اظهار امیدواری رییس فیفا به پایان ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌ها در ایران

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا می‌گوید موضع این نهاد محکم است و زنان در ایران باید اجازه داشته باشند به استادیوم‌ها بروند رادیو فردا :جیانی اینفانتینو گفت امیدوار است که همزمان با نزدیک شدن مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال، ایران به «وضعیت غیرقابل قبول» ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌ها پایان دهد.
 
رییس فیفا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت که اخیرا چند بار در مورد این موضوع با مسئولین فوتبال ایران تماس گرفته و هیئت فیفا هم اکنون در ایران است.
 
آقای اینفانتینو افزود: «موضع ما کاملا روشن و محکم است. در ایران زنان باید اجازه داشته باشند به استادیوم‌ها بروند.»
 
سفر هیئت فیفا پس از مرگ سحر خدایاری که به «دختر آبی» معروف شد صورت می‌گیرد. سحر خدایاری پس از تلاش برای ورود به استادیوم برای تماشای مسابقات لیگ برتر ایران بازداشت شد. او در اعتراض به بازداشت و برخورد نهادهای انتظامی و قضایی در نزدیکی دادسرا خودسوزی کرد و روز ۱۸ شهریور در بیمارستان درگذشت.
 
هر چند فیفا اعلام کرده که سفر هیئت اعزامی این نهاد به مرگ سحر خدایاری ربطی ندارد و هدف آن بررسی آمادگی برای مسابقه تیم‌های ملی ایران و کامبوج در روز دهم اکتبر است، بیانیه جانی اینفانتینو نشان می‌دهد که فیفا خواهان تغییر سریع شرایط در مورد حضور زنان در استادیوم‌هاست.
 
رییس فیفا در بیانیه خود گفت: «ما درک می‌کنیم که برای اجرای صحیح و امن این مسئله باید گام‌هایی برداشته شود و اقداماتی صورت بگیرد ولی اکنون زمان تغییر فرا رسیده و فیفا همزمان با اولین مسابقه خانگی تیم ملی ایران در ماه اکتبر خواستار تغییرات مثبت است.»
 
تیم ملی ایران در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ روز دهم اکتبر با تیم ملی کامبوج در استادیوم آزادی بازی خواهد کرد.
 
در سال‌های اخیر فقط در موارد محدودی به زنان اجازه داده شده که برای تماشای فوتبال یا سایر رشته‌های ورزشی مردان وارد ورزشگاه شوند.
 
هیچ قانون و مقرراتی ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران را منع نکرده است. ولی این ممنوعیت در چند دهه اخیر به شدت اجرا شده و روحانیون ادعا می‌کنند که محیط به شدت مردانه ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست.
 
برخی از فعالین حقوق زنان فیفا را تحت فشار قرار داده و می‌گویند عالی‌ترین نهاد جهانی فوتبال به حد کافی به ایران فشار نیاورده است.
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.