ظریف: ایران درگیر جنگ سایبری با آمریکاست

یورونیوز :همزمان با یادآوری وزیر خارجه ایران مبنی بر وقوع جنگ سایبری ایران و آمریکا، وزیر نفت این کشور نیز در پیامی از تمامی شرکت‌ها و تاسیسات صنعت نفت ایران خواست تا در برابر تهدیدهای فیزیکی و سایبری، هوشیاری کامل داشته باشند.
 
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز یکشنبه در گفت‌و‌گو با شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا از در جریان بودن یک جنگ سایبری میان ایران و آمریکا خبر داد.
 
آقای ظریف خاطرنشان کرد که ایالات متحده این جنگ سایبری را با حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران که می‌توانست به قیمت جان میلیون انسان تمام شود، آغاز کرده و این جنگ همچنان ادامه دارد.
 
او با اشاره به ویروس‌های طراحی شده توسط آمریکا و اسرائیل از جمله استاکس نت و زِرو دِی در قالب عملیات المپیک با هدف اخلال در تاسیسات هسته‌ای ایران، کشورش را درگیر یک جنگ سایبری دانست ولی به ایالات متحده هشدار داد که پایان دهنده هر جنگی که آغاز کند، نخواهد بود.
 
همزمان خبرگزاری‌های ایران اعلام کردند که بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در پیام خود به مناسبت روز آتش‌نشانی و ایمنی تاکید کرده که همه شرکت‌ها و تاسیسات صنعت نفت ایران در شرایطی که تحریم‌ها صنعت نفت را نشانه گرفته‌اند باید در برابر تهدیدهای فیزیکی و سایبری هوشیاری کامل داشته باشند.
 
طی هفته‌های اخیر و در پی وقوع حمله ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان، بارها اخبار غیررسمی در مورد وقوع حملات سایبری به تاسیسات نفتی یا نظامی ایران منتشر شده که هر بار به طور رسمی از سوی مقام‌های ایرانی تکذیب شده است.
 
حتی اعلام رسمی وضعیت نارنجی در صنایع پتروشیمی ایران که روز ۲۰ سپتامبر رخ داد نیز بخشی از مانورهای دوره‌ای معمول برای حفظ آمادگی مدیریت بحران در این صنایع عنوان شد.
 
اما پیش از اعلام روز یکشنبه وزرای خارجه و نفت ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نزدیک به سه ماه پیش در صفحه شخصی خود در توئیتر از وقوع ۳۳ میلیون حمله سایبری ناموفق خبر داده بود که نشان دهنده وقوع بیش از یک حمله در هر ثانیه به تاسیسات ایران بود. تهران برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ میلادی در بحبوحه چالش هسته‌ای با غرب، آمریکا و اسرائیل را به انجام حملات سایبری علیه تاسیسات هسته‌ای خود متهم کرد. بر اساس این گزارش حملات یاد شده که توسط بدافزاری موسوم به «استاکس نت» طراحی و اجرا شده بود، افزون بر ویروسی کردن چندین هزار رایانه، سبب اختلال در سانتریفیوژهای مورد استفاده برای غنی‌سازی اورانیوم شده بود.
 
در مقابل مقام‌های دولت آمریکا نیز طی یکسال گذشته هکرهای ایرانی را به تلاش برای اخلال در سامانه‌های دولتی این کشور و نفوذ در سیستم انتخابات ایالات متحده متهم کرده‌اند.
+10
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  baba bekheyal - اسپارت، ایران
  بسیار خوب به نظر می رسد ایران برنده است خاک و مقدس بهترین است. برای موفقیت در ایران. برای بهتر در ایران. برای امپراتوری در ایران. موفقیت در ایران. من به خودم اهمیتی نمی دهم. فقط به ایران اهمیت می دهم. پس بگو چه کسی درباره من بد است ، من بازنده را لعنتی می کنم. امین
  2
  4
  دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اینترنت به چه درد شما می خورد وقتی مجهز به علوم امام جعفر صادق هستید!
  2
  10
  دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.