نشنال اینترست: جنگنده های قدیمی F۵ ایران چگونه می توانند جنگنده های رادار گریز F۳۵ آمریکا را شکست دهند؟

انتخاب: دیوید آکس در نشنال اینترست نوشت: در ماه های اخیر شاهد تشدید تنش بین ایران و آمریکا بوده ایم که تاحدودی ناشی از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خروج یک جانبه از توافق هسته ای ایران بوده است. نیروهای مسلح آمریکا آرایه وسیعی از کشتی های جنگی، جنگنده ها و ادوات دیگر را در خلیج فارس مستقر کرده اند.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: جنگنده های رادار گریز اف-35 نیز  در منطقه حضور دارند. در صورتی که در آینده جنگی در خلیج فارس بروز پیدا کند، این جنگنده های مدرن با ناوگانی از جنگنده های قدیمی ایران روبرو خواهند شد.
 
نیروی هوایی ایران در حال حاضر در ناوگان خود جنگنده های اف-4، اف-5 و اف-14 را در اختیار دارد. در ظاهر به نظر می رسد که آن ها شانسی در مقابل پیشرفته ترین جنگنده کنونی دنیا نخواهند داشت. اما تاریخ و آزمایش های اخیر نشان می دهند که هواپیماهای قدیمی ایران میتوانند جنگنده های مدرن آمریکا را شکست دهند.
 
در ابتدا باید اشاره کنیم که اگرچه جنگنده اف-35 در سال های اخیر توسعه یافته است، ضرورتا عملکرد بهتری در آسمان نشان نمی دهد. یکی از منابع داخل وزارت دفاع در سال 2015 گزارشی را در مورد محدودیت های این جنگنده در نبردهای رو در رو با جنگنده های اف-16 منتشر کرد.
 
در این گزارش پنج صفحه ای یکی از خلبان های آزمایشی اف-35 می نویسد: «این جنگنده قابلیت های پرواز مطلوبی ندارد». او همچنین اشاره می کند که خلبان اف-35 نباید  در فواصل نزدیک با جنگنده های دشمن درگیر شود.
 
پیش از این نیز بسیاری از تحلیلگران در مورد نقاط قوت اف-35 در مقایسه با جنگنده های دیگر ابراز تردید کرده بودند. البته اف-35 دارای قابلیت رادار گریزی است. سنسورهای پیشرفته هواپیما به خلبان اجازه می دهند که برای شلیک موشک های دور برد در موقعیت مطلوبی قرار بگیرد. اما در نبردهای نزدیک اف-35 برتری خاصی نسبت به جنگنده های دیگر ندارد.
 
یک خلبان ایرانی می تواند در نبردهای رو در رو در فواصل نزدیک یک جنگنده رادار گریز      اف-35 را شکست دهد. ناوگان هوایی ایران در حال حاضر جنگنده های توانمندی همچون      اف-5 تایگر را در اختیار دارد. آقای فرانچسکو چیرکی در دهه 1950 خلبان این هواپیما در نیروی هوایی آمریکا بود. او در سال 2019 در مقاله ای از قابلیت های جنگنده تایگر ستایش کرد. حداکثر سرعت این هواپیما حدود ۴/۱ ماخ یا سرعت صوت بوده و دارای سرعت گشت زنی و کروزی معادل ۹۷/۰ ماخ می‌باشد. همچنین، حداکثر برد این جنگنده حدود ۹۰۰ کیلومتر می‌باشد که این مقدار نیز با افزایش یا کاهش تسلیحات لود شده تغییر می‌یابد. طول این هواپیما حدود ۱۵ متر و فاصله دو سر بال آن نیز ۵/۷ متر می‌باشد. این هواپیما در هنگام برخاست قادر است حداکثر وزنی معادل ۹٫۳۰۰ کیلوگرم را با خود به پرواز درآورده و حمل نماید. همچنین این هواپیما می‌تواند تعداد ۲ موشک حرارتی کوتاه برد سایدوایندر AIM-9 را در در دو نوک بال حمل کند در حالی که پنج مقر تسلیحاتی دیگر نیز در زیر بال‌ها و بدنه وجود دارد که انواع بمب‌های خوشه‌ای، موشک‌های هوا به هوای اضافی، تانک‌های بنزین و راکت‌های هدایت نشده می‌تواند در این پایلون‌ها لود یا نصب شود.
 
