منع دانشجوی ایرانی دارای ویزای تحصیلی از پرواز به آمریکا

ایران اینترنشنال :روزنامه رسمی شهر دیویس در ایالت کالیفرنیا در گزارشی نوشت نیما عبدالله‌پور، دانشجوی ایرانی که برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه کالیفرنیا پذیرفته شده بود، از سوار شدن به هواپیما به مقصد آمریکا در ترکیه منع شد.
 
به نوشته روزنامه «دیویس اینترپرایز»، عبدالله‌پور در تاریخ  ۹ سپتامبر پس از پرواز از تهران به استانبول، قصد سفر به سان‌فرانسیسکو را داشت که یک افسر فرودگاهی پس از مشاهده گذرنامه و ویزای دانشجویی او، مانع سوار شدنش به هواپیما شد.
 
عبدالله‌پور می‌گوید افسر فرودگاه برگه‌ای را بیرون آورد که او توانست یک لحظه نوشته روی آن را بخواند. به گفته او، روی برگه نوشته شده بود: «توصیه می‌گردد نیما عبدالله‌پور برای این پرواز، سوار نشود.»
 
این افسر پس از گفت‌وگو با یک نفر دیگر به عبدالله‌پور گفت که او مجاز به این سفر نیست. 
 
به نوشته این روزنامه، عبدالله‌پور تنها دانشجوی ایرانی نیست که در این ماه از سفر به آمریکا منع شده است. 
 
او گفته است با ۱۷ دانشجوی ایرانی دیگر در تماس است که می‌گویند از سفرشان به آمریکا ممانعت به عمل آمده است. این دانشجویان که اکثرا در دانشگاه صنعتی شریف همکلاسی بوده‌اند، اطلاعاتشان را با یکدیگر به اشتراک گذاشته‌اند و به دنبال پاسخی قانع‌کننده از سوی دولت آمریکا هستند.
 
دیویس اینترپرایز می‌نویسد قانون منع سفر دولت دونالد ترامپ که اتباع ایران و شش کشور دیگر را در بر می‌گیرد، شامل دانشجویان ایرانی نمی‌شود.
 
به گفته عبدالله‌پور، او و دیگر دانشجویان ایرانی همه با ویزاهای صادره از وزارت خارجه آمریکا قصد سفر داشتند. او می‌گوید اولین مورد جلوگیری از سفر دانشجویان ایرانی در ماه اخیر روز سوم یا چهارم سپتامبر اتفاق افتاده است.
 
مسئولین دانشگاه ضمن تایید خبر منع دانشجویان ایرانی از پرواز به آمریکا گفته‌اند منتظر توضیح نهادهای دولتی در این باره‌اند. شروع ترم تحصیلی ۲۵ سپتامبر است.  
 
عبدالله‌پور گفت برخی از دوستانش در ماه گذشته بدون مشکل برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته‌اند.
 
او که برای گرفتن ویزای تحصیلی از یک سال پیش اقدام کرده بود، در این باره می‌افزاید: «سردرگم شده‌ام. نمی‌دانم چکار کنم.»
 
عبدالله‌پور همچنین گفته است هزینه بلیطی که دیگر قابل استفاده نیست معادل چهار ماه حقوق پدرش است. 
 
کمیته‌های نظارت بر مهاجرت و شهروندی و امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا قرار است در تاریخ ۲۴ سپتامبر به بررسی فرمان مهاجرتی ترامپ بپردازند.
+37
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  باید جلوگیری بشه. شما فکر میکنی این یمنیهای پاپتی خودشون پهپاد ساختن؟ فکر میکنی اونایی که پهپاد ساختن با تحصیل تو دانشگاه های ایران به این دانش رسیدن؟. اکثرشون برا تحصیل اومدن خارج بعدم برگشتن و الان مشغول ساخت بمب و کروز و موشک و پهپادن. سه سال قبل شما یه سر به لیست اعضای اکادمیک دانشگاه های امام حسین مالک اشتر میزدی همه شون تحصیل کرده های امرریکا کانادا اروپا بودن. ولی بعدش به دلایل امنیتی همه چی رو قایم کردن. تا الان نباید عوض شده باشه اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برا همین هنوز همون تروریستا هستن. تروریستایی که رفتن امریکا و کانادا درس خوندن و بعدم ارزوشون نابودی کشورای دیگه دنیا هست. برا همین خیلی مهمه این کشورای دنیا بفهمن به هرکی نباید علم یاد بدن.
  42
  44
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  حتماً آقازاده نبوده.
  5
  44
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  فقط مونده که فرش قرمز برای سفر روحانی به نیویورک پهن کنند و ازشون تشکر کنند که پالایشگاه های سایر کشور های خلیج را بمباران نکردند.
  3
  36
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  با یه سرچ ساده میشه چیزهای خاصی بدست آورد از جمله اینکه ایشون باید مشخص کنه رابطه اش با سردار عبدالله‌پور فرمانده سپاه قدس گیلان چیه؟ این آقا هم شمالی هستش و ایشون هم بر اساس خبرهایی که هست شمالی هستش و این آقا نیما اگر سرچ کنید انگار تعزیه خون هم هست. خوب حالا ایشون برای چی میخواد بره آمریکا تحصیل کنه ؟ آیا سهمیه گرفتن ایشون و رفتن به دانشگاه شریف کافی نبوده؟ یعنی نمیتونسته شغل مورد نظرش رو براش سفارش کنند؟ خوب حالا مقامات آمریکایی چرا باید پاسخگو باشند و چرا نباید اصل رو بر شک قرار بدهند و اجازه ندهند که آقازاده ها و مرتبطین با آقایان وارد آمریکا بشوند. به نظر من باید تشکر کرد از دولت آمریکا چون این روزها نود درصد دانشجویان دانشگاه شریف و دانشگاههای مهم کشور زیر غرق سهمیه های نظامی و امنیتی و افراد معرفی شده سپاه هستش و آمریکایی ها هم حق دارند به مدارک و روابط اینا شک کنند.
  12
  32
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  از مامورین فرودگاه اتاتورک استانبول احمقتر پیدا نمیشه! همین قضیه دو سال پیش برای خود من اتفاق افتاد که با وجود داشتن ویزای معتبر مانع از سوار شدنم به هواپیما شدند! هواپیمائی ترکیش ایر هم حاضر به پرداخت وجه بلیط نیست! خر تو خریه که اون سرش ناپیدا!
  14
  21
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::فضول میرزا - استکهلم، سوئد::]. فقط شما نیستی که گزیده شدی. بنظر میرسه که این روزها اکثر شرکتهای بزرگ از هر نوعی، دستورالعمل جدید برای سرکیسه کردن مردم و نوعی دزدی قانونی( قانون خودشان!) در دست دارند.
  0
  8
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۶
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. برا بمباران نکردن تشکر نمیکنن. ولی برا بمباران کردن تشکر میکنن. چون باید بازسازی بشه. و کیه که ندونه شرکتای امریکایی تو عربستان کار بازسازی رو انجام میده.
  4
  1
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  یه عده عقده خودشون از ترک رو در این صفحات و هرجا صحبت از اردوغان هست بیرون میارند. این مامور عزیز محبت کرده گفته سوار نشو اینجوری پول بلیطت هم حروم نمیشه. اگه میذاشت بری اونجا توی فرودگاه سازمان سیا تورو میگرفت خوب بود؟
  1
  5
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶
  نظر شما چیست؟