گزارش «وضعیت اضطراری» اقیانوس‌ها منتشر می‌شود

جزایر پست در اثر گرمایش آسیب شدیدی خواهند دید بی بی سی :
دانشمندان مشغول دیدار در موناکو برای نهایی کردن گزارشی درباره وضعیت اقیانوس های جهان بوده اند.
 
این گزارش واضح ترین تصویر تا به امروز را درباره چگونگی تاثیر شدید افزایش دما بر اقیانوس ها و بخش های یخ زده آن به دست می دهد.
 
این گزارش که چهارشنبه منتشر می شود نشان خواهد داد که اقیانوس ها چه نقش مثبتی در کمک به ما و متعادل نگه داشتن دمای زمین بازی کرده اند.
 
اما گزارش اخطار خواهد داد که گرمایش در حال تبدیل کردن دریاها به یک تهدید بالقوه عظیم برای انسان است.
 
محققان "هیات میان دولتی تغییرات اقلیمی" (آی پی سی سی) به تشویق آلبرت دوم شاهزاده موناکو و دولت موناکو تصمیم به انجام مطالعه ای درباره اقیانوس ها و بخش یخ زده آن در قطب ها گرفت.
 
دانشمندان در سه سال گذشته مشغول مرور صدها مطالعه منتشر شده درباره چگونگی تاثیر تغییرات اقلیمی بر دریاها، قطب ها و یخچال ها بوده اند.
 
گزارش آنها جریان آب از قله های یخ زده کوه ها تا عمق دریاها را دنبال می کند تا معلوم شود این فرآیند چگونه در جهان درحال گرم تر شدن تحت تاثیر قرار گرفته.
 
آنها در چند روز گذشته سعی داشتند بر سر یک خلاصه کوتاه از یافته هایشان با نمایندگان دولتی به توافق برسند تا روز چهارشنبه منتشر شود.
 
این گزارش احتمالا تهدید فزاینده بالا آمدن سطح دریاها که می تواند زندگی صدها میلیون نفر را تا پیش از پایان قرن تحت تاثیر شدید قرار دهد تشریح خواهد کرد.
یخچال ها در گوشه و کنار جهان در حال ذوب شدن هستند گزارش همچنین در مورد تهدید ناشی از اسیدی شدن دریاها، خطرات گرمایش برای مرجان های دریایی، شیلات و احتمال ذوب خاک منجمد شمالی و انتشار مقادیر عظیمی دی اکسید کربن اخطار خواهد داد.
 
ملیسا وانگ از دانشمندان گروه "صلح سبز" گفت: "با میزان فعلی، ما عملا درحال تزریق یک میلیون تن دی اکسید کربن در هر ساعت به دریاها هستیم."
 
"اگر تلاش ها برای مهار تصاعد کربن و برداشتن گام هایی برای حفاظت از اقیانوس ها برداشته نشود، شاهد آثار ویرانگر آن برای انسان، محیط زیست و اقتصاد خواهیم بود."
اقیانوس ها چطور به سیستم اقلیمی ارتباط دارند؟
اقیانوس ها مثل خواهر بزرگی هستند که دایم باید به کمک مالی خواهر کوچکتر و بی احتیاط خود برود. هر سال آب های اقیانوس حدود یک چهارم دی اکسید کربن متصاعد شده در اثر فعالیت های انسانی را جذب می کند.
 
از سال ۱۹۷۰، اقیانوس ها بیش از ۹۰ درصد حرارت اضافی تولید شده در روند گرمایش را جذب کرده اند. اگر اقیانوس ها این دمای اضافه را جذب نمی کردند، سطح سیاره ویران می شد.
 
جذب این همه گاز گلخانه ای بی هزینه نبوده است. دریاها اکنون گرمتر شده اند، از شوری آنها کاسته شده و اسیدی تر شده اند.
 
پروفسور دن لافولی از "انجمن بین المللی برای حفظ طبیعت" به بی بی سی گفت: "واقعیت این است که ما بی سر و صدا به اقیانوس ها تکیه داشته ایم تا به راه و رسم خود ادمه دهیم، اما لحظه ای خواهد رسید که اقیانوس به دلیل ابعاد بزرگ آنچه ما می کنیم تغییر خواهد کرد."
انتظار می رود تخریب ناشی از سیل در قرن جاری شدت پیدا کند تاثیر گرمایش بر رابطه ما با اقیانوس و سطوح یخی زمین
افزایش دمای جهان تاثیر عمیقی بر همه چیزهای یخ زده دارد. به این ترتیب گزارش "آی پی سی سی" نابودی یخ در گرینلند و صفحات یخی قطب جنوب و همچنین یخچال های اطراف سیاره را بررسی خواهد کرد.
 
این گزارش توضیح می دهد افزایش دی اکسید کربن که باعث اسیدی تر شدن آب ها می شود چطور زندگی را برای آبزیان سخت تر می کند. همچنین ارتباط گرمایش با بیشتر شدن "ابر توفان ها" را توضیح خواهد داد.
 
یکی از تغییرات بزرگ به صفحات یخی گرینلند و قطب جنوب مربوط می شود، تاثیری که در دهه های اخیر به شدت افزایش یافته. این مناطق یخی برای حفظ سطح دریاها اهمیت حیاتی دارند.
 
آنطور که دیوید شوکمن خبرنگار بی بی سی گزارش کرده، جزیره عظیم یخ زده گرینلند در سال جاری شاهد یکی از بی سابقه ترین روندهای ذوب یخ بوده است.
 
این منطقه فقط در یک روز شاهد ذوب ۱۲.۵ میلیارد تن یخ بود.
 
قطب جنوب هم ظرفیت عظیمی برای بالا آوردن سطح دریاها در اطراف جهان دارد.
 
براساس مطالعات، میزان یخ ذوب شده در این منطقه بین سال های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ و ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ شش برابر شد.
آیا در این گزارش نکات مثبتی هم هست؟
بله - این گزارش همچنین نشان خواهد داد که اقیانوس ها می توانند راه حل های مهمی برای تهدیدهای ناشی از تغییرات اقلیمی ارائه کنند.
 
ایجاد سیستم های تولید انرژی های تجدیدپذیر در اقیانوس ها چشم انداز خوبی دارد و کاستن از دی اکسید کربن در کشتیرانی گام بزرگی خواهد بود.
 
به علاوه گفته می شود کاشتن جنگل های موسوم به مانگرو و علف دریایی می تواند مقادیر عظیمی دی اکسید کربن را از اتمسفر جذب کند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.