«آرامکو در یک شب ۵۰۰ میلیارد دلار از دست داد»

دویچه وله :حمله به تأسیسات شرکت ملی نفت عربستان لطمات وسیعی بر جا گذاشته است. قرار است که این شرکت تا چند هفته دیگر وارد بازار بورس شود. تحلیل‌گران تخمین می‌زنند که ارزش این شرکت با این حمله "۵۰۰ میلیارد دلار افت کرده باشد".
 
شرکت "آرامکو" در عربستان بعد از حمله به دو پالایشگاه "بقیق" و "خریص" سرنوشت نامعلومی در بازار بورس پیدا کرده است.
 
امین ناصر، مهندس ۶۱ ساله سعودی و مدیرعامل شرکت "آرامکو"، قصد دارد ظرف چند هفته آینده این بزرگ‌ترین شرکت نفتی جهان را وارد بازار بورس کند؛ اتفاقی که بازارهای بین‌المللی بورس بی‌‌صبرانه انتظارش را می‌کشند، چرا که قرار بوده که این بزرگ‌ترین ورود یک شرکت به بازار بورس از نظر حجم سرمایه باشد.
امین ناصر، مدیرعامل شرکت "آرامکو" دویچه وله :شبکه "ان‌تی‌وی" در گزارشی به قلم "ولفرام وایمر" می‌نویسد، ریاض امید دارد که ارزش این شرکت بیش از دو هزار میلیارد دلار تعیین شود. با نگاهی به ارزش شرکت "لوفت‌هانزا" که هفت میلیارد دلار است می‌‌فهمیم اگر چنین اتفاقی بیافتد ارزش "آرامکو" حدود ۳۰۰ برابر "لوفت‌هانزا" خواهد شد.
 
اما حملاتی که به پالایشگاه‌های "آرامکو" صورت گرفته صرفنظر از این که عامل آن شبه‌نظامیان حوثی یمن مورد حمایت ایران باشند یا یک گروه دیگر، عربستان را چه از نظر نظامی و چه از نظر اقتصادی تحت تأثیر قرار داده است.
 
این حملات زیان‌های اقتصادی عظیمی به بار آورده‌اند که بر ارزش "آرامکو" به‌سرعت تأثیر گذاشته است. تحلیل‌گران پتروشیمی در لندن می‌گویند، سرمایه‌گذاران جهان از این پس ریسک سرمایه‌گذاری در این شرکت را بالاتر از گذشته می‌دانند و ارزش سهام "آرامکو" در شرایط فعلی با خطر ریزش شدید روبروست.
 
از نظر آن‌ها، حتی اگر اوضاع در این شرکت به‌سرعت به حال عادی بازگردد ارزش درازمدت این شرکت باید کاملا از نو ارزیابی شود.
 
به گفته آن‌‌ها، اکنون دیگر آسیب‌پذیری آرامکو بر همگان روشن شده و کسی ارزش درازمدت این شرکت را بیش از یک‌‌‌ونیم هزار میلیارد دلار ارزیابی نمی‌کند. با این وصف می‌توان گفت که ارزش این شرکت تنها در یک‌شب دست کم ۵۰۰ میلیارد دلار پایین آمده است.
 
قرار بود که اولین ورود "آرامکو" به بازار بورس در اوایل نوامبر اتفاق بیافتد. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر جدید انرژی عربستان، چند هفته پیش گفته بود، این کشور در صدد است "آرامکو" را هر چه سریع‌تر وارد بازار بورس کند. حتی بنا بود "آرامکو" ابتدا فقط وارد بازار داخلی بورس شده و در سال ۲۰۲۰  وارد بازار بین‌المللی بورس (احتمالا لندن) شود. اینک با این حملات همه این طرح‌ها به مخاطره افتاده است.
 
فروش سهام شرکت "آرامکو" طرح برجسته محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است. او قصد داشت که درآمد حاصل از این فروش را در صنایع جدید سرمایه‌گذاری کند تا اقتصاد عربستان را چندوجهی کرده و از وابستگی به عایدات نفتی برهاند. طرح او این بود که ابتدا پنج‌درصد از ارزش کل شرکت به صورت سهام وارد بازار بورس شده و ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد به دست بیاید.
 
شرکت "آرامکو" هر روز ۵۰۰ میلیون دلار سود به بار می‌آورد. این شرکت روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت استخراج می‌کند که سه برابر شرکت‌‌های نفتی نظیر "اکسون‌‌موبیل" است.
 
حمله به دو پالایشگاه این شرکت باعث شد که حدود نیمی از تولیدات نفتی و گازی آن متوقف شود. لطمات وسیع گزارش شده ولی هنوز جزئیات ابعاد آن روشن نشده است. برخی از کارشناسان بر این باورند که بازسازی و ترمیم خرابی‌های ناشی از حمله به پالایشگاه "بقیق" می‌تواند چندین ماه طول بکشد.
 
شبه‌نظامیان حوثی در یمن مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته‌اند. اما گزارش‌ها و اظهار نظر‌هایی نیز از "دست داشتن ایران" در این حملات انتشار یافته است.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده که کشورش آماده حمایت از عربستان سعودی است اما منتظر "تعیین قطعی" مسئول این حملات است.
 
