پادشاه عربستان: ریاض قادر است به هر حمله‌ای به تاسیساتش، فارغ از منشا تهاجم پاