سیگارهای الکترونیکی و افزایش بیماری‌های ریوی در آمریکا

دویچه وله :سیگارهای الکترونیکی و طعم‌دهنده‌های به کار رفته در این سیگارها تا چه اندازه خطرناکند؟ در آمریکا این موضوع توجه زیادی را در روزهای اخیر به خود جلب کرده است. در اروپا چطور؟
 
بر پایه آمارهای رسمی، در پی استفاده از سیگارهای الکترونیکی در آمریکا، شمار مبتلایان به بیماری‌های ریوی در این کشور افزایش یافته است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا از ۵۳۰ مورد گزارش می‌دهد. پیش‌تر۴۵۰ مورد بیماری احتمالی در ۳۳ ایالت آمریکا را به سیگارهای الکتریکی نسبت داده بودند. به گفته این سازمان، تاکنون ۶ مورد مرگ در اثر استفاده از سیگارهای الکترونیکی گزارش شده است.
 
مسوولان حوزه بهداشت و سلامت آمریکا می‌گویند، تقریبا ۶۷ درصد از موارد گزارش داده شده، بین ۱۸ تا ۳۴ سال سن دارند و ۱۶ درصد از آنها جوان‌تر از ۱۸ سال هستند. بر پایه گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا، از هر چهار مورد گزارش شده بیماری در اثر مصرف سیگار الکترونیکی، سه نفر مرد هستند. انتشار این گزارش‌ها و خبر ابتلا به بیماری‌های ریوی باعث شده که مقامات و سازمان‌های مسوول در آمریکا، نسبت به پیامدهای استفاده از این نوع سیگار هشدارهای جدی به مصرف‌کنندگان بدهند.
 
سازمان مواد غذایی و دارویی ایالت متحده آمریکا اعلام کرده که ۱۵۰ نمونه مشکوک را تاکنون جمع‌آوری کرده است. این سازمان می‌گوید هنوز مشخص نیست کدام یک از مواد موجود در این سیگارها باعث بروز بیماری‌های ریوی شده است. این در حالی است که بنا بر گزارش‌های این سازمان، بسیاری از مصرف‌کنندگان مبتلا، محصولاتی را مصرف کرده‌اند که از بازار سیاه خریداری شده و حاوی تتراهیدروکانابینول است که ماده محرک اصلی موجود در شاهدانه می‌باشد.
 
سازمان‌های مسوول در آمریکا می‌گویند که تحقیقات در این باره ادامه دارد و به دلیل پیچیدگی موضوع نمی‌توان انتظار داشت که این تحقیقات به سرعت به نتیجه برسند.
 
سازمان‌های حوزه‌ی بهداشت و درمان در آمریکا در ماه ژوئن امسال متوجه افزایش بیماری‌های ریوی درمیان مصرف‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی شدند.
 
دولت آمریکا چندی پیش در پی افزایش موارد بیماری‌های ریوی ممنوعیت استفاده از سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار را وضع کرد. در میان جوانان به ویژه مزه‌های شیرین یا موادی که مزه متانول می‌دهند، طرفدار دارند. در میشیگان و نیویورک این دسته مواد طعم‌دار ممنوع شده‌اند.
 
بسیاری از کنسرن‌های بزرگ دخانیات در پی جذب مشتری بیشتر، سالهاست که برای سیگارهای الکترونیکی تبلیغ می‌کنند. بر پایه اطلاعاتی که این کنسرن‌ها منتشر می‌کنند و ادعای آنها، این محصولات خطرتشان به مراتب کمتر از زیان سیگارهای سنتی است و می‌توانند به سیگاری‌ها کمک کنند از این طریق جایگزینی مطمئن برای سیگار بیایند.
 
در آلمان و اروپا تا کنون افزایش موارد بیماری این چنینی منتشر نشده است.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.