جنگنده اف-5 از لحاظ ایرودینامیکی اصطلاحا در بین جنگنده های نسل سوم قرار میگرد، در حالی که جنگنده های مدرن اف-22 و اف-35 در بین جنگنده های نسل پنج قرار دارند. جنگنده اف-5 قابلیت گریز از رادار ندارد و از لحاظ سرعت و قدرت نسبت به جنگنده های مدرن  آمریکا ضعیف تر است.
 
اما با اعمال تغییراتی محدود در اف-5 می توان این جنگنده را به تهدید بزرگی برای اف-35 تبدیل کرد. جدید ترین نمونه های تولید شده دارای رادارهای پیشرفته، ابزارهای تولید کننده پارازایت و موشک های هدایت شونده مادون قرمز هستند.
 
ایران در سال های اخیر ناوگان اف-5 خود را به روز رسانی کرده است. در نتیجه، جنگنده های اف-5 به اندازه کافی برای برتری بر جنگنده های اف-35 در نبردهای نزدیک چابک هستند.
+29
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران

  سلام . همیشه عده ای مواجب بگیر هستند تا چهره گربه شیر را نمایش دهند و در انتها پول را گرفته و گربه فریب دروغ خود را هم میخورد . شما حرفهایی مبنی بر برتری ابو قراضه را باور دارید؟ این حرفها برای امثال آذر میانه و باور و یا فاطمه که فقط عبا و عمامه را تو دنیا دیده اند و چیزی خبر ندارند و تنها چهره اربابان خود را بصورت پول در ذهن خود تصور میکنند بله مهمه اما برای ساده باوران و خیانت کاران .
  19
  110
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲
  ۳۱
  mosyiran - کرایستچرچ، نیوزلند

  وقتی سامانه پاتریوت چند صد میلیون دلاری امریکایی نمیتونه یک پهپاد اسباب بازی یمنی و راکت های قدیمی رو بزنه چه طوری توقع دارید F35 بتونه F5 رو بزنه؟؟ سلاح های امریکایی فقط ترس دارند نه قدرت.
  76
  35
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  این گزارش بیشتر به جوک شباهت داره زمان جنگ ایران و عراق هواپیماهای روسی میومدند بالای تهران و چند تا بمب و راکت میانداختند رو خونه های مردم و میرفتند F5 که هیچ F14 هم نمیتونست کاری بکنه سقف پرواز این جنگنده اونقدر زیاد نیست در نتیجه نمیتونه با جنگنده های مدرن آمریکا مقابله بکنه.
  16
  60
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  وقتی این تحلیلها رو میبینم میگم 100رحمت به آبدوغ خیار. اینا که آب و خیاره. این تحلیلها فقط از دهنهای معیوب بی سواد در علم و فن آوری که مکرر خود ارضایی مغزی میکنن برمیاد.
  13
  54
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::kata1379 - مشهد، ایران::]. فکر کردی نشریه نشنال اینترست هم مثل شما قمپوزیسیون مواجب بگیر هستند و از طریق معده سخن می گویند!؟ کافر همه را به کیش خود پندارد
  59
  23
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  گاهی مطبوعات به دو شیوه رفتار میکنند. اول اینکه در وانفسای افول و ورشکستگی رسانه های کاغذی با اخبار دروغ تیراژ های خودشان را به سختی حفظ کنند و دوم اینکه به دلیل مقاصدی شیر در پستان طرف کنند
  0
  29
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. مشکل ....حکومتی مثل تو اینه حرف منه متخصص رو چون برات خوش نیست ول میکنی میری حرف 4تا اسکل مغرض مقل خودت در نشریات رو بیان میکنی. فقط یه مثال ساده میگم. تمام تکنولوژیهای ارتباطی، راداری، مخابراتی، کنترلی، راهبری و جنگی یه هواپیما یا کشتی یا ماهواره یا موشک یا فضا پیما از طریق تکنولوژیهای مخابرات بی سیم یا امواج الکترومغناطیس انجام میشه. زمانی که آمریکا اون هواپیماهارو ساخته حداکثر فرکانسی که دست داشته مثلا 2گیگ بوده الان 200گیگه. اون زمان خیلی از فواعد مخابراتی اختراع یا کشف نشده بود. لذا یه هواپیمای جنگی قدیمی تو هوا هیچ شانسی در برابر اف35 نداره. یه روزی وقتی آمریکا بمب الکترومغناطیس زد و تجهیزات ایران رو از کار انداخت و مجبود شدید با اسلحه کلاش تیرهوایی بزنید حالتونو میپرسم. بمب الکترومغناطیس چیز خاصی نیست فقط یه تجهیزات راداری که میتونه در یک آن فرکانسهای مختلف مینیموم تا ماکزیموم رو با گین یا توان بالا در همه جهات پراکنده کنه لذا تمام سیستمهای در مسیر اون دیگه امکان ارسال و دریافت سیگنال صحیح ندارن.
  11
  35
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  یه سر ی مطبوعات زرد هست که خبرهای بی اساس و نظرات بی اساس زیاد منتشر میکنند. شکی نیست در یه شرایط خاص ممکنه شما با یه ژ-3 هم بتونی یه جنگنده رو سقوط بدی ولی آیا در همه شرایط همین هست؟ مقایسه باید عادلانه باشه ..اگه من یه نیسان گاوی رو خلاص بندازم توی سرپائینی یه پورشه هم همون کار رو باهاش بکنم ممکنه نیسان گاوی جلو بزنه چون سنگین تر هستش ولی آیا این دلیل میشه؟ ما مردمان کشورهای عقب افتاده همش دنبال این هستیم که ثابت کنیم چیزای قدیمی بهتره برای همین هم عقب میمونیم. توی یوتیوب چند تا پسرای جوون ایرانی هستن همش ویدیو میسازن برای اف14 ..بابا اف14 دیگه مال پنجاه سال پیشه. گوش نمیدن
  3
  16
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن
  این داستان نویس چی زده ساقیش خیلی بهش حال داده جنس ناب دادن بهش که همچین هندوانهای بزرگ زیر بغل اخوندها بزنه
  1
  12
