یک شاهکار شش میلیون یورویی در آشپزخانه

دویچه وله :یک تصادف باعث کشف اثری هنری شد که سال‌ها روی دیوار آشپزخانه خاک می‌خورد. صاحبخانه فکر می‌کرد این یک شمایل مذهبی معمولی است. اصالت و ارزش نقاشی "استهزای مسیح" اثر چیمابوئه، تنها وقتی مشخص شد که آگهی فروش خانه را دادند. 

وقتی زن سالخورده فرانسوی، خانه قدیمی خود در شمال پاریس را برای فروش عرضه می‌کرد، نمی‌دانست که یک شاهکار چند میلیون یورویی را روی دیوار بین آشپزخانه و نشیمن آویخته است. اصالت و ارزش کار را ارزیا‌ب‌هایی که برای قیمت‌گذاری ساختمان آمده بودن کشف کردند.
 
اریک تورکن، کارشناس هنری سرشناس تایید کرده که این نقاشی اثر جیووانی چیمابوئه استاد ایتالیایی است و ارزش آن بین چهار تا شش میلیون یوروست.
 
 این نقاشی، مسیح را در میان جماعتی خشمگین و برافروخته نشان می‌دهد.  تورکن می‌گوید ویژگی اثر آن است که چهره‌های هر یک از افراد جمع، احساسات مختلفی را بیان می‌کنند.
 
تابلو صحنه‌ای را تصویر کرده که سربازان پیلاطس، عیسی را پیش از مصلوب کردن دشنام می‌دهند و مسخره می‌کنند.
 
تعداد نقاشی‌های چیمابوئه اندکند؛ زیرا این هنرمند فلورانسی در درجه نخست، استاد و خالق هنر موزاییک بود. چیمابوئه جزء بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نقاشان ایتالیا تا قبل از رنسانس محسوب می‌شود.
 
چیمابوئه در سال ۱۲۴۰ به دنیا آمده و در سال ۱۳۰۲ درگذشت. کارهای دیگر او از مسیح، در موزه‌های لندن و نیویورک به دیوار آویخته شده‌اند.
 
اعلام شده که تابلوی "مسیح استهزا شده" در سال ۱۲۸۰ کشیده شده است. نقاشی اواخر اکتبر برای فروش به کلکسیونرها یا موزه‌ها به حراج گذاشته می‌شود.
+25
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.