امارات متحده عربی نیز به ماموریت دریایی تامین امنیت خلیج فارس پیوست

 یک فروند اف ۱۵ آمریکا در پایگاه هوایی ابوظبی دویچه وله :به دنبال حمله به نفتکش‌ها موضوع تشکیل یک ناوگان دریایی برای تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس مطرح شده بود. امارات متحده عربی نیز پس از عربستان برای مشارکت در ماموریت ناوگان دریایی تحت فرماندهی آمریکا ابراز آمادگی کرد.
 
به دنبال حمله به نفتکش‌ها موضوع تشکیل یک ناوگان دریایی برای تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس مطرح شده بود. امارات متحده عربی نیز پس از عربستان برای مشارکت در ماموریت ناوگان دریایی تحت فرماندهی آمریکا ابراز آمادگی کرد.
 
در پی حمله به نفتکش‌ها در سواحل فجیره و همچنین توقیف نفتکش بریتانیایی توسط سپاه پاسداران آمریکا موضوع تشکیل یک ناوگان دریایی بین‌المللی را مطرح کرده بود. اکنون امارات متحده عربی نیز اعلام آمادگی کرده است به جمع کشورهای شرکت کننده در این ماموریت بین‌المللی بپیوندد.
 
خبرگزاری آلمان روز پنجشنبه ۲۸ شهریور (۱۹ سپتامبر) با انتشار گزارشی از ابوظبی، خبر از مشارکت امارات در ماموریت بین‌المللی تضمین امنیت تردد کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس داد.
 
پیوستن امارات به این ماموریت یک روز پس از اقدام مشابه عربستان سعودی صورت گرفته است. روز چهارشنبه، یک مقام مسؤول در وزارت دفاع عربستان اعلام کرد، این کشور به ائتلاف تحت رهبری آمریکا که به منظور "تأمین امنیت تردد دریایی" تشکیل شده، می‌پیوندد.
 
قصد این ائتلاف بین‌المللی حمایت از کشتی‌های تجاری از طریق ناوبری ایمن است تا دریانوردی و تجارت جهانی و حمایت از منافع کشورهای عضو ائتلاف تضمین و امنیت کشتی‌های تجاری عبورکننده از مسیرها تقویت شود. منطقه عملیاتی ائتلاف تنگه هرمز، باب المندب، دریای عمان و خلیج فارس است.
 
عربستان پیوستن به این ائتلاف را در ارتباط با حمایت از تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای "ایجاد بازدارندگی و مقابله با تهدیدات دریانوردی و تجارت جهانی"، تضمین امنیت جهانی انرژی و تامینانرژی برای اقتصاد جهانی و نیز سهیم بودن در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی عنوان کرده است.
 
پیشنهاد تشکیل یک ناوگان دریایی مشترک برای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و همچنین در باب المندب، توسط جوزف استانفورد، فرمانده سپاه مشترک آمریکا اعلام شده بود.
مشارکت امارات
امارات متحده عربی هم هدف از مشارکت خود در این ماموریت دریایی را تامین امنیت دریایی در منطقه خلیج فارس اعلام کرده است.
 
وزارت امور خارجه امارات اعلام کرده است که با پیوستن به این ناوگان دریایی بر آن است تا از آزادی کشتیرانی و بازرگانی بین‌المللی در برابر تهدیدها و مخاطرات احتمالی دفاع کند.
 
آمریکا با به‌راه اندازی این ناوگان دریایی بر آن است تا با تهدیدهایی که آزادی کشتیرانی در مسیرهای بین‌المللی بازرگانی جهانی را در خلیج فارس، خلیج عمان، تنگه هرمز و باب المندب به مخاطره می‌اندازند، مقابله کند.
 
آمریکا برای انجام این ماموریت، از بسیاری از کشورها و از جمله از کشورهای اروپایی دعوت کرده است که با این ناوگان همراهی کنند. این در حالی است که شماری از کشورهای اروپایی و از آن بین فرانسه و آلمان از حضور در این ماموریت دریایی اجتناب ورزیده‌اند.
 
دولت آلمان در اوایل ماه اوت عدم تمایل خود را برای مشارکت در این ماموریت اعلام کرده بود. آلمان خواستار ایجاد یک ناوگان دریایی اروپایی برای نظارت بر کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس شده است. قرار است پس از پایان مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت‌وگوها بر سر ایجاد این ناوگان دریایی اروپایی آغاز شود.
 
به استثنای امارات، کشورهای بریتانیا، استرالیا، عربستان سعودی و بحرین نیز در این ناوگان دریایی شرکت دارند.
+30
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  یه مشت کشور در پیت امریکا دور خودش جمع کرده مثلا ائتلاف. این ور که ایران هر کار می خواد داره انجام میده امریکا هم با این عجوبه ای که شده رئیس جمهورش هر روز داره بیشتر ضایع میشه
  7
  13
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  تا آخوند کفن نشود صلح و آرامش در منطقه نخواهیم دید
  1
  16
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.