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. سلام . این نشریات وقتی از حقوق بشر و ازادی حرف بزنند مورد لعن شما و هم کیشان شما واقع می شوند ولی چون امروز درون تهی شما را باد میکنند مورد توجه شما هستند . از زمان مبعث پیامبر . معجزه دیگر وجود ندارد . اگر داشت پیامبر در جنگ احد شکست نمی خورد . خداوند سنت خویش را زیر پا نمی گذارد . خداوند فر موده . لیس انسان الا ما سعی . دوست خائن من فکر میکن هر کسی حرف حق بزنه در خارج هست و میتوانی تهمت بزنی . ابروی مومن چیزی است که خداوند در برابر ان شوخی ندارد . و از کعبه مقدس تر است . گرچه هم کیشان شما مانند باور و آذر میانه و یا فاطمه . گمراه شده و دین شما فرقه حکومتی است . خداوند شر شما را کم نماید
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  ترامپ پیرمرد ترسویی هستش که حرف زیاد میزنه. شک نکنید به زودی خواهید شنید که تشکر میکنه از ایران که کل پالایشگاه عربستان رو نزده و فقط چند قسمت رو مورد حمله قرار داده.
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] سپاه مدعی جنگ الکترونیک هم هستش. در جنگ عراق کسانی که در جنوب و اهواز بودند میگفتند که حتی تلفنهای عمومی شهری قطع شده بوده. متاسفانه در حالا حاضر آمریکا دلش نمیخواد خرج کنه و هزینه کنه برای جنگی و خوب رژیم هم با این توانایی هاش داره عرض اندام میکنه ولی واقعیت رو روسها یا چینی ها بهتر میدونند و میدونند در یک جنگ واقعی چه بلایی سر رژیم خواهد آمد ولی هزینه این جنگ برای آمریکا بالاست و اگر بخواد وارد جنگی بشه قطعا باید تصمیمش رو گرفته باشه که کامل حکومت رو عوض کنه وگرنه درگیری محدود براش نمی صرفه .
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  کاری ندارد با گفتن الله اکبر
  0
  14
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  از ملا حسنی باید این سوال را بپرسید یک روز خبر رسید به گوش ملا حسنی که سازمانه ملل ایران را تحریم کرده و اون هم در نماز جمعه گفته این که کاری ندارد فلانیرو میفرستیم سازمان ملل وبهش میگیم که فلانی وقتی اونا حواسشون نیست پرونده را بردار و بیاذبه همین سادگی برایه همین میگم که از ملا حسنی باید بپرسید تا کمی بخندیم.
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  تنها ربطی‌ به نمونه هواپیما ندارد. بستگی به این،که شما کجا آموزش دیده. ما که در اهواز در روز اول جنگ چیز دیگری تجربه. زمانی‌ که عراقی‌ها به ۶۰ کیلومتری اهواز رسیدند. بسیجی‌ آخوند پاسدار بود. که دنبال سوراخ موش برای پنهان شدن بودن. بانی‌ صدر و رفسنجانی‌ اگر یک کار خوب کردند. این بود که به نزد امام خر رفتند. فشار که خلبان‌های آموزش دیده زمان شاه را آزاد باید کرد. همه به دستور خلخالی در زندان و منتظر اعدام. با وجود مخالفت امام خر. رفسنجانی‌ همه را آزاد و به پادگان نوژه دزفول اودرد.۲۰۰ خلبان با ۱۲۰ ف‌۴ نیمه خراب یک جبهه جدید ایجاد کردند و از دزفول تا آبادان تا کرمانشاه روزی ۵۰ پرواز و پیشرفت تانک‌های عراقی‌ها را متوقف کردند. اگر فرموش نکرده در روز چارم جنگ بر بر فرض آسمان اهواز .چگونه میگ‌های مدرن بردار پوتین از دست ف‌۴ قدیمی‌ ایرانی‌ فرار می‌‌کردند. فرق این بود. که عراقی‌ها بمب بر سر ملت می‌‌ریختند. ف‌۴ ایرانی‌ در جبهه تانک می‌‌زد. زمانی‌ که پیشرفت متوفق شد. سپاه به صحنه عمد. خلخالی دوباره همه را به زندان و اعدام.تخم و ترکه همین عراقی‌ها با نام سادات بدون هواپیما ایران ما را اشغال کردند
  1
  8
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۵
