مخالفت پارلمان سوئیس با ممنوعیت حجاب در سراسر این کشور

دویچه وله :ابتکار عمومی "آری به ممنوعیت حجاب" در سوئیس با اکثریت آرای پارلمانی شکست خورد. استدلال وزیر دادگستری سوئیس این بود که وضع مقررات برای پوشش در تضاد با جامعه آزادیخواه سوئیس است.
 
پارلمان سوئیس در برن با ۳۴ رأی منفی در برابر ۹ رأی مثبت و دو رأی ممتنع ابتکار عمومی (جمع‌آوری امضا از صاحبان حق رای) با عنوان "آری به ممنوعیت حجاب" را رد کرد. در مقابل، پیشنهادی که توسط شورای فدرال (دولت) مطرح شده و مخالف این ابتکار عمومی بود با ۳۵ رأی مثبت، هشت رأی منفی و دو رأی ممتنع پذیرفته شد.
 
بر اساس پیشنهاد قبول شده، هر گاه هویت شخصی مورد سؤال قرار گیرد، آن شخص باید چهره‌اش را نشان دهد.
 
در ابتکار عمومی یاد شده موضوع بر سر آن بود که در سراسر سوئیس کسی دیگر اجازه پوشاندن صورتش را نداشته باشد. در نتیجه، این قانون در صورت تصویب شامل مسلمانانی می‌شد که در سوئیس به سر می‌برند و صورتشان را با نقاب و روبنده و برقع می‌پوشانند، گردشگرانی که صورتشان را می‌پوشانند و نیز تظاهرکنندگان و شورشیانی که سر و صورتشان را با پارچه یا پوشاکی مستتر می‌سازند. این ابتکار عمومی پوشاندن صورت در رابطه با مراسم و آیین‌های سنتی را مستثنی کرده بود.
شورای فدرال، یعنی دولت سوئیس، می‌خواهد با پیشنهادش تغییراتی را به وجود آورد که افراطی نباشند. برای نمونه قرار است در قوانین جزایی سوئیس این اصل گنجانده شود که هیچ کس اجازه نداشته باشد کس دیگری را مجبور کند حجاب صورتش را بردارد. افزون بر این، قرار است استفاده از روبنده و دیگر انواع حجاب در موقع ارتباط با مقامات ممنوع شود. برای مثال زنان مسلمانی که صورتشان را پوشانده‌اند باید در برخورد با مقامات اداره خارجیان در سوئیس چهره‌شان را نمایان سازند و اگر چنین نکنند باید جریمه نقدی بپردازند.
نشانه ضعف
خانم کارین کلر-زوتر، وزیر دادگستری سوئیس، در بحثی که در زمینه حجاب در این کشور در جریان بود گفت که پوشاندن صورت توسط زنان به جامعه سوئیس نمی‌خورد و نشان‌دهنده طرز فکر بسیار محافظه‌کار و حتی افراطی اسلام است. بر عکس آن هم، "مقررات پوشش در تضاد با جامعه لیبرال ماست".
 
وزیر دادگستری سوئیس گفت ممنوع کردن حجاب هم "علامت ضعف است". به نظر او، پیشنهادی که در برابر ابتکار عمومی "آری به ممنوعیت حجاب" مطرح شد و رأی آورد، می‌تواند مشکل را در جایی که لازم است حل کند.
 
حجاب زنان مسلمان سالهاست موضوع بحث در سوئیس است. از ژوئیه ۲۰۱۶ در کانتون تسین و از آغاز سال ۲۰۱۹ در سنت گالن استفاده از برقع ممنوع است. تا کنون در تسین بیش از همه طرفداران شورشی فوتبال یا هاکی که صورتشان را می‌پوشانند مجبور بوده‌اند جریمه بپردازند. به ندرت زنانی که از برقع و روبنده استفاده می‌کنند جریمه شده‌اند.
 
در فرانسه استفاده از نقاب برای صورت جریمه ۱۵۰ یورویی دارد. کسی که زنی را مجبور به گذاشتن نقاب کند به پرداخت جریمه ۳۰ هزار یورویی می‌شود. در بلژیک پوشاندن صورت ۱۵ تا ۲۵ یورو جریمه دارد. در اتریش و دانمارک نیز ممنوعیت‌ استفاده از حجاب برقرار است. پارلمان هلند استفاده از حجاب را در ادارات، کلینیک‌ها، مدارس و وسایل حمل و نقل ممنوع کرده است.
+7
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  بخاطر اینکه بیشتر بانک های سوئیس از در آمد نفتی کشورهای عربی تغذیه میشود
  3
  19
  جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.