رسانه های ایران ویدئوی انفجاری در مکزیک را به‌جای ویدئوی حمله به تاسیسات عربستان منتشر کردند

یورونیوز :حدود یک هفته از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی می‌گذرد. برخی پایگاه‌های خبری ایران در وبسایت‌های خود ویدئویی منتشر کرده و مدعی هستند که این ویدئو مربوط به لحظه حمله حوثی‌های یمن به ‌آرامکو است اما این ویدئو توسط هیچ خبرگزاری رسمی جهان منتشر نشده است.
بر اساس اطلاعاتی که یورونیوز جمع آوری کرد این تصاویر، ویدئوی انفجاری در مکزیک است و ربطی به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان ندارد.
 
ظاهرا گاهی سرعت بازنشر موجب می‌شود که خبرنگاران و وب سایت‌های خبری آنگونه که باید نتوانند درستی برخی از اخبار، تصاویر و ویدئوها را بررسی کنند.
 
روی ویدئوی منتشر شده توسط برخی از رسانه‌ها و وب سایت‌های ایرانی لوگویی دیده می‌شود که به همان نام و لوگو (Xidomega) در یوتیوپ صفحه‌ دارد. بر اساس اطلاعاتی که یورونیوز با بررسی این لوگو بدست آورد این ویدئو نخستین بار سال ۲۰۱۲ میلادی در یوتیوپ منتشر شده بود.

تصاویر انفجارهای پی‌درپی که در این ویدئو دیده می‌شود در واقع مربوط به حادثه‌ای است که ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی در نیروگاه گازی مکزیک رخ داد. انفجار و آتش‌سوزی هفت سال پیش در نیروگاه دولتی «پمکس» ۲۶ کشته برجای گذاشت.
 
پایگاه خبری انتخاب یکی از رسانه‌هایی است که این ویدئو را در سایت و توییترش منتشر کرد. این ویدئو بعدا از حساب توییتری این پایگاه خبری برداشته شد. برخی رسانه‌های دیگر از جمله سایت روزنامه دنیای اقتصاد نیز این ویدئو را بازنشر کرده‌اند.
 ویدیوی اصلی
+39
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  تمامی تأسیسات نفتی جهان از نظر شمایل با یک استاندارد ساخته و شباهت زیادی به هم دارند. مواد اشتعال زا هم در زمان انفجار همانند همدیگر دود و آتش سرخ بپا می‌کنند. پس اینکه این دو مکان و این دو انفجار در دو جای متفاوت اتفاق افتاده، دلیل بر این نمی‌باشد که این اون یکی نباشه.
  73
  3
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. حالا انفجارش ۳۰ درجه شرقی عربستان داشت با این سرعت ؟ الان قوچعلی هم میاد جک(همون جوک ما) بگه که یذزه بخندیم .
  1
  28
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۳
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]به تمام خوبان جهان قسم از شماها پررو تر و وقیحتر در دروغگویی و ماله کشی در دفاع از دروغ ، مادر دهر نزائیده. اخه بر اون دین و ائین و تعلیمات دینیت لعنت ، تو چند تا تاسیسات نفتی بعمرت دیدی که همچین مزخرفی میگی؟ واقعا شما شیعه ها روی گوبلزو سفید کردین.
  0
  8
  یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۴
  نظر شما چیست؟