پنج راهکار نظامی آمریکا علیه ایران از دید یک نشریه آمریکایی

العربیه :نشریه آمریکایی «فوربز» در گزارشی به قلم «مارک کنسین» به پنج راهکار نظامی آمریکا علیه ایران پرداخته و آنها را بررسی کرده است.

از نظر این نشریه ایالات متحده آمریکا برای پاسخ به ایران 5 راهکار نظامی در اختیار دارد.
 
این گزارش یک روز قبل از نشست رئیس جمهوری آمریکا با فرماندهان پنتاگون در روزهای پنجشنبه و جمعه و قرار دادن گزینه‌های نظامی بر سر میز ترامپ منتشر شده است.
 
به گزارش کیهان لندن به نقل از این نشریه
اولین راهکار : تقویت پدافند هوایی در اطراف شهرهای سعودی و تأسیسات نفتی که این اقدام با هدف جلوگیری از تکرار حملات رژیم ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد و نیاز به استقرار سیستم‌های دفاعی پاتریوت و رادارهای بیشتر در کشور پادشاهی سعودی دارد.
 
از نظر این نشریه مشکل اساسی این است که سیستم‌های پدافندی ایالات متحده و سعودی، «پاتریوت و هاوک» برای مقابله با هواپیماها و تا حدودی موشک‌های بالستیک طراحی شده اما برای دفاع در برابر هواپیماهای بدون سرنشین کارآیی ندارند.
 
دوم : حمله موشکی به تأسیسات نظامی ایران با استفاده از موشک‌های بالستیک دوربُرد. عملیاتی مشابه آنچه ایالات متحده علیه عراق در زمان صدام و علیه القاعده در افغانستان انجام داد. ترامپ نیز خود در سال 2017 دستور حمله موشکی به سوریه را صادر کرد که اقدامی به تلافی استفاده رژیم اسد از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامی‌ها بود.
 
این حمله به زمامداران ایران این پیام را خواهد داد که ادامه اقدامات خرابکارانه هزینه‌ساز خواهد بود. اما این راه می‌تواند باعث تلفات شود و ایران هم دست به اقدام متقابل بزند. از طرفی هیچی تضمینی نیست که این حمله باعث تغییر رفتار ایران بشود.
 
سوم : حمله وسیع موشکی و هوایی علیه مراکز نظامی و زیرساخت‌های غیرنظامی از جمله مراکز کنترل فرماندهی مانند وزارت دفاع، پادگان‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروگاه‌های برق، پُل‌ها و شبکه‌های ارتباطی. هدف از این عملیات تهدید رهبری نظامی و غیرنظامی است که بر مردم ایران نیز به شدت فشار خواهد آورد.
 
چهارم: کارزار هوایی گسترده فراتر از یک حمله مقطعی. عملیاتی که شاید هفته‌ها طول بکشد و هدف آن کاهش قدرت نظامی جمهوری اسلامی و کشاندن رژیم ایران به پای میز مذاکره باشد. سابقه نشان می‌دهد این کارزارها چندان نتیجه‌بخش نیست.

پنجم: قرنطینه‌ ایران که گزینه‌ای شامل خشونت و انفعال است و می‌تواند محاصره‌ بنادر و کنترل رفت و آمد کشتی‌های ایران را در بر بگیرد و مستقیم اقتصاد جمهوری اسلامی را هدف قرار می‌دهد.
 
فوربز در ادامه می‌نویسد فراتر از اینها گزینه‌های خشن‌تری هم وجود دارد از جمله تصرف جزایر ایران. این گزارش تاکید کرده که برای اجرای هرکدام از این راهکارهای نظامی، آمریکا به همراهی شرکا و متحدان خود نیاز دارد.
 
