ولیعهد سعودی در مورد ایران: راه‌حل سیاسی به‌مراتب بهتر از گزینه نظامی‌ست

 محمد بن‌سلمان با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه سی‌بی‌اس، روز سه‌شنبه گذشته در عربستان مصاحبه کرده‌است رادیو فردا :ولیعهد عربستان ضمن آن‌که در مورد افزایش تنش‌ها در پیوند با تهران و وقوع یک درگیری نظامی احتمالی هشدار داده، اما می‌گوید حل‌وفصل سیاسی و صلح‌آمیز مسائل به‌مراتب بهتر است.
 
محمد بن‌سلمان در مصاحبه‌ای با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه سی‌بی‌اس، که روز سه‌شنبه در عربستان ضبط شده، اما به‌تازگی پخش شده، می‌گوید به‌مانند مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، او نیز حمله به تاسیسات نفتی عربستان را «اقدام جنگی» می‌داند.
 
بن‌سلمان در عین حال می‌گوید حمله به پنج درصد تولید نفت در جهان «تنها ناشی از بلاهت است و نمی‌توان دلیل دیگری برای آن پیدا کرد».
 
عربستان، ایالات متحده و کشورهای اروپایی، ایران را مسئول حملات به تاسیسات آرامکو و یک میدان بزرگ نفتی در عربستان می‌دانند.
 
حوثی‌های یمن مسئولیت این حملات را برعهده گرفته‌اند. تهران به‌تاکید دست‌داشتن در آن را رد کرده‌ و می‌گوید این اتهام‌ها به‌منظور «برنامه‌ریزی برای اقداماتی» در آینده، به جمهوری اسلامی وارد شده‌است.
 
ولیعهد سعودی به سی‌بی‌اس گفته «اگر جهان برای مقابله با ایران یک اقدام جدی و استوار در پی نگیرد، ما شاهد افزایش تنش‌هایی خواهیم بود که منافع جهان را به خطر می‌اندازد».
 
بن‌سلمان هشدار داده که نتیجه این تنش‌ها می‌تواند به افزایش قابل‌توجه بهای نفت بیانجامد: «به‌طوری که در زندگی ما بی‌سابقه خواهد بود».
 
حمله به تاسیسات نفتی عربستان در مدتی کوتاه به کاهش پنج درصدی کل تولید نفت جهان انجامید و همچنان نیز بازگشت فوری این تاسیسات به چرخه تولید، پالایش و صادرات با تردیدهایی روبه‌رو است.
 
رخدادهای اواخر شهریور ماه به طور مشخصی بر تنش‌ها در غرب آسیا، افزوده‌است؛ تنش‌هایی که البته طی ماه‌های گذشته، بین جمهوری اسلامی از یک سو، آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن از سوی دیگر، روندی فزاینده به خود گرفته‌است.
 
محمد بن‌سلمان اما در مصاحبه با سی‌بی‌اس تاکید کرده راه‌حلی سیاسی را برتری می‌دهد، چراکه وقوع یک جنگ بین دو طرف، می‌تواند به تخریب اقتصاد جهانی بیانجامد.
 
ولیعهد عربستان می‌گوید «راه‌حل سیاسی و صلح‌آمیز برای مسئله به‌مراتب بهتر از یک راه‌حل نظامی‌ست».
 
محمد بن‌سلمان در عین حال در این مصاحبه که هفته پیش انجام شده، خواستار دیدار رئیس‌جمهوری ایالات متحده با رئیس‌جمهوری ایران شده، بلکه توافق تازه‌ای شکل گیرد که هم شامل برنامه اتمی و هم گستره نفوذ تهران در منطقه شود.
 
تلاش‌های گسترده برای آن‌که حسن روحانی و دونالد ترامپ در جریان گردهمایی ملل متحد در نیویورک دور یک میز بنشینند، فرجامی نیافت. پیشتر رهبر جمهوری اسلامی، تصمیم‌گیرنده نهایی در مورد سیاست‌های کلان حکومتی، از جمله دیدار با مقام‌های آمریکایی، گفت‌وگوی رو در رو را رد کرده بود.
 
رهبران جهان خواستار دیدار آقایان ترامپ و روحانی بودند، اما تهران گفته بود شرط اول «برداشتن تحریم‌ها» است و سپس طرف‌ها می‌توانند در جریان نشست سران ۵+۱ رو در رو شوند.
 
محمد بن‌سلمان در بخش‌های دیگری از مصاحبه با سی‌بی‌اس به مسائل دیگر، مانند قتل جمال خاشقجی، یادداشت‌نویس و روزنامه‌نگار در کنسولگری عربستان در ترکیه نیز اشاره کرده‌است.
 
ولیعهد عربستان گفته او دستور قتل آقای خاشقجی را نداده، اما به‌عنوان ولیعهد کشورش خود را «کاملا مسئول» می‌داند.
 
قتل آقای خاشقجی، که از منتقدان ریاض محسوب می‌شد، انتقادهای گسترده و شدیدی را متوجه حکومت عربستان و شخص محمد بن‌سلمان کرده‌است.
+17
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  ولیعهده عربستان ناچار است از نقشه ای که امریکا برای تسلیم رژیم اخوندی ایران گذاشته است پیروی کند و نمی خواهد عربستان باعث خراب کردن نقشه امریکا بر علیه نظام اخوندی ایران باشد.
  6
  18
  دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  اینا کشورو مردمشون را دوست دارند خواهان خرابی و ویرانی نیستند درست برعکس حاکمان ما که دائم در پی چنگ هستند تا حکومتشان پایدار بمونه
  12
  17
  دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تمام این ها نشان دادن روحیه ی صلح طلب هست در حالیکه تحریم ها به تدریج دارد کمر اخوندها را می شکند و سیاست نه جنگ نه صلح کار نمی کند چون امریکا با اسلحه ی اقتصاد مشغول جنگی کشنده با ایران هست. تازه با محاصره ی کامل اقتصادی (مثل صدام) هنوز خیلی فاصله دارند
  7
  14
  دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  از گزینه نظامیتون تو یمن چه خبر؟
  11
  13
  دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.