فساد هزار میلیارد تومانی؛ سازمان استاندارد ایران وجود ضایعات در گندم را تایید کرد

بی بی سی :سازمان ملی استاندارد ایران امروز دوشنبه (اول مهر) وجود ضایعات در گندم را تایید کرده ولی درباره میزان این ناخالصی‌ اظهار بی‌اطلاعی کرده است.
 
وحید مرندی مقدم، معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران در نشستی خبری امروز دوشنبه (اول مهر) گفته است: "بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در خرید تضمینی گندم در مواردی برای اینکه بتوانند پول بیشتری از خریدار گندم دریافت کنند، گندم را با ناخالصی‌هایی مخلوط کرده‌اند."
 
ماجرای ضایعات در خرید گندم تضمینی پس از آن بالا گرفت که هفته پیش محمدرضا تقوی، رییس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران از وجود فسادی گسترده‌ در سیستم خرید تضمینی گندم خبر داد.
به نقل از آقای تقوی گفته شده بود که یک "سیستم مافیایی و فساد گسترده در سیستم خرید تضمینی گندم" شکل گرفته و دلالان سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاک و ضایعات گندم به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان را به دولت، که خریدار گندم است، می‌فروشند.
 
او همچنین گفته بود: "بارها در مورد آن به وزیر جهاد کشاورزی هشدار دادیم اما جوابی که از ایشان شنیدیم این بود که اشکالی ندارد به جیب کشاورز می‌رود."
 
این اظهارات واکنشهایی را در بر داشت.
 
وزارت جهاد کشاورزی البته خریداری خاک و ضایعات در طرح خرید گندم تضمینی را رد کرده ولی سازمان استاندارد توری الک‌های استفاده شده برای غربال گندم را 'غیراستاندارد ' می‌خواند.
سازمان ملی استاندارد ایران می‌گوید توری غربال گندم مورد استفاده در فرایند خرید تضمینی گندم با استاندارد ملی ایران انطباق ندارد اصولا در فرایند خرید گندم برای جلوگیری از تحویل ضایعات همراه گندم، باید از "توری استاندارد ۲۰۲۰ " استفاده شود که بر اساس گفته‌های آقای تقوی از توری‌های با ابعاد متفاوت و "غیراستانداردی" برای این کار استفاده شده است.
 
گفته شده در سه سال اخیر هم وزیر بهداشت و هم رییس سازمان ملی استاندارد در این باره و تاثیر آن بر سلامتی شهروندان هشدار داده بودند که وزیر جهاد کشاورزی "به آنها توجهی نکرده است."
 
وزارت جهاد کشاورزی خریداری خاک و ضایعات مخلوط شده با گندم را "کذب" خوانده و گفته امسال هم در طرح خرید تضمینی گندم مانند سال‌های گذشته از الکهای مشابهی استفاده شده است.
 
این وزارت‌خانه در جوابیه‌ای گفته: "امسال نیز مانند همه سال‌های گذشته از ابزار سنجش (الک) مشابه استفاده شده است، طرح ادعای ورود گندم با متوسط افت غیرمفید ۸ تا ۱۰ درصد یعنی ۷۰۰ هزار تن شن و خاک و ضایعات به کارخانجات و وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاک، ادعایی کاملا کذب بوده، صحت نداشته و قویا تکذیب می‌شود".
 
این در حالی است که هفته پیش سازمان ملی استاندارد ایران گفته بود توری غربال گندم مورد استفاده در فرایند خرید تضمینی گندم با استاندارد ملی ایران انطباق ندارد.
 
غلامرضا امینی، مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد این سازمان گفته بود: " وقتی درجه الک با استاندارد ملی ایران انطباق نداشته باشد، می‌تواند کیفیت گندم تحویلی به کارخانه‌های آردسازی و کیفیت آرد تولید شده آن‌ها را پایین بیاورد."
بر اساس بعضی گزارش‌ها نوع گندم بر روی کیفیت نان تاثیرگذار بوده است اتفاقات اخیر در حالی است که بر اساس بعضی گزارش‌ها نوع گندم بر روی کیفیت نان تاثیرگذار بوده است.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در این باره گفته: "گندم با کیفیت بالا در گیلان توزیع نمی‌شود و این امر مستقیماً روی کیفیت نان اثر گذاشته است."
 
در ایران، انحصار بازار گندم در دست دولت است و عده‌ای از منتقدان این انحصار را علت "فساد گسترده" در این زمینه می‌دانند.
 
این افراد می‌گویند دولتی بودن بازار گندم فضا را برای دلال‌ها و واسطه‌ها فراهم کرده است.
 
براساس نامه اتحادیه نانوایان تهران که امروز (دوشنبه اول مهر) رسانه‌های ایران تصویری از آن را منتشر کردند؛ نرخهای جدید انواع نان از امروز به نانوایی‌های تهران ابلاغ شده است.
 
در بخشنامه جدید، قیمت نان تافتون سنتی (با وزن ۲۳۰ گرم) ۵۵۰ تومان، بربری ساده (۵۱۰ گرمی) ۱۰۰۰ تومان و لواش گردان (با وزن ۱۴۰ گرم) ۳۰۰ تومان اعلام شده؛ در این بخشنامه نرخ نان سنگک اعلام نشده است.
 
وزارت جهاد کشاورزی اخیرا نرخ پیشنهادی خرید تضمینی محصولات کشاورزی را برای سال زراعی ۹۸-۹۹ اعلام کرده است.
 
بر این اساس نرخ پیشنهادی هر کیلو گندم معمولی ۲۲۹۵ تومان و گندم دروم ۲۳۸۹ تومان اعلام شده است.
+18
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  من هیچ شک ندارم دستهایی هستند که اسم جمهوری اسلامی ایران را میخواهند خراب کنند برای حفظ این جنبش که اون احمقایه مثلان روشنفکر که شما را همراهی کردن در پیروزی این نکبتی که دست آخر گلوی خود اونها رو فشرد خواهشن اسم این نکبتی که آورید بهایران را بذارید علی بابا و چهل دزدایران .
  0
  0
  شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.