پیشنهاد تأسیس «خط تلفن‌ قرمز» میان ایران و عربستان

دویچه وله :سیاستمداران آلمانی خواستار میانجیگری آلمان در کشمکش‌های خاورمیانه هستند. آنها پیشنهادهایی چون راه‌اندازی یک خط ارتباطی مستقیم میان ایران و عربستان و برگزاری کنفرانسی برای صلح و امنیت خاورمیانه را مطرح کرده‌اند.
 
امید نوری‌پور، نماینده ایرانی‌تبار بوندس‌تاگ و سخنگوی کمیسیون خارجی حزب سبزها، خواستار میانجیگری فعال این کشور در تنش خاورمیانه شده است. 
 
نوری‌پور در گفتگو با شبکه خبری NTV آلمان، ضمن اشاره به عضویت آلمان در شورای امنیت سازمان ملل، تأکید کرده که آلمان با هر دو کشور ایران و عربستان به طور سنتی روابط خوبی دارد و باید برای رهبران هر دو کشور روشن کند که جنگ در منطقه چه پیامدهایی خواهد داشت.
 
نوری‌پور دو پیشنهاد را مطرح کرده است. او گفته است هدف کوتاه مدت آلمان باید حمایت از تحقیق مستقل سازمان ملل درباره حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان باشد و همزمان پیشنهاد کرده که "فهرستی از گروه‌ها یا کشورهایی تهیه شود که از تشدید تنش در منطقه سود می‌برند". 
 
به عقیده نوری‌پور آلمان باید هدف بلندمدتی را هم دنبال کند و با میانجیگری میان ایران و عربستان، یک کانال ارتباطی مستقیم بین تهران و ریاض راه‌‌ بیاندازد. نوری‌پور تأکید کرده که در شرایط خطرناک کنونی "یک خط تلفن قرمز ارتباطی وجود ندارد تا بتوان از طریق آن راهی برای کاهش تنش پیدا کرد".
 
نوربرت روتگن، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فدرال آلمان هم با تأکید بر این نکته که خاورمیانه همسایه دیوار به دیوار اروپاست، یادآوری کرده که هر اتفاقی در آن بیفتد، به طور مستقیم اروپا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 
نوربرت روتگن که عضو حزب دمکرات ‌مسیحی آلمان است، در گفتگو با رادیو دویچلندفونک، تصریح کرده که می‌توان کنفرانسی با موضوع "امنیت و همکاری در خاورمیانه" برگزار کرد و از تمام کشورهای منطقه دعوت کرد در آن شرکت کنند و برای گفتگو پای یک میز بنشینند.
 
روتگن همزمان خواستار تمدید ممنوعیت فروش سلاح به عربستان شده است. دولت آلمان در واکنش به قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان، فروش سلاح به عربستان را تا پایان سپتامبر ۲۰۱۹ میلادی (۸ مهر) متوقف کرد. روتگن تأکید کرده است که خرید گسترده سلاح توسط عربستان "هیچ تأثیری در ایجاد ثبات منطقه نداشته است". 
 
او وضعیت خاورمیانه را بسیار خطرناک و در آستانه جنگ توصیف کرده است.
 
روتگن سکوت عربستان پس از حملات پهپادی به تأسیسات نفتی این کشور را قابل تأمل‌ خوانده و گفته است: «این به وضوح نشان می‌دهد که هیچ یک از طرفین، نه ایران، نه آمریکا و نه عربستان، هیچ علاقه‌ای به جنگ ندارند.»
+5
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  محل دقیق حملاازرائیل با نقشه از قبل طراحی شده و مزدوران خودش از توی خود عر عربستان به دو دلیل این کار رو انجام داده:. اول که ایران متهم بشه درست در زمانی که در برگذاری سالانه سازمان ملل روحانی یک وقت با ترانپ دیدار نکنه و به ایران خط تسهیل 15 میلیارد رو ندن. دوم اینکه سهام 500 میلیاردی آرامکو چنان زیر قیمت بیاد که خودشون با کمترین قیمت بخرن و کل چاه ها ی نفت عربستان را مالک بشن. مگه میشه 10 تا پهپاد زد یک کدومشون ره گیری نشه. بعد بگن ایران زده از 1500 کیلومتر اونطرفتر بدون اینکه ماهواره گرفته باشه راکت هارو. هرکی باور کنه که هوتی ها زدن سواد سیاسیش آب کشیده.
  16
  13
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۶
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  خط تلفن قرمز،بین امریکا و شوروی سابق وقتی برقرار بود که روابط میان دو کشور دارای بمب اتمی کاملا تیره بود و جهان از جنگ اتمی میترسد.ایا حالا انقدر جنگ وحشتناک است؟!؟خاک بر سر نظام اسلامی که برای ماندن دنیا را تهدید میکند.ایا کره شمالی که بمب اتمی دارد بهمین اندازه برای دنیا وحشتناک است؟!؟اخوند ایران را بکجا میبرند؟؟؟
  6
  6
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۶
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  هیچ خط تلفنی اعم از سبز و سفید و قرمز راه اندازی نخواهد شد . هفته پیش حوثی ها به خدمت آقا سید علی آقای خامنه ای مشرف شدند، حضرت آقا دستور را صادر کردند و عملیات آغاز شد . هیچ تماسی برقرار نخواهد شد . زیاد هم ادا و اصول در بیارن میزنن آب شیرین کناشونو میترکونن
  13
  1
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. اولا" ایرانیها به اسرائیل نمی گویند ازرائیل . دوما" انقدر تکنولژی پیشرفته در دست امریکا و حتی عربستان هست بدانن که حمله کار چه دولت و گروه و سازمانی بوده و با مدرکی که اکنون در دست عربستان هست این را کشف کرده اند موشکها و پهپادها که در حمله به تاسیسات نفتی عربستان استفاده شده از ان رژیم ایران بوده . سوما" خود ریس جمهور رژیم اخوندی اعتراف کرده که اگر نفت ایران بخاطر تحریمها بفروش نرسد حکومت ایران هم نمی گذارد نفتی از کشورهای خلیج فارس به دیگر کشورها صادر شود.چهارما" بارها رهبر عنقلاب ننگین فرموده اند هیچ یک از مقامات ایرانی حق مذاکره با امریکا ندارد پنجما" اینها همه اش حرف مفت است که امریکا بخواهد زیر قیمت چاه های نفت ارمکوه عربستان را بخرد چون امریکا با پشتیبانی و کمک مالی عربستان نیروهایش را در منطقه خلیج فارس مستقر کرده است. شیشما" زمانیکه رژیم ایران خواسته این عملیات را بر علیه تاسیسات نفت عربستان انجام بدهد حتما" پیشتر فکر این را هم کرده اند به نوعی حمله کنند که پهپادها و موشکهایش توسط ماهوره رهگیر نشوند
  4
  8
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. شما یک طرفه نبین ببین اونها الان به گیر دادن و برجام رو لگد مال کردن نه ایران.
  8
  2
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
  نظر شما چیست؟