ترامپ تاکید کرده که مایل نیست وارد یک درگیری جدید شود اما در عین حال گفته که "بعضی اوقات آدم باید این کار را بکند"، به‌خصوص زمانی که موضوع بر سر "یک حمله خیلی بزرگ" است که می‌تواند پیامدهای "خیلی خیلی بزرگ‌تری" داشته باشد.
+43
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  مشکل از سامانه ها بوده . به سمت یمن معطوف بوده . سبکبال رفته سامانه رو بچرخونه . برفکیه تصویر سبکبال . بپیچ به چپ
  38
  11
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۱
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  کار اعزرائیلی ها هست
  38
  10
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  این 500 میلیاردی که آرامکو از دست داده برای من از دست دادن وقت و سلامتی فقط یک کارگر زحمت کش بر اثر کار زیاد که جهت رزق خانواده اش مجبور انجام دادنشه، کم اهمیت تر هستش.
  5
  20
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  آخه شما که عددی نیستید می‌بینید زورتون به ایران نمیرسه واسه چی این قدر ادعا می‌کنید؟۵ سال هست نمیتونید یه گروه کوچیک یمنی رو شکست بدید اونوقت واسه ایران رجز میخوانید یا دلتونو به عمو ترمپ خوش می‌کنید که کاری واستون بکنه؟بابا دوست داشته باشید یا نه ایران اون ایران زپرتی زمان قاجار و پهلوی نیست می‌زنه نابود می‌کنه شما هارو
  27
  23
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. من حاضرم سر تو رو اینجا گرم کنم که چهار تا جوون زندانی از شکنجه در امان باشن.
  2
  32
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. عربستان با خریتش ستون پنجم برای ایران دریمن درست کرد.این کاراش سالی 50 میلیارد دولار برا ش خرج داره
  13
  5
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  باید واسه این سه نفر که کامنت ١، ٢ و ٤ رو گذاشتن اهنگ "داره میریزه" رو خوند! استمنا فکری رو داشته باش!
  4
  11
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۲
  ۴۰
  ekman - شیراز، ایران
  سهام این شرکت را آمریکا قرار بوده بوده بخره (البته در صد کمی از سهام را) ولی عربستان با انگلیس کنار آمده بود لذا آمریکا به رژیم دست نشانده خودش (رژیم ایران) چراغ سبز را نشان میدهد و میشود آنچه که نمیبایست بشود و برای همین است که ترامپ هی دست دست میکنه و میگه باید دید که پهباد ها و موشک ها دقیقا از جانب چه کسانی هدف را زده!!!!اگر لولویی به نام ایران در منطقه نداشتند مگر میتوانستند میلیارد ها اسلحه در منطقه و بخصوص عربستان بفروشند؟یک مقام سابق دولت کویت هم قبلا گفته بود که امریکا داره سر ما عربها کلاه میگذارد و گرنه چرا پهباد آمریکا زده شد و هیچ عکس العملی آمریکا نکرد و برای هواپیمای با سرنشین آمریکایی که ایران آنرا نزد ! ترامپ تشکر هم کرد!!!
  3
  13
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::ekman - شیراز، ایران::]. دقیقا سگهای منطقه حکومت تروریستی ملاها و عربستان را انداختن به جون هم تا سهام شرکتهای نفتی را بی ارزش کنن و خودشون نفع ببرن.
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۷
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. تو عشق منی . ما نباشیم مریم جون بهت پول نمیده
  7
  1
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۱
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. سلام . لودگی و خوشمزه گی وهزیانات و هزلیات شما کاسه لیسان نشانه ترس فوق العاده است که دارید پنهان می کنید از عمل زشتی که بخاطر صغر عقل قادر به درک صحیح عمق آن نیستید . پایوران دون پایه حکومتی بدانید شمشیر دست زنگی مست حکایت امثال اربابان شماست و شما پایکوبان در حال ارتزاق از خون و مال این ملت بی پناه هستید . ای لشگریان کوفه . عیش سرمستی غارت بیت المال به پایان خواهد رسید و نوبت مکافات سخت باشید . در قیامت شما منافقین که اکنون رخ در هم پنهان میکنید عذری ندارید شما همانند کشته های کفار در بدر نام تک تک شما را بردم آذر میانه . باور سطحی . امیر علی . تفکر شیطانی .
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۲
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  مزدوران نظام انقد ادا و اطوار درنیارین.شما و اون نظام درپیتتون لات کوچه خلوتین.خودتونم میدونین بزودی خوشگل میخورین زودی اومدین تو سایت به های و هوی کردن تا قبل از غارنشینی دوباره عقده هاتون کمی فروکش کنه.خخ
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  در هر صورت دستشون درد نکنه! أرامکو میخواد پابلیک بشه تا چند وقت دیگه. به ارزش ٢ تریلیون دلار. خوب اگر تا قبل از IPO یه ٢٥٪؜ ازش بیوفته همچین بد هم نیست برای من که میخوام سهامش رو بخرم!
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۰
  نظر شما چیست؟