باقری: سپاه مسئول کمک مستشاری و فکری به ارتش مردمی یمن است

دویچه وله :رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران سپاه پاسداران را مسئول "کمک مستشاری" به حوثی‌های یمن معرفی و بر کمک به آنها "تا آخر" تأکید کرد. فرمانده سپاه نیز گفته است که "حذف" اسرائیل "دیگر آرمان و رؤیا نبوده و هدفی دست‌یافتنی است."

محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران را مسئول به گفته خود "کمک‌های مستشاری و فکری" به نیروهای حوثی یمن معرفی کرد و گفت که ایران "تا آخر" هم به این حمایت ادامه خواهد داد.
 
سرلشکر باقری در مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی فونیکس چین که متن آن امروز سه‌شنبه نهم مهر (اول اکتبر) منتشر شد، در عین حال اتهام "ارسال موشک‌های ایرانی به یمن" را رد کرد و گفت: «ما به ارتش مردمی یمن کمک‌های مستشاری و فکری می‌کنیم و مسئول این کار، سپاه پاسداران است و تا آخر هم کنار مردم یمن می‌ایستیم تا این تجاوز را از خود دور کنند.»
 
در پی حمله روز ۲۳ شهریور به پالایشگاه‌های بقیق و حقل خریص متعلق به شرکت آرامکو عربستان، حوثی‌های یمن مسئولیت این عملیات را برعهده گرفتند. آمریکا اما یک روز پس از این حمله انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه گرفت.
 
عربستان سعودی و آمریکا می‌گویند که ایران در این حملات دست داشته است. حتی خبرهایی هم در این مورد منتشر شد که حملات مزبور از خاک ایران صورت گرفته است. برخی مقام‌های آمریکایی نیز گفته بودند که حمله به پالایشگاه‌های عربستان با تأیید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، انجام شده است. حکومت ایران اما دست داشتن در این حملات را رد می‌کند.
 
اول مهرماه نیز آلمان، فرانسه و بریتانیا طی بیانیه‌ای اعلام کردند که تردیدی در باره مسئولیت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان ندارند. این سه کشور اروپایی همچنین از جمهوری اسلامی خواستند که مذاکره در باره برنامه هسته‌ای و سیاست‌های منطقه‌ای خود را بپذیرد.
 
آمریکا در پی حمله به تأسیسات آرامکو از ارسال نخستین سری از تجهیزات دفاعی ضد پهپاد به عربستان خبر داد. به گفته مقام‌های آمریکایی، یک سیستم دفاعی دیگر شامل سیستم دفاعی پیشرفته‌ "تاد" نیز آماده شده که در صورت نیاز به عربستان ارسال خواهد شد.
باقری: برای هر جنگی آماده‌ایم
به گزارش تسنیم، محمدحسین باقری در بخش دیگری از مصاحبه اخیر خود، ضمن اشاره به اینکه "ما بیش از همه خواهان امنیت هستیم و علاقه‌ای به درگیر شدن در هیچ جنگی نداریم" گفت: «اما در عین حال، قدرتمندانه در برابر هر نیت و اقدامی که بخواهد امنیت این منطقه را به خطر بیندازد می‌ایستیم.»
 
بلندپایه‌ترین مقام نظامی ایران افزود: «هیچ‌کس جرئت شروع جنگ با ما را ندارد و البته ما هم از جنگ استقبال نمی‌کنیم ولی اگر کسی دیوانگی کند، ملت ایران و نیروهای مسلح آن با تجربه و اراده، خود را برای هرگونه جنگی آماده کرده‌اند و این یک امر منطقی است.»
 
باقری همچنین تصریح کرد: «البته همه اینها به‌معنای این نیست که کسی بدون محاسبه و یا با محاسبه غلط و یا به‌خلاف نظر مشاورانش دست به آغاز درگیری نمی‌زند، چرا که در گذشته هم ما مثال‌هایی مثل هیتلر و صدام را داشتیم ولی معتقدیم جنگ با ایران برای آنها عقلانی نیست و ما هم اگرچه این احتمالات را ضعیف می‌دانیم ولی آماده‌ایم.»
 
هم‌زمان با انتشار مصاحبه این مقام نظامی، علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران نیز ضمن بیان این ادعا که "بر آمریکا مسلط شده‌ایم" گفت: «تلاش دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی محکوم به شکست است.»
 
حبیب‌الله ستاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی نیز امروز به خبرگزاری تسنیم منتسب به سپاه پاسداران، گفت: «دشمن می‌داند که هر زمان بخواهد تعرض و تعدی نسبت به ما داشته باشد قطعا با ضربه شدیدی رو‌به‌رو می‌شود و پاسخ جمهوری اسلامی ایران به هرگونه تعدی دشمن قاطع، محکم و پشیمان‌کننده است.»
 
این مقام نظامی در مورد مذاکره با آمریکا نیز تأکید کرد که رهبر جمهوری اسلامی "به‌صراحت" موضع خود را بیان کرده و "دیگر جایی برای حرف و بحث باقی نیست."
 
