دو و میدانی قهرمانی جهان در قطر؛ مسن‌ترین مدال‌آور تاریخ: مثل جهنم بود

ژائو ویرا دونده پرتغالی بی بی سی :ژائو ویرا با قهرمانی در مسابقه ۵۰ کیلومتر پیاده‌روی در دوحه تبدیل به مسن‌ترین ورزشکار برنده مدال در رقابت‌های قهرمانی جهان دو و میدانی شد، ولی رقابت در این تورنمنت را مثل "جهنم" خواند.
 
این ورزشکار ۴۳ ساله که پس از یوسوکه سوزوکی ژاپنی، به مدال نقره رسید، گفت که گرمای هوا عملکرد ورزشکاران را مختل کرده بود.
 
او گفت: "از نظر من که شبیه جهنم بود؛ خیلی خیلی داغ. چطور از پس آن برآمدم؟ با کمک مقدار زیادی یخ و آب خنک."
 
با این که مسابقه روز جمعه از حدود نیمه‌شب آغاز شده بود، ۲۸ ورزشکار به دلیل دمای ۳۲ درجه‌ای هوا مجبور به کناره‌گیری شدند.
 
ویرا که پس از ۴ ساعت و ۴ دقیقه و ۵۹ ثانیه از خط پایان گذشت، با انتقاد از زمان شروع مسابقه (یازده و نیم شب) گفت: "این زمان بیرون زدن از یک باشگاه شبانه است. من معمولا ۱۰ شب می‌خوابم."
 
آقای ویرا سال ۲۰۱۳ در مسابقات قهرمانی جهان مسکو هم موفق به گرفتن مدال برنز ماده ۲۰ کیلومتر شد. پیش از او توری داگلاس هلندی با ۴۰ سال و ۲۷۴ روز، پیرترین مدال‌آور مسابقات جهانی بود. آقای داگلاس سال ۲۰۰۳ در دوی ۴ در ۱۰۰ متر امددای مدال برنز گرفته بود.
 
کوین مه‌یر، قهرمان فرانسوی مسابقات ده‌گانه نیز برگزاری این مسابقات در قطر را به دلیل گرما و رطوبت هوا "یک فاجعه" برای ورزشکاران نامید.
 
ورزشکاران دو و میدانی در ورزشگاهی مسابقه می‌دهند که دمای هوای آن با کمک سیستم تهویه تا ۲۳ درجه سانتیگراد پایین آورده شده، ولی دونده‌های ۵۰ کیلومتر مجبور به رقابت در خارج این ورزشگاه بودند.
 
به دنبال افزایش انتقادها، فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی اعلام کرد که برای مسابقه ۵۰ کیلومتر تدابیر بیشتری از جمله اضافه کردن مکان‌هایی که به ورزشکاران نوشیدنی می‌دادند و افزودن بر کادر پزشکی حاضر در مسابقه را در نظر گرفته بود.
 
در بخش مردان از ۴۶ شرکت‌کننده ۱۴ نفر مجبور به کناره‌گیری شدند. در این بخش همچنین ۴ نفر "دیسکالیفه" (کنار گذاشتن از رده‌بندی نهایی به دلیل تخلف) شدند.
 
در ۵۰ کیلومتر زنان که همزمان برگزار شد هم از ۲۴ شرکت‌کننده، ۶ نفر نتوانستند مسابقه را تمام کنند. در این ماده دو ورزشکار چینی مدال طلا و نقره گرفتند.
 
برگزار کنندگان مسابقات گفتند برای مسابقه ۲۰ کیلومتر که امشب برگزار می‌شود، بهترین کاری که از دستشان بر‌آمده تغییر زمان شروع مسابقه از ۲۳:۳۰ به ۲۳:۵۹ است.
 
انتظار می‌رود که دمای نیمه شب قطر ۲۸ درجه سانتیگراد باشد.
والری لیتانیوک از اوکراین در دوی ۵۰ کیلومتر
کادر پزشکی مشغول معالجه دونده اوکراینی در دوی ۵۰ کیلومتر
متیو بیلدو، دونده کانادایی در مسابقه ۵۰ کیلومتر
لیانگ روی از چین که قهرمان ۵۰ کیلومتر زنان شد
یکی از ورزشکاران حاضر در دوی ۵۰ کیلومتر زنان در قطر
+10
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.