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. حتی همون خرمشهر رو نه کیمیا ازاد کرد نه بسیجی. بسیجیها هم بودن ولی کارشون شبیه این کودکای نامه بر تو جبهه بودن. بیشترین مقاومت رو تکاورای دریایی ارتش انجام دادن. حتی همون موقعی که خرمشهر محاصره میشد این بسیجیها دونه دونه فرار کردن و اوناییم که باقی مونده بود تسلیم شده بودن. شما به فیلمای ارشیوی عراق سر بزنی که اتفاقا تو اینترنت هم منتشر شده مخصوصا تو یوتوب میبینی که بعد حمله ی موج اول و دوم و محاصره ی خرمشهر خیلی از این بسیجها به صورت توافقی تسلیم شدن. یه دستمال سفید تو دست و بعدم از بیشه زارها میان بیرون و تسلیم میشن. فکرشو بکن هنوز خرمشهر سقوط نکرده ولی بسیجیها و سپاهی ها زودتر از مردم شهر دارن تسلیم میشن. جهان ارا یه سپاه دستش بود یه لشگر بزرگ. وقتی خرمشهر محاصره شده بود و هنوز سقوط نکرده بود اکثر اعضای این لشگر بسیجی و سپاهی فرار کردن اکثرشون سقوط کردن. یکی از دلایلی که جهان ارا رو به صورت عجیبی با فرماندهان دیگه کشتن همین چیزا بود اینکه چطور به کسایی که فرار کردن مدال دادن. وقتی خرمشهر محاصره شد حدود 12 تا 20 تا از این لشگر سپاهی باقی موند
  1
  2
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  شما به عکسهای مقاومت خرمشهر نگاه کنی میبینی اکثرا نیروهای تکاور و ارتش هستن نه سپاه نه بسیج. بعضیا عمدا عکسهای قبل مقاومت رو به عنوان مقاومت سپاه و بسیج نشون میدن. اما جهان ارا که فرمانده این لشگر سپاهی بود تنها 12 تا 20 تا سرباز داشت. حدود 10 تاشون مردم بومی بودن که اصلا عضو سپاه نبودن. اما اونایی که فرار کردن تو تهران بهشون مدال داده شد ازشون تقدیر شد. و حتی برا اینکه جهان ارا قضیه فرار اینها رو لو نده هواپیماشو تو اسمون زدن. برا همین میگم. 90 درصد مقاومت خرمشهر به دست همون ارتش و تکاورها بود. اما الان طوری سریال میسازن و تبلیغات میکنن که حتی یک تکاور تو سریالشون نباشه. هرکی این سریالا و تبلیغات مقاومت خرمشهر رو ببینه فکر میکنه اصلا تکاور یا ارتش اونجا نبوده. هرکی مقاومت کرده همون مردم عادی و سپاهی بوده. سرتیپ سیاری برا اینکه این قضیه رو لو نده به درجات عالی نظامی رسیده. هوشنگ صمدی که تو مقاومت بوده همیشه گفته که خیلی چیزا رو نمیتونه بگه. اما با زبون بی زبونی میگه سپاه تو مقاومت خرمشهر هیچ غلطی نکرد. همش کار تکاورهایی بود که تو صف اعدام بودن.
  2
  3
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  حساب کنید الان روسیه جنگنده های نسل پنج داره که از اف 22 و اینا بهتر هستند ولی یکی هم به اینا نداده با اینکه اینهمه رفتن زیر پوتین چند تا میگ 29 که طراحیش مال چهل سال پیشه داده اونهم فقط تعداد کم و برای فروختنش سالها طول داده مثل همون نیروگاه و اس200 که زمانی بهشون داد که خودش دیگه اس400 داشت. روسها هیچوقت نیمیذارند ایران و مخصوصا کشورای مسلمون قوی بشند چون خیلی راحت چچن و آفخازیا براشون شاخ میشند. پس سیاستشون برای ایران ضعیف نگه داری هست. یعنی همیشه قولهای بزرگ بهش میدند این فکر میکنه قوی شده ولی پای عمل میرسه اینقدر پول میگیرند و اینقدر طول میدند که وقتی بهش میرسه بی ارزشه و تمام پول و وقتش حروم شده. فقط برید بین چند تا روس بشینید ببینید راجع به ایرانی و کلا خاورمیانه ای چی میگن بعد میفهمید.
  1
  4
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  با این آیروریزی های آمریکا، عنقریب اف ٣٥ وانت روانه بازار خواهد شد
  8
  4
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. توضیحات شما درست نیست ! اف 14 تامکت از نظر تکنیکی قابلیت این را دارد تا با موشک میان برد فونیکس میگ 25 رو ساقط کند.
  1
  10
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  [::metalrain - استکهلم، سوئد::]. عرضم به حضور انور شما که خودم هم اینو میدونم ولی اون چیزی که شما نمیدونی اینه که اگر موشک فونیکسی در کار بود حتماً ازش استفاده میشد!! قرار بود این موشکها همون سال انقلاب به ایران تحویل داده بشه که متأسفانه به خاطر گروگانگیری و همت آقای ابراهیم یزدی این کار نشد دوماً برای رسیدن به اون اوج نیاز به لباس مخصوص خلبانی بود که لباسهای معمولی خلبانی جوابگو نبود و اونها هم تحویل داده نشد.
