهی در آرژانتین انتقال سندرا به "مرکز نگهداری انسان‌واران بزرگ" در فلوریدا را تایید کرد هرچند آن سفر به دلیل فرآیند کسب مجوز انتقال عقب افتاد.
 
این پناهگاه ۴۰ هکتاری میزبان شامپانزه ها و اورانگوتان هایی است که از سیرک ها، آزمایشگاه ها، باغ وحش ها و مجموعه های خصوصی آزاد شده اند. بابلز، شامپانزه مایکل جکسون (که ۱۰ پیش در گذشت) هم از ساکنان این مرکز است.
 
سندرا به ۲۱ اورانگوتان دیگر خواهد پیوست و آزاد خواهد بود میان ۱۱ فضای باز تردد کند.
+15
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.