در شرایطی که هنگام حضور حسن روحانی در نیویورک تلاش‌های بسیاری برای دیدار رئیس جمهوری ایران با همتای آمریکایی‌اش دونالد ترامپ در راستای رفع تنش میان دو کشور در جریان بود، علی خامنه‌ای بار دیگر راه مذاکره با ایالات متحده را "بسته" خواند. رهبر جمهوری اسلامی پیش‌تر نیز مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده بود.
تهدید مجدد اسرائیل به "حذف از جغرافیای عالم"
روز گذشته نیز اظهارات حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، درباره "حذف اسرائیل" در جمع فرماندهان و مسئولان این نهاد نظامی خبرساز شد. به گزارش سپاه‌نیوز، سلامی گفت: «ما در گام اول انقلاب اسلامی ظرفیت انهدام رژیم جعلی صهیونیستی (اسرائیل) را فراهم کرده‌ایم، اما در گام دوم باید این رژیم منحوس از جغرافیای عالم حذف شود و این مهم دیگر آرمان و رؤیا نبوده و هدفی دست‌یافتنی است.»
 
فرمانده کل سپاه پاسداران همچنین با اشاره به "تفاوت مفاهیم قدرت و مقاومت" گفت: «بسیاری از کشورها شاید از قدرت و ابزارهای تهاجمی برخوردار باشند اما در برابر هر تهاجمی شکننده هستند که رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی را می‌توان از مصادیق آن دانست.»
 
در ادبیات جمهوری اسلامی از کشور اسرائیل با عنوان‌هایی همچون "رژیم صهیونیستی" یا "رژیم اشغالگر" نام برده می‌شود.
 
فرمانده کل سپاه در حالی گفته است اسرائیل "باید از جغرافیای عالم حذف شود" که مقام‌های دولتی جمهوری اسلامی بارها برای پنهان کردن آن تلاش کرده‌اند. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دی‌ماه سال گذشته در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه فرانسوی لوپوئن قصد و تلاش جمهوری اسلامی برای "نابودی" اسرائیل را تکذیب کرده و مدعی شده بود، اینکه روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، گفته است «اسرائیل از صفحه روزگار محو خواهد شد... [یعنی] اسرائیل با این سیاست‌هایی که دنبال می‌کند به این سرنوشت مبتلا خواهد شد... نه این که می‌خواهد آن را نابود کند.»
 
حسین سلامی در بخش دیگری از سخنان دیروز خود همچنین ضمن تأکید بر اینکه "هم قدرت تهاجم داریم و هم قدرت مقاومت"، گفت: «ما امروز در هر اندازه، با هر شدت، دقت و در هر مساحتی می‌توانیم به دشمن هجوم ببریم و قدرت ما معتبر است.»
 
بلندپایه‌ترین مقام سپاه پاسداران در نهایت گفت: «ما در گام دوم به بسیج جهانی اسلام می‌اندیشیم؛ گام دوم انقلاب گام بر هم زدن صورت فلکی قدرت به‌نفع انقلاب است و انقلاب اسلامی ایران بر فراز آن خواهد بود.»
 
فرمانده کل سپاه در حالی دوباره بحث "حذف اسرائیل" را مطرح کرده که بسیاری از تحلیلگران و ناظران سیاسی معتقدند، تنش میان ایران و آمریکا بدون تغییری در سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران، به‌خصوص نوع نگاه جمهوری اسلامی به موجودیت اسرائیل و مواجهه با این کشور حل نخواهد شد. کشورهای اروپایی هم بارها جمهوری اسلامی را در این خصوص مورد انتقاد قرار داده و خواستار گفت‌وگو با ایران بر سر سیاست‌های منطقه‌ای‌اش شده‌اند.
+6
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  تو که راست آدم ولی حواله دروغگو به لوله تانگ
  3
  20
  ‌سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  قاچ زین رو بچسب سواری پیشکشت مافنگی.
  3
  17
  ‌سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  . ...حسین سلامی در بخش دیگری از سخنان دیروز خود همچنین ضمن تأکید بر اینکه "هم قدرت تهاجم داریم و هم قدرت مقاومت"، گفت: «ما امروز در هر اندازه، با هر شدت، دقت و در هر مساحتی می‌توانیم به دشمن هجوم ببریم و قدرت ما معتبر است.»...مثل پوزه های که به مشتهای اهنین ارتش و نیرو هوایی اسراییل فدر سوریه و عراق کوبیدید.بو بخسب تا جات سرد نشده شالار
  2
  14
  ‌سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  خوب همه دنیا میدانند که شما جنایتکاران تروریست همیشه به برادران تروریستتان در اقصی نقاط دنیا کمک میکنید و موجب ناامنی و خرابکاری ها و ترورها هستید مرگ بر تک تکتون
  1
  7
  ‌سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  روسیه و چین نبودن شما رو برای عملگی هم تو یمن راه نمیدادن. چی شده که فکر کردین ابرقدقد هستین و حق مستشاری دارین.
  1
  8
  ‌سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تنها ادمی که در بین این اوباش و اراذل قیافه ی ادم دارد و ظاهرا هم تحصیل کرده هست همین جناب باقری هست اما حیف که مخش پر از اراجیف اسلام و امام حسینی هست
  0
  7
  ‌سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. گرامی، دست خودش نیست، فکر میکنم ریشش از این بلند تر نمیشه.
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.