در این نمایشگاه خودرو همه انقلاب می‌کنند

رادیو فردا ، جواد عسگری
نمایشگاه خودروی فرانکفورت، یکی از مهم‌ترین و معتبرترین نمایشگاه‌های اروپا و جهان، جایی‌ست که همه برای تماشای «امروز» و «محصولات انقلابی آینده» می‌آیند؛ فرانکفورت امسال محل نبرد خودروهای بنزینی و برقی‌ست.
 
از نظر برخی کارشناسان لامبورگینی سیان جذاب‌ترین خودروی نمایشگاه امسال است. این خودروی پرمصرف بنزینی ۸۰۰ اسب بخار قدرت دارد و بیشترین سرعت آن ۳۵۰ کیلومتر در ساعت است.
 
مصرف این خودرو ۱۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است و به همین دلیل طرفداران محیط زیست می‌گویند این خودروها نباید تولید شوند.
در مقابل لامبورگینی سیان، فولکس‌واگن مدل «آی دی سه» قرار دارد. فولکس‌واگن اعلام کرده این خودرو پس از بیتل و گلف سومین خودرو انقلابی این شرکت است. این اتومبیل در سه نسخه تولید می‌شود. نسخه‌هایی با پیمایش ۳۰۰، ۴۰۰ و۵۰۰ کیلومتر با یکبار شارژ، که البته قیمت‌های متفاوتی خواهد داشت و هرچه پیمایش بیشتر شود قیمت بالاتر می‌رود.
 
«آی دی سه» قرار است به خودروی عمومی برقی در جهان تبدیل شود. اما «آی دی سه» برای این هدف یک مشکل بزرگ دارد: قیمتش بالای ۳۰ هزار یورو است به همین دلیل کارشناسان می‌گویند تا قیمت خودرو به زیر ۱۵ هزار یورو نرسد مردم عادی توانایی خرید آن را ندارند. به‌ویژه که بیتل و گلف هر دو در ابتدا برای قشر متوسط و کارگر ساخته شده بودند.
«آی دی سه» قدرت موتور ۲۰۰ اسب بخاری دارد و باتری‌ها در کف خودرو قرار گرفته است و نیرو هم به چرخ‌های عقب آن منتقل می‌شود. با این وجود طراحی خودرو چندان جذاب نیست.
 
پورشه هم در فرانکفورت نسخه لوکس و سوپر اسپرت یک خودروی برقی را معرفی کرد. نام این اتومبیل «تایکان» است و بالای ۱۵۰ هزار یورو قیمت و بیش از ۶۰۰ اسب بخار قدرت دارد و می‌تواند طی کمتر از ۱۰ ثانیه به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر این خودرو ۲.۸ ثانیه است .
 
این خودرو فوق سریع با یکبار شارژ تنها می‌تواند ۳۵۰ کیلومتر را طی کند که نصف یک خودرو بنزینی است.
مرسدس بنز اما در مدل «ای کیو اس» که مدل لوکس و سدان خودروهای برقی است مشکل پیمایش را حل کرده است. این اتومبیل می‌تواند ۷۰۰ کیلومتر را با یکبار شارژ طی کند. اما «ای کیو اس» مشکل دیگری دارد بیش از ۱۰ ساعت با شارژ خانگی و حدود یک ساعت با شارژ سریع زمان نیاز است تا شارژ شود مقایسه کنید با زمان چند دقیقه‌ای سوخت‌گیری برای خودروهای بنزینی، متخصصان اعتقاد دارند تا مشکل قیمت، پیمایش و زمان شارژ شدن خودروهای برقی حل نشود نمی‌توان به آینده این خودروها چندان امیدوار بود.
 
«ای کیو اس» قدرت ۴۷۰ اسب‌ بخاری و شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر ۴.۵ ثانیه‌ای دارد. مرسدس بنز قصد دارد ۱۰ خودروی برقی را به زودی وارد بازار کند.
لندروور دیفندر از دیگر خودروهای جذاب نمایشگاه است یک شاسی بلند واقعی که می‌تواند جاده‌های سخت را طی کند. این خودرو بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ اسب بخار قدرت و بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار یورو قیمت دارد.
 
دیفندر بر اساس مدل بسیار موفق قبلی این شرکت و با الهام از خطوط طراحی مدل قبلی طراحی و ساخته شده است. این خودرو برای کسانی که با خودرو در طبعیت می‌چرخند گزینه مناسبی محسوب می‌شود.
ب‌ام‌و در نمایشگاه مدل مفهمومی سری چهار را معرفی کرد که نشان دهنده خودروهای برقی آینده این شرکت است برخی انتقاد می‌کنند که طراحی‌های ب‌ام‌و زشت شده‌اند. ب‌ام‌و اما می‌گوید با برقی شدن باید طراحی خودروها را تغییر داد. این شرکت از خطوط تیز برای نشان دادن برقی شدن خودروهای خود در طراحی استفاده کرده است.
 
این شرکت همچنین موتورسیکلت‌های جدید برقی خود را هم با ظاهری متفاوت به نمایش گذاشته است. این موتورها هم همان مشکل خودروهای برقی را دارند برخی از آنها گران‌تر از خودروهای شاسی بلند هستند.
با برقی شدن بتدریج قیافه خودروها تغییر خواهد کرد دیگر نیاز نیست موتور در جلوی خودرو باشد. می‌توان موتور را به چرخ‌ها برد و باتری‌ها را در کف خودرو قرار داد. اینگونه معماری خودرو متفاوت می‌شود و شرکت‌های مختلف هم بر اساس این عوامل، طراحی‌های آینده را ارائه داده‌اند.
 
شاید خودروهای آینده دقیقا به این شکل نباشد، اما هرچه هست ۵۰ سال بعد خودروهایی کاملا متفاوت با امروز تولید خواهند شد؛ انقلاب طراحی فرا رسیده است خود را برای آن آماده کنید.
برقی یا غیربرقی، مسئله این است
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.