الجبیر: اگر نقش ایران در حمله به عربستان ثابت شود پاسخ مناسبی می‌دهیم

 الجبیر می‌گوید: «پادشاهی عربستان اقدامات مناسب را بر اساس نتایج این تحقیقات اتخاذ خواهد کرد تا امنیت و ثباتش را تامین کند». رادیو فردا :وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی می‌گوید اگر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی این کشور در جریان تحقیقات ثابت شود، ریاض اقدامات مناسبی در پاسخ به آن اتخاذ خواهد کرد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر روز شنبه ۳۰ شهریور در یک کنفرانس خبری گفت: تحقیقات ثابت خواهد کرد که حمله ۲۳ شهریور به عربستان از طرف شمال صورت گرفته و ایران مسئول آن بوده است.
 
وی اظهار داشت: «ما اطمینان داریم که این حمله از جانب یمن نبوده است. از طرف شمال بوده است. تحقیقات این را ثابت خواهد کرد».
 
الجبیر تصریح کرد: «پادشاهی عربستان اقدامات مناسب را بر اساس نتایج این تحقیقات اتخاذ خواهد کرد تا امنیت و ثباتش را تامین کند».
 
مقام‌های جمهوری اسلامی ایران دخالت تهران در این حمله را رد کرده‌اند. گروه حوثی‌ها که مورد حمایت ایران هستند مسئولیت این حمله را به عهده گرفته‌اند ولی هم ریاض و هم آمریکا این ادعا را رد کرده‌اند.
 
بر اساس گزارش‌های منتشره و اظهارات مقام‌های آمریکایی، حمله روز شنبه هفته گذشته به تاسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص با استفاده از ده موشک کروز و ۲۰ پهپاد انجام شده است.
 
حمله یاد شده به قدری شدید بود که منجر به توقف ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه یا نیمی از تولید نفت عربستان شد. ریاض گفته که یک سوم از ظرفیت تولید نفت خود را جبران کرده است.
 
مقام‌های آمریکایی به صراحت انگشت اتهام درباره عامل حمله را به سوی ایران نشانه رفته‌اند ولی ترکی المالکی، سخنگوی نظامی عربستان، هفته پیش گفت که تحقیقات درباره اینکه حمله از کدام طرف صورت گرفته در جریان است.
 
وی در عین حال گفت که از موشک‌ها و پهپادهای متعلق به ایران در این حمله استفاده شده است.
 
وزیر مشاور در امور خارجی عربستان در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که ریاض در حال مشاوره با متحدانش برای «انجام اقدامات ضروری» است.
 
آقای جبیر از جامعه بین‌المللی خواست که در این زمینه موضع بگیرند.
 
وی گفت: «پادشاهی عربستان از جامعه بین‌المللی می‌خواهد تا مسئولیت محکوم کردن کسانی که پشت این حمله هستند را انجام دهد و موضعی قاطع و روشن علیه این رفتار بی‌ملاحظه اتخاذ کنند که اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند».
 
این مقام عربستانی تصریح کرد: «موضع ایران این است که در جهان تفرقه بیاندازد، کاری که در آن موفق نخواهد شد».
 
ایالات متحده هفته گذشته تحریم‌های بیشتری علیه تهران وضع کرد و تصمیم گرفته که نیروهای آمریکایی را برای تقویت سامانه‌های موشکی و هوایی عربستان به این کشور بفرستد.
 
در همین حال، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نسبت به هر حمله احتمالی به ایران هشدار داد و گفت که ایران «تا آخر ادامه خواهد داد».
 
حسین سلامی روز شنبه در واکنش به گزارش‌ها پیرامون حمله احتمالی آمریکا و متحدان آن در خلیج فارس به ایران گفت: « ما امروز جنگ‌های تدارکاتی خود را انجام داده‌ایم و مهیای هر سناریویی هستیم».
 
وی تاکید کرد: «هرگز اجازه نمی‌دهیم جنگی به سرزمین ما وارد شود. ما تا آخر ادامه می‌دهیم و تجاوز محدود، محدود باقی نمی‌ماند».
 
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، هم پیشتر به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته که اگر جنگی علیه ایران در بگیرد این جنگی تمام عیار خواهد بود.
+64
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  باز این بچه مزلف اومد عرعر کرد.
  79
  38
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  شما که تا امروز میگفتید کار ایران هست حالا میگید اگر معلوم بشه کار ایران بده؟
  68
  39
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
  ۲۵
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی

  اینها اینقدر از ایران و ایرانی نفرت دارند که باور کنید اگر امکانش برایشان فراهم شود شهرهای ایران و مردم غیر نظامی را به موشک میبندند. بدون هیچ ابا و درنگی. ولو اینکه طرف آنها کس دیگری باشد.
  15
  41
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۱
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  عادل الجبیر , اگر همان شب یا روز اول بعداز حمله موشکی به تاسیسات نفتیتان جواب میدادی یک چیزی بود ولی بعداز مدتی که از این حمله گذشته و جواب انرا بخواهید بدهید چیز دیگریست چون ارزش جواب اول را نخواهد داد.
  8
  16
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. فکر میکنی همه مثل شما هستند از باد شکم صحبت می‌کنند. نه داداش مسائل سیاسی و حقوقی حساب کتاب داره و بر اساس مستندات مادی بیان میشه نه باد شکم.
  12
  21
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۳
  ۴۹
  akhoond shepeshoo - ورونا، ایتالیا
  این که نگفته میخواد اقدام نظامی انجام بده, گفته پاسخ مناسب یعنی اینکه که خیلی شیک و اتو کشیده از ایران شکایت میکنه و تقاضای غرامت بعد هم که ایران محکوم شد یک جایی اموالش را بنفع عربستان به حراج میذارن و ضرر عربستان را پرداخت می کنند. همه که مثل جمهوری اسلامی خل نیستن فقط هفت تیر بکشن
  3
  20
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۶
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی::]. سالهاست کوشش میکنم که ایرانیان فرهیخته متوجه این واقعیت بشوند که کلانترین دشمن همین جماعت عرعری عمری شترکولا خور هستند. و الا با کلیمیان و مسیحیان هیچ مشکلی نداریم. دلیل دشمنی این خونخواران: شادروان ابولولو خلیفه دوم اینها رو به اعماق دوزخ روانه کرد.
  25
  13
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. ننگ بر هر چی منافقه. داری با زبون بی‌زبونی از این شترکولا خور دفاع میکنی. راستی از مریم لچکوت چه خبر؟ حالا که مشخص شد بیوه هست، دیگه علنا، نه؟ زیرآبی دیگه نمیره!
  24
  7
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴
  ۳۸
  fkh1351 - دبی، امارات متحده عربی
  قابل توجه دنیای وارونه. همین عربها خیلی با شرفتر از اخوندهای ایران و شما نوچه های انها هستند یه کم تفکر داشته باش
  17
  11
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. باهوش تر از اینی هستی که اینو بگی اخوی.
  0
  4
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. منافق نمناه دئ؟ منافق ان اخوندهای هستند که مردم ایران را دچار جنگ و درگیری و به قهقراه فقر و فساد و زورگیری و اختلاس و خودکشی , مهاجرت به دیگر کشورها کشاندن. مریم بیوه باشد یا نباشد به تو که خواجه مطلق و به گفته خودتان نامرد هستی چه ربطی دارد؟
  0
  13
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::] نه اینکه شما و اخوندها برای همون ابولولو خیلی احترام قائل هستید از اون قبر و ارمگاه ویران شده توسط اخوندها معلوم هست خود اخوندها دشمن ایران و ایرانیها هستن به آرامگاه دیگر کسانی که با عربها جنگیدن یه نگاه بنداز از شرق وغرب گرفته تا شمال و جنوب ایرا ن همه توسط اخوندها خراب شده و در عوض تو هر در و دهاتی و شهری امامزاده سبز شده مثل قارچ معلوم نیست از کجا امدن البته یکسری برای کسب درامد ملت رو اسکل کردن .
  0
  3
  یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۱
  ۴۹
  akhoond shepeshoo - ورونا، ایتالیا
  چقدر این خاله زنک سایبری این سایت حال به هم زنه, نهایت بیسوادی و جهالت
  9
  11
  یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۷
  ۲۵
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی
  fkh1351-dobai مرده شور تو رو ببرن و اون ..... نداشته تو و صاحبانت که اسم کاربری و محلت گویای شخصیت رذل و بیوطنت است. تو که توی امارات هستی، جات گرم و گوشت هم خواب. خیلی حالا دلت به حال مردم ایران سوخته که توی بی صفت نخواسته ای یکی از آنها باشی؟ آزاری که به ایرانیها میرسه کجاش به تو رسیده؟
  2
  15
  یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۵
  ۲۵
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی
  بیشرف امثال تو هستید که بخاطر یه قوطی پپسی و یه پاکت سیگار مارلبوروی آمریکایی حاضرید تغییر ملیت بدهید. خیلی اهل مبارزه هستی؟! من به ت آدرس میدم. از خلیج فارس عبور کن به ساحل که رسیدی اونجا ایرانه. برو ببینم چه غلطی میکنی.
  2
  15
  یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۷
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::samisan - توکیو، ژاپن::]. شما جماعت همینطوری خودتون رو لو میدید. اصلا اساس مذهب شما بر پایه دروغ و کذب هست. آخه چرا دروغ میزنی بی‌حیا؟ نظر مراجع شیعه درباره زیارت مزار حضرت ابولولو: کلام مرحوم حضرت آیه الله العظمی شیخ میرزا جواد تبریزی : در اولین نوبت زیارتی که مشرف می شوید ، و نگاهتان به قبر حضرت ابولولو افتاد از جانب بنده سلام بده و این گونه بگو :. سلامی از عبد ناقابل خدا به عبد صالح خدا و فرزند بزرگوار معظم له اضافه فرمودند : باالله العظیم ، ما برای گرفتن حاجات اضطراری خود به آن مکان مشرف می شویم و از جمله شفای قلب حضرت آقا را بعد از عمل جراحی که ایشان اعزام به لندن گردیدند و با توسل به این بزرگوار از خداوند سبحان گرفتیم . شایان ذکر است که ساخت ضریح مطهر که اکنون بر روی مرقد مطهر حضرت ابولولو نصب می باشد ، از اهتمامات آن مرجع عالیقدر بود که ثلث وجه آن توسط معظم له پرداخت گردید.
  1
  1
  یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
  نظر شما چیست؟