مقامات ارتش آمریکا شامگاه پنجشنبه 19 سپتامبر 2019 گفتند که مقامات پنتاگون به جلسات خود با دونالد ترامپ طی روزهای پنجشنبه و جمعه در واشینگتن ادامه دادند. این جلسات به منظور بررسی گزینه‌های پاسخ به حمله به دو تأسیسات نفتی سعودی برگزار شده است.
 
به گزارش روزنامه «ول ستریت ژورنال» به نقل از مقامات ارشد نظامی، پنتاگون گزینه اعزام نیروهای مختصص بیشتری در زمینه‌های پدافند هوایی، جنگنده‌های پیشرفته و تجهیزات مراقبت و شناسایی به منطقه خلیج را بررسی می‌کند.
 
طبق این گزارش ایالات متحده و همپیمانانش برای تقویت پدافند دقیق در منطقه بیش از هر اقدام نظامی احتمالمالی گام هایی را برداشته‌اند این اقدام پس از حملات آرامکو صورت می‌گیرد.
 
جاناتان هافمن، معاون وزیر دفاع آمریکا ، روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن گفت: « ایران به شکلی از اشکال مسئول حملات آرامکو است».
 
معاون وزیر دفاع آمریکا گفت: «ما گزینه هایی برای پاسخ به حمله آرامکو در اختیار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ارائه می دهیم و اوست که باید تصمیم بگیرد».
 
او افزود: «حملات به تأسیسات آرامکو تا حدود زیادی با هماهنگی و برنامه ریزی انجام شده است» .
+45
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  این گونه گذارشات بخاطر این است که رژیم اخوندی بترسد و ناچار به مذاکرات با امریکا شود !
  32
  6
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶
  ۳۰
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  گزینه بهتر حمله به بیت رهبری هست. که رهبر بیتوته خودش رو برداره بره دور حرم امام رضا. مثل سابق لنگ بفروشه. قاسم کوری هم میره دنبال کار گچکاری که قبلا میکرد. باقی ملاها هم همون گدایی و رمل و اسطرلاب
  3
  53
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::گزینه های ایران روی میز::]. ۱-حمله به پایگاه های عمریگای قطر و امارات ۲- پس گرفتن دبی از صهیونیست ۳- هدف قرار دادن کل پایگاه های عمریگا و دیگر تروریست های منطقه ۴- تهت فشار گذاشتن تروریست ها برای ترک منطقه ۵-...
  50
  10
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  بعد از جنگ جهانی دوم تولید کنندگان سلاح برای آزمایش و بالا بردن کیفیت و دقت سلاح ها هر از گاهی یک جا جنگ راه میاندازند و هزینه جنگ رو هم میندازند گردن دیگران و انگار آزمایشگاه بعدی ایرانه.
  3
  30
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  بجز گزینه اول باقیش خوبه و میتونه باعث بشه مردم ایران حکومت رو سرنگون کنن و یک دولت مردمی با اشخاص مورد نظر خودشون که فعلا ولیعهده کشور جدیدی ایجاد کنن.
  13
  27
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  بهترین هدف بنظر من محل نماز جمعه است بشرطی که چلاقعلی هم حضور داشته باشد. زمان مناسب هم وقتیست که برنامه پخش مستقیم باشد و مشت ها را گره کرده شعار میدهند مرگ بر آمریکا! آخ که چه شود!
  1
  33
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. کدوم میز؟ همونی که آمریکا تو موج اول حمله پایه هاش رو شکست؟
  2
  30
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۳
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن
  امریکا اگر بخواهد میتواند این رژیم دست نشانده خودش را به راحتی بدون شلیک یک موشک سرنگون کنه ولی نمیکنه
  4
  13
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۰
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. ایجاد حسینیه درکاخ سفید،با نوحه خوانی جلویش شروع شد.شما علاوه بر مزدوری ،افراد کند ذهن ناآگاهی هم هستید بهمین دلیل اگر همچنان بمانید ایران را بر باد خواهید داد،باید هر چه زودتر تکلیف شما روشن شود
  1
  17
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۶
  نظر شما چیست؟