سی‌بی‌اس: حمله به تاسیسات نفتی عربستان با تایید آیت الله خامنه ای انجام شد

به گفته سی بی اس آیت الله خامنه ای حمله به تاسیسات نفتی عربستان را تایید کرد "به شرط اینکه ارتباط آن با ایران مشخص نشود" (دیدار رهبر ایران از مرکز هوا فضا --عکس از آرشیو) بی بی سی :یک شبکه تلویزیونی آمریکایی گفته است حمله به تاسیسات نفتی عربستان توسط رهبر ایران "تایید" شد و افزوده شواهدی از پرتاب موشک از "داخل خاک ایران" به دست آمده است. همزمان، در حالیکه حوثی‌های یمن بار دیگر بر مسئولیت خود در حمله به تاسیسات نفتی عربستان تاکید کرده‌اند، وزیر خارجه فرانسه این اظهارات را " فاقد اعتبار" توصیف کرده است.
 
شبکه خبری سی‌بی‌اس در گزارشی در مورد حمله به تاسیسات نفتی عربستان به نقل از "یک مقام آمریکایی" که از او نام نبرده گفته است که "این عملیات با تایید مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای صورت گرفته است اما به این شرط که ایران بعدا بتواند انکار کند که با آن ارتباط داشته است. سی‌بی‌اس در این گزارش گفته است که "اگرچه حمله موفقیت‌آمیز بود اما نقشه انکار آن توسط ایران به تدریج فرو می‌ریزد."
 
ایران تاکید دارد که حمله به تاسیسات نفتی عربستان توسط حوثی‌های یمن و با استفاده از پهپاد صورت گرفته و هرگونه ارتباطی با آن را به شدت تکذیب کرده است. روز گذشته دولت ایران با ارسال یادداشتی به سفارت سوئیس، حافظ منافع آمریکا در ایران، هشدار داد که نسبت به هرگونه اقدامی علیه منافع خود واکنش نشان خواهد داد. دولت ایران در یادداشت خود به دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران هشدار داده است که "اگر اقدامی علیه ایران صورت بگیرد، آن اقدام بلافاصله با پاسخ ایران روبرو خواهد شد و دامنه آن محدود به منشاء تهدید نخواهد بود".
 
رهبر جمهوری اسلامی ایران فرمانده کل قوا است.
عربستان با نشان دادن قطعاتی از موشک‌های پرتاب شده به تاسیسات نفتی خود ایران را به انجام این حمله متهم کرده است به گفته سی‌بی‌اس، عربستان سعودی بقایای موشک‌های کروز شلیک شده به سوی تاسیسات نفتی آرامکو در شمال عربستان را یافته و مورد بررسی قرار داده است. این شبکه با نشان دادن تصاویر مصاحبه مطبوعاتی سخنگوی نظامی عربستان و قطعاتی که به گفته او از موشک‌های شلیک شده به سوی تاسیسات نفتی به دست آمده، گفته است که از جمله قطعات یافت شده توسط مقامات سعودی "درام" موشک‌هاست که می تواند مسیر حرکت آن را مشخص کند.
 
در این گزارش آمده است که "کوبنده‌ترین شواهد" در مورد دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی سعودی، تصاویر ماهواره‌ای آمریکاییان است که نفرات سپاه پاسداران را در حال آماده‌سازی برای پرتاب موشک در پایگاهی در "اهواز"، خوزستان، نشان می‌دهد. براساس این گزارش، این موشک‌ها با عبور از فراز خاک کویت و پس از پیمودن یک مسیر ۴۰۰ مایلی (حدود ۷۰۰ کیلومتر) به هدف‌های خود در دو نقطه در داخل خاک عربستان اصابت کردند.
 
در این مورد که به چه دلیل از تصاویر آمادگی نفرات سپاه پاسداران برای پرتاب موشک برای هشدار و مقابله با آن استفاده نشد، منابع مورد اشاره سی‌بی‌اس گفته‌اند که در آن زمان، اهمیت این تصاویر و احتمال آمادگی برای حمله به عربستان مورد توجه قرار نگرفت.
 
این گزارش مشخص نمی‌کند که آیا تصاویری از حرکت موشک‌ها و اصابت آنها به تاسیسات نفتی عربستان هم در دست است یا نه. سی‌بی‌اس به نقل از یک مقام آمریکایی گفته است انتظار حمله از داخل خاک ایران نمی‌رفت و افزوده است که "ما کاملا غافلگیر شدیم."
سخنگوی نظامی حوثی‌ها تاکید کرده که تاسیسات نفتی عربستان با پهپادهای ساخته شده توسط این گروه هدف قرار گرفت همزمان در خبری دیگری شبکه تلویزیونی "المیسره" متعلق به حوثی‍های یمن سخنان سخنگوی نظامی این نیروها را منتشر کرده که بار دیگر تاکید کرده است که عملیات هوایی علیه عربستان "با پهپادهای خودمان و پس از عملیات شناسایی دقیق صورت گرفت" . او افزوده است که نیروهای یمنی قادر به ساخت و تولید تعداد زیادی پهپاد در زمانی کوتاه هستند.
 
