مقامات ایران در انتظار ویزای آمریکا

حسن روحانی و محمد جواد ظریف دویچه وله :رئیس و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی منتظر اعطای روادید ایالات متحده برای شرکت در اجلاس سازمان ملل در نیویورک هستند. ظریف در فهرست تحریمی‌های آمریکا قرار دارد.
 
هر سال در بازه زمانی ۲۵ شهریور تا ۵ مهر به طور معمول رئیس جمهوری اسلامی در راس یک هیات بلندپایه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک شرکت و سخنرانی می‌کند. امسال اما به علت عدم صدور ویزا، این سفر هنوز انجام نگرفته است. .
 
تا شامگاه چهارشنبه، ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) ایالات  متحده آمریکا برای حسن روحانی و محمد جواد ظریف روادید ورود به این کشور را صادر نکرده بود به همین دلیل احتمال می‌رود که این سفر صورت نگیرد.
 
در شش سال گذشته ظریف همراه روحانی عازم نیویورک شده بود اما روز دهم مرداد سال جاری واشنگتن وزیر امور خارجه ایران را در فهرست تحریمی‌های خود قرار داد.
 
تاکنون روال برخورد آمریکا با افرادی که در فهرست تحریم قرار می‌گیرند اینگونه بوده که از سفر آنها به خاک این کشور جلوگیری شده است.
 
عدم صدور ویزا برای شرکت هیات ایرانی در هفتادوچهارمین اجلاس عمومی سازمان ملل خلاف تعهدات آمریکا به سازمان ملل است.
"ترس از روشنگری ظریف"
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این باره گفته است که مقامات آمریکایی «نگران فعالیت‌های روشنگرانه وزیر خارجه هستند». او تصریح کرده است: «البته حق دارند. هر زمان ایشان به آمریکا سفر می‌کنند سیل درخواست دیدار و مصاحبه تسلیم دفتر ما می‌شود و آنها هم علنی گفتند که تحمل چنین فضایی را ندارند.»
 
ظریف در آخرین سفر خود برای شرکت در نشست سازمان ملل با محدودیت رفت‌وآمد مواجه شد. رئیس دیپلماسی ایران وهیات همراه او اجازه داشتند تنها در مسیر میان مقر اصلی سازمان ملل و نمایندگی دائم ایران که شش چهارراه‌ دورتر واقع شده، و اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل که در نزدیکی این دو ساختمان قرار دارد، تردد داشته باشند.
 
مایک پمپئو، همتای آمریکایی ظریف در توضیح اعمال چنین محدودیتی گفت: «دیپلمات‌های آمریکایی دور تهران نمی‌چرخند، برای همین هم ما دلیلی نمی‌بینیم که دیپلمات‌های ایرانی آزادانه در اطراف نیویورک پرسه بزنند.»
ملاقات روحانی و ترامپ
پیش از خودداری آمریکا از اعطای ویزا به مقامات جمهوری اسلامی گمانه‌زنی‌ها در باره ملاقات روحانی و دونالد ترامپ در حاشیه اجلاس سازمان ملل اوج گرفته بود. پیش‌تر رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود که برای مذاکره با ایران آمادگی دارد.
 
روحانی نیز، با وجود اینکه رهبر جمهوری اسلامی هر گونه مذاکره با واشنگتن را منتفی دانسته بود، بارها اعلام کرده بود که تحت شرایطی حاضر به مذاکره است. او ۲۳ تیرماه در یک سخنرانی در خراسان شمالی گفت: «ما همیشه برای مذاکره آماده‌ایم، همین ساعت و همین لحظه شما [آمریکا] از زورگویی و تحریم دست بردارید و پای منطق و عقل برگردید، ما آماده‌ایم.»
 
بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی این پرسش را مطرح کرده‌اند که چرا دولت ایران به خواست ترامپ برای مذاکره پیش از خروج این کشور از برجام و اعمال "فشار حداکثری"، حاضر به مذاکره نشده بود.
+54
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  جنتی رو بفرستن که یه کمی بخندیم!
  3
  51
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۴
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اگر امریکایها کمی شعور داشته باشند به مسئولا"رژیمی که خودشان را دشمن درجه یک امریکا میدادنن ویزا سفر به امریکا را نمی دهد.
  7
  49
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
  ۴۳
  بردبار - بندر ماه شهر، ایران

  دیدنِ به فلاکت افتادن و به لجن کشیده شدن هر مقامی در جمهوری اسلامی فقط آرزوی قلبی یک ایرانی واقعی میتونه باشه ، امیدوارم عاقبت همگی شما از بالا به پایین از کوچک و بزرگتون فقط به فلاکت و خار و ذلیل شدنتون و نابود شدنتون باشه که ایران و مردم بیچاره رو به این روز انداختید. تف و هزاران لعنت و نفرین بر شما مزدوران
  6
  61
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۳
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  یواش یواش دولت عقل و تدبیر داره به اون شعاری که داده بود عمل میکنه و گفته های اون نوچه خمینی که گفته بود که لابیهای ما در سازمان ملل به ما خبر دادن که امریکا خواب بدی برای حکومت ایران دارد و اگر سر سختی کند تحریمایه کمر شکنی در پیش رودارد وما یعنی رفسنجانی واون چلمک و دیگر مغزهایه نظام تصمیم گرفتیم که نرمش قهرمانانه یک را اجرای کنیم از ترس جانمان وفکوفامیلهایمان که نکنه تحریم شیم ودیگر نتوانیم از بیت المال دزدی کنیم حالا اگر کسی شک داره که این داستان من دور از حقیقت است کاری نداره اخبارها از ایران گویای همین حقیقتی بود که عرض کردم تازه داره کرنش محترمانه دو هم از راه می رسه برای چلمک رهبری من جایه اون بودم همین فردا خودمو میکشتم تا یک دنیا راحت بشن از دستش.
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۷
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  تمام شرکت کنندگان نظام اسلامی را بگیرید و بعنوان مظنون حمله به ارامکو از آنها اعتراف بگیرید. سپس جهت محاکمه تحویل عربستان بدهید
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
  نظر شما چیست؟