اتریش به فرزندان قربانیان نازی‌های آلمان حق شهروندی اعطا می‌کند

یورونیوز :مطابق با قانون جدیدی که روز پنج‌شنبه به تصویب پارلمان اتریش رسید، فرزندان آن دسته از قربانیان نازی‌های آلمان که در دوران جنگ جهانی دوم مجبور به فرار از اتریش شده بودند، اکنون می‌توانند شهروندی این کشور اروپایی را دریافت کنند. پیش از این تنها بازماندگان هولوکاست می‌توانستند از چنین امتیازی استفاده کنند.
 
این قانون از سوی دولت محافظه‌کار سباستین کورتس پیشنهاد شده بود؛ درنهایت نیز اگرچه دولت آقای کورتس در پی رسوایی مشهور به «ایبزا گیت» در ماه مه سقوط کرد اما لایحه پیشنهادی دولت او با رای اکثریت نمایندگان پارلمان به تصویب رسید.
 
بر اساس قانون جدید فرزندان، نوه‌ها و نتیجه‌های کسانی که در دوران زمامداری آدولف هیتلر از این کشور فرار کرده بودند، اکنون می‌توانند برای دریافت شهروندی اتریش درخواست دهند.
 
اوسکار دویچ، رهبر جامعه یهودی شهر وین با استقبال از تصویب چنین قانونی اعلام کرد که به این ترتیب اتریش به‌خوبی به مسئولیت تاریخی خود عمل کرده است.
 
تابعیت دوگانه در اتریش پذیرفته نیست؛ با این وجود این قانون به دولت اتریش اجازه داده تا به عنوان موضوعی استثنائی بتواند به متقاضیان واجد شرایط، حتی بدون نیاز به اسکان در اتریش یا ابطال تابعیت پیشین، گذرنامه اعطا کند.
 
مقامات اتریشی می‌گویند بسیاری از افراد متعلق به نسل دوم یا سوم این قربانیان علاقمند به دریافت شهروندی این کشور هستند؛ بویژه آنهایی که اکنون ملیت بریتانیایی دارند و نگران آینده خود در پی فراز و نشیب‌های برگزیت هستند.
+4
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.