در مقابل، ژان-ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه حمله پهپادی حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان را مردود دانسته است. آقای لودریان در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی فرانسه گفته است: "حوثی‌ها که یک گروه شورشی یمنی است، اعلام کرده‌اند که آنها بودند که این حمله را انجام دادند، که فاقد اعتبار و باورنکرنی است." پیشتر مقامات فرانسوی در واکنش به اظهارات آمریکا و عربستان در مردود دانستن انجام این حملات توسط حوثی‌ها و دست داشتن ایران در آن گفته بودند که در این مورد به شواهد نیاز است.
پومپئو و ولیعهد عربستان - پومپئو ایران را به "اقدام جنگی" علیه عربستان سعودی متهم کرده است روزگذشته، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، که برای ملاقات با مقامات سعودی به آن کشور سفر کرده، با متهم کردن دولت ایران به هدف قرار دادن به تاسیسات نفتی عربستان این حمله را "اقدام جنگی" توصیف کرد. منظور آقای پومپئو از "اقدام جنگی" عملیات نظامی یک دولت علیه دولت دیگر است که حق مقابله به مثل و عملیات تلافی‌جویانه را ایجاد می‌کند. با اینهمه، ظاهرا ایالات متحده و عربستان ترجیح داده‌اد چنین واکنشی با حمایت جامعه جهانی صورت گیرد و احتمالا در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که به زودی آغاز می‌شود، احتمالا تماس‌هایی را با سایر رهبران شرکت کننده برقرار خواهد کرد.
 
مقامات سعودی از سازمان ملل و چند کشور دیگر خواسته‌اند برای ارزیابی مستقل شواهد به دست آمده کارشناسانی را به آن کشور اعزام کنند. گفته شده است که علاوه بر سازمان ملل، کارشناسانی از فرانسه نیز به عربستان خواهند رفت.
 
در همین خصوص ساعاتی پیش آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، حمله به تاسیسات نفتی عربستان را قویا محکوما کرد اما گفته منتظر نتیجه تحقیقات کارشناسان این سازمان خواهد ماند.
 
در همانحال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که برای واکنش به این حمله شتاب به خرج نمی‌دهد و افزوده است که "زمان کافی وجود دارد تا به اقدامی تند و تیز دست برنیم؛ شروع آن ساده است، اما ببینیم چه می‌شود."
 
همزمان، گزارش شده است که ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه درخواست کرده است مجوز ارسال دو آتشبار ضدهوایی و ضد موشکی جهت حفاظت از تاسیسات نفتی عربستان به آن کشور صادر شود. به گفته سی بی اس، ژنرال مکنزی همچنین طرح هایی را برای عملیات تلافی‌جویانه علیه تاسیسات نفتی و مرکز سپاه پاسداران در ایران تهیه کرده است.
 
قرار است روز جمعه رئیس جمهوری آمریکا و مشاوران امنیت ملی او "اقدام جنگی" ایران علیه عربستان و نحوه برخورد با آن را مورد بررسی قرار دهند.
+42
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  رژیم اخوندی ایران تا به حال صدها بار متهم به عملیاتهای تروریستی و بمب گذاری شده است ولی هیچ وقت به گردن نگرفته و گفته کار رژیم اخوندی نبوده . این یکی عملیات منهدم کردن تاسیسات نفتی عربستان را هم نمی خواهند به گردن بگیرند چون برای رژیم اخوندی خرج زیاد بر میدارد. :o :o
  5
  31
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اخوندها خودشان یک ضرب المثالی دارند که میگویند اگر خطای بزرگی انجام دادی و از عواقبش ترسیدی اگر یک شب از این خطا گذشت دیگر ترس بدل راه نده که انتقام خطایت را ازیت بگیرند. اینک چندین شب از این خطای بزرگ رژیم اخوندی گذشته و هنوز هم جلسه ای گرفته نشده که بخواهند رژیم ایران را صدرصد مقصر اعلام کنن و یا تنبیه اش بکنن و یا اینکه حداقل محکومش کنن که خساراتی که از این حمله بوجود اورده را ازش پس بگیرند.
  3
  19
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. اینها همش چرند است باور کنید اوندها بدون اجازه امریکا هرگز دست به ان اشتباه نمیزنند، اینها میخویاستند عربستان را قبل از جلسه سازمان ملل بترسانند تا اگر کفتگویی با روحانی کردند عربستان خرده نگیرد،فکر میکنید چه کسی بیشترن سود را از این حمله برد؟ امریکا و قولهای نفتی امریکا، نه تنها گران شدن نفت به سود انهاست بلکه به اسم جبران کمبود نفت کلی نفت خودشون را با قیمت مناسب میفروشند و بعد هم برای بازسازی تاسیسات ارامکو حسابی عربستان را میدوشند
  4
  11
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  بدون شک کار رژیم آخوندیست بلاخره ما ایرانی ها بهتر متوجه این مسائل هستیم و ااین رژیم دروغگو برای آینده اهداف بزرگتر در سردارد .
  3
  11
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  کسی که توانست با حمله موشکی ۵ میلیون بشکه در روز ضرر بزند،پس از اقدامات پیشگیری شما توان ضرر یک یا دو میلیون بشکه را خواهد داشت.در نتیجه با صلاح ضد موشکی متوقف کامل نخواهد شد.در هر صورت نباید به تاسیسات نفتی ایران که اموال ملت ایران است حمله کنند.اگر توانش را دارید بمنافع سران نظام وتوله هایشان در هر کجا هست حمله کنید.
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
  ۳۰
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  درست مثل عکس بن لادن میمونه جلوی تلویزیون
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
  نظر شما چیست؟