چگونه شوری غذا را بگیریم؟

در این مطلب چند روش برای برطرف کردن شوری غذا و نجات آن از دور ریخته شدن، آورده شده است.
 
بعضی مواقع پیش می‌آید که هنگام غذا درست کردن، بیش از اندازه نمک به غذا می‌زنیم. در اینجا چند روش برای برطرف کردن شوری غذا و نجات آن از دور ریخته شدن، آورده شده است.
 
۱_کمی از آب شور غذا را دور بریزید
 
اگر غذایی را که شور کرده اید، حاوی آب است، مانند سوپ، می‌توانید کمی از آب درون آن دور ریخته و با آب جوش، یا آب سوپ بی نمک و یا شیر- بسته به نوع غذا- جایگزین کنید.
 
۲_از سیب زمینی استفاده کنید
 
در سوپ، خورش و یا هر غذای آبکی دیگری می‌توانید چند تکه سیب زمینی بیندازید، چون سیب زمینی نمک را به خودش جذب میکند. تکه‌های سیب زمینی را به مدت ۱۵ دقیقه در قابلمه نگه دارید و قبل از سرو آن‌ها را از ظرف خارج کنید
 
۳- اضافه کردن شکر یا مواد اسیدی
 
اضافه کردن اینگونه مواد باعث مخفی شدن مزه شوری غذا می‌شود.
 
مواد اسیدی مانند: عصاره مرکبات، سرکه، گوجه فرنگی و ترشی که میتوانید نسبت به طعم غذا از آن‌ها استفاده کنید.
 
۴-حجم غذا را بیشتر کنید
 
اگر هنوز به اندازه کافی وقت دارید، می‌توانید حجم مواد غذایتان را بیشتر کنید. مثلا، کمی گوشت و یا سبزی به خورشت بیفزایید و یا کره بی نمک به سس اضافه کنید.
 
این کار از نسبت نمک به دیگر مواد کم می‌کند. در مورد سوپ‌ها می‌توانید کمی گل کلم به مواد غذا اضافه کنید. در این صورت، شوری غذا به راحتی برطرف می‌شود.
 
۵_رفع شوری غذا با استفاده از خامه
 
اگر سبزی‌های بخارپز شما شور شده‌اند، می‌توانید آن‌ها را در مقداری مخلوط آب جوش و خامه بریزید تا کمی از نمکشان کم شود. البته می‌توانید آن‌ها را با خامه هم سرو کنید، گرچه کمی کالری غذا را بیشتر می‌کنند.
 
۶_بالا بردن دمای غذا
 
دما بر روی طعم غذا تاثیر زیادی دارد. غذای سرد مزه شوری را بیشتر نمایان میکند بنابراین غذای شور را با دمای بالاتری غذا را بکشید تا شوری آن زیاد معلوم نشود.
نکاتی برای جلوگیری از شور شدن غذا
از ابتدا غذا را بچشید
 
قوطی‌های مخلوط غذا و سایر غذا‌های فرآوری شده سرشار از نمک هستند، اما وقتی در خانه غذا درست می‌کنید تا جایی که امکان دارد زیاد نمک نمی‌ریزید. بهتر است قبل از رفتن به مرحله بعدی غذا را بچشید
 
استفاده از نمک دانه درشت
 
نمک‌های معمولی به دلیل کوچک بودن بلور آن‌ها با یک تکان کوچک امکان ریختن مقدار زیادی نمک در غذا میباشند. اگر از نمک دانه درشت استفاده کنید به راحتی از شور شدن غذا جلوگیری میکنید، زیرا مقدار بسیار زیادی نمک باید بریزید تا غذا شور شود.
 
محکم بودن در نمک دان
 
همیشه در نمکدان را بررسی کنید. گاهی اوقات که با نمکدان به غذا نمک می‌زنید، اگر در آن محکم نباشد، ممکن است در نمکدان جدا شده و مقدار زیادی نمک به درون غذا بریزد.
 
اضافه کردن پله‌ای نمک
 
سعی کنید در چند مرحله نمک را به غذا اضافه کنید. راحت‌ترین راه چک کردن نمک غذا در وسط پخت و ۵ دقیقه قبل از کشیدن غذا می‌باشد.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.