فلوروکینولون؛ آنتی بیوتیک محبوب اما قاتل قلب!

دویچه وله :مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که یک نوع متداول از آنتی‌بیوتیک‌ها به نام فلوروکینولون، علاوه بر مقاومت آنتی بیوتیکی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را به‌شدت افزایش می‌دهد.
 
به گزارش Healthline این کلاس از آنتی‌بیوتیک‌ها که نزد پزشکان بسیار محبوب و رایج‌ترین فرم آن سیپروفلکوکساسین است، در مقابل سیاری از باکتری‌ها از جمله بدترین و مقاوم‌ترین آنها‌، مؤثرتر است و نسبت به سایر آنتی‌بیوتیک‏ها، به‌مراتب بیشتر تجویز می‌شود. فلوروکینولون‏ها شامل سیپروفلوکساسین و لووفلوکساسین، افلوکساسین در برابر عفونت‌های باکتریایی از جمله برونشیت، ذات الریه، سینوزیت و عفونت‌های مجاری ادراری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
به گفته محققان کالج پزشکی سنت لوک در آمریکا، کسانی که با این آنتی بیوتیک‏ها تحت درمان قرار می‌گیرند، یک و نیم برابر بیشتر از کسانی که تحت درمان با آموکسی‌سیلین و آزیترومایسین هستند، دچار مشکلات دریچه آئورت و میترال قلب می‌شوند.
 
این مشکلات در درجات خفیف و متوسط می‌توانند بدون علامت باشند، اما در درجات شدید، منجر به نارسایی قلبی شدید می‌شود. در برخی بیماران، مشکلات دریچه قلب ناشی از مصرف آنتی بیوتیک‏های فلوروکینولون، به عمل جراحی تعویض دریچه قلب منجر خواهد شد.
 
کارشناسان سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین هشدار می‌دهند که این کلاس از داروها می‌تواند تأثیر دیگری بر سلامت قلب بگذارد: پارگی دریچه آئورت.
 
در سال ۲۰۱۳ نیز این سازمان هشدار داده بود که آنتی بیوتیک‏های خوراکی فلوروکینولون، ممکن است باعث نوروپاتی محیطی شود. نوروپاتی محیطی اختلال در اعصابی است که از مغز و طناب نخاعی سرچشمه می‌گیرند. بیماران مبتلا به نوروپاتی محیطی ممکن است شرایطی همانند خارش، بی حسی و احساس غیرمعمول، ضعف و دردهای سوزاننده را تجربه کنند.
 
سازمان غذا و داروی آمریکا به همه پزشکان توصیه می‌کند که در تجویز این نوع آنتی‌بیوتیک به‌شدت احتیاط کنند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.