  4
  0
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. خدمت جنابعالی عرض کنم که آن چیزی که زمان آقای ابراهیم یزدی قرار بود تحویل بشود که مصادف با انقلاب شد و تحویل نشد همان جنگنده اف 16 بود و الا که اف 14 تامکت در زمان آقای نیکسون به ایران تحویل داده شد و بهمراه همان موشک فونیکس معروف یا همان AIM-54 که چندین مورد هم kill در همین جنگ ایران و عراق بوسیله همین موشک برای ایران بدست آمد. این اواخر هم در ایران سعی کرده بودند از موشک کپی برداری هم بکنند که از آن اطلاعی ندارم که چه شد. یک گوگل سریع بکنید اطلاعات بیشتر هم در مورد تاریخچه این موشک در نیروی هوایی ایران پیدا خواهید کرد. / با تشکر
  1
  7
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. خود امریکائیها توی سایت زدند که اف14 های ایرانی ده تا میگ 25 رو زمان جنگ ساقط کردند. مشکل این بوده که سقف پرواز میگ 25 صدهزارپا هست و شما درست گفتید که اف 14 به سختی اونهم با لباس فشار میتونه به اون ارتفاع نزدیک بشه بعد بقیه کار رو خود موشک انجام میده
  0
  6
  جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۴
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  [::metalrain - استکهلم، سوئد::]. این درسته که حدود 250 موشک به ایران تحویل داده شد ولی نوشته اول من ربطی به این موضوع نداشت!! واینکه F14 با این موشک چه قابلیتی داره مد نظر من نبود بلکه اونچه که در عمل اتفاق افتاد این بود که عراقی ها دوهفته پشت سر هم تهران را بمبارن میکردند و اینها هم نمیتوانستند کاری بکنند.
  4
  1
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. شما حرفت این بود که "اگر موشک فونیکسی در کار بود حتماً ازش استفاده میشد". و اطلا عاتتان هم در این مورد اشتباه بود و هم راجع به جریان وارد نشدن موشک در زمان ابراهیم یزدی و همچنین صحبت شما از اینکه بنده اطلاعی ندارم که باز هم بر پایه اطلاع نداشته از ناریخچه این موشک در ایران بنده را به ندانستن متهم کردید!! همچنین شما گفتید اگر همچنین موشکی بود استفاده میشد و من هم گفتم همچنین موشکی در نیروی هوایی ایران بوده و علیه عراقیها استفاده شده حالا شما دارید بحث را به چیزه دیگری عوض میکنید که چرا در حمله هوایی عراق به تهران از جنگده اف 14 استفاده نشده که و اتافقا در عملیات محافظت و گشتزنی در فضای تهران هم استفاده شده! و احتمالن در چند مورد نتوانستند جلوی ریختن بمب در تهران را بگیرند. اگر در اینترنت بگردید جوابهای بیشتریی خلاف گفته هایتان را پیدا میکنید / با تشکر
  1
  3
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  [::metalrain - استکهلم، سوئد::]. چرا پرت و پلا مینویسی عملیات حفاظت و گشتزنی در ارتفاع پایین به چه درد میخوره؟ اون موشکهای فونیکس هم که میگی چون باطری لیتیومی داشتندبعد از مدتی کاراییشون رو ازدست دادند و چون ایران توان ساخت این باطری ها را نداشت موشکها تبدیل شدند به یادگاری و موندند تو انبار اون اواخر جنگ از F14 فقط به عنوان رادار استفاده میکردند. حالا هی بنویس اون ابوقراضه چقدر خوب بود اگر میتونستند کاری کنند که هواپیمای عراق جرأت نمیکردند تهران رو بمباران کنند
  3
  0
  شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. شما زبان و تحمل بحث ندارید و سعی در به کرسی نشاندن حرف اشتباه خود دارید لطفا جواب ننویسید بهتر است. کی از گشتزنی در ارتفاع پایین حرف زد؟!! خود گویی و خود خندی!!
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
  نظر شما چیست؟