پومپئو: حمله به تاسیسات عربستان یک اقدام جنگی و کار ایران بود

 مایک پومپئو روز چهارشنبه با محمد بن سلمان در جده دیدار کرد. رادیو فردا :وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ شهریور حمله به تاسیسات نفتی کلیدی عربستان را یک «اقدام جنگی» توصیف کرد و گفت که این حمله کار ایران بود.
 
مایک پومپئو پیش از فرود آمدن هواپیمایش در فرودگاه جده عربستان به خبرنگاران گفت که «این حمله از جانب ایران بود و یک اقدام جنگی است».
 
او افزود: هیچ شواهدی مبنی بر اینکه این حمله از خاک عراق صورت گرفته باشد در دست نیست.
 
پیشتر برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی کرده بودند که احتمال دارد حمله به تاسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص در شمال عربستان از خاک عراق صورت گرفته باشد.
 
وزیر خارجه آمریکا همچنین پس از دیدار با ولیعهد عربستان در جده تاکید کرده است که رفتار تهدید آمیز جمهوری اسلامی تحمل نخواهد شد.
 
مایک پومپئو در توییتر خود نوشته است، امروز با محمد سلمان، ولیعهد عربستان دیدار و در خصوص حملات بی سابقه علیه زیرساخت های نفتی عربستان سعودی صحبت کردم. ایالات متحده در کنار عربستان ایستاده است و از حق این کشور برای دفاع از خود حمایت می کند.
 
وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است: رفتار تهدید آمیز حکومت ایران تحمل نخواهد شد. روز چهارشنبه، ترکی المالکی سخنگوی وزارت دفاع عربستان، بقایای «موشک‌ها و پهپادهای ایرانی» را به نمایش گذاشت که به گفته او، در حمله به تاسیسات این کشور استفاده شده بودند.
 
با این حال وی حاضر نشد اعلام کند این ادوات از کدام نقطه شلیک شده بودند و تنها گفت که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.
 
وزیر خارجه آمریکا اولین مقام دولت این کشور بود که پس از حمله روز شنبه بلافاصله انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفت.
 
او روز ۲۳ شهریور گفت که «تهران در پشت حدود ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی قرار دارد، این در حالی است که روحانی و ظریف وانمود می‌کنند در حال توسل به دیپلماسی هستند».
 
آقای پومپئو همچنین گفته بود:‌ «در میانه تمام درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران اکنون حمله بی‌سابقه‌ای به منبع تامین انرژی جهان انجام داده است. هیچ مدرکی و نشانه‌ای در دست نیست که این حملات از یمن صورت گرفته است».
 
عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز ۲۴ شهریور ادعای آقای پومپئو را رد کرد و گفت: «این‌گونه اظهارنظر‌ها و اقدامات بیشتر شبیه برنامه‌ریزی سازمان‌های مخفی و اطلاعاتی برای تخریب وجهه کشوری به منظور زمینه‌سازی برای اقداماتی در آینده است».
+33
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  هفته گذشته در آمریکا اعلام شد که سیاره ای را کشف کرده اند که ۱۵۰ سال نوری با ما فاصله دارد. یعنی اگر با سرعت سیر نور ( ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه ) بتوانیم سفر کنیم ۱۵۰ سال طول میکشد که به آن سیاره که حاوی آب هم هست برسیم. پیش از آن میگفتند که اگر پشه ای! روی مریخ جابجا شود ما مطلع میشویم و قادریم که با دقت بررسی کنیم. حالا من در تعجبم که با این تکنولوژی پیشرفته پیدا کردن و از بین بردن چهار تا سردار پفیوز و یک آخوند چلاق که اینقدر مشکل برای بشریت خلق کرده اند چرا باید پشت گوش بیفتد؟ کارتر چهل سال پیش خودش را پاره میکرد که چرا در ایران زندانی سیاسی داریم (مجاهد خلق تروریست) و دموکراسی مدل اروپا را شاه در ایران پیاده نمیکند و پول به هندیزاده میداد که در ایران انقلاب کند. اینها را نوشتم که یادآوری کنم چهل سال با این گزینه های روی میز ما را فریب دادند و چاپیدند. بسیار مضحک است که خیال کنیم دیگران دلشان برای ما سوخته، همین مهندس باور عمیق و دار و دسته اش که اینجا جولان میدهند، اگر حمایت آمریکا را نداشتند امروز بجای شکنجه دادن فرزندان ما یاگوسفند میچراندند یانمک بار الاغ کرده دستفروش میبودند.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. أین دوستان (!) گوسفند چرانی براشون خیلی زیاده! یه کیسه یونجه بدی بهشون برای دوتا چارپا تقسیم کنن یکی گشنه میمونه یکی میترکه. یعنی بیرون از این حکومت بیل هم دستشون نمیدن. و ١٠٠٪؜ با حرفهای شما موافقم. کس نخاراند پشت من جز ناخن انگشت من
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. همینطور هست که میفرمایید. شرط میبندم یکی از اونهایی که میترکن همین زال خودمون باشه!
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. این همین الان هم ترکیده، به ضرب و زور بخیه راه میره
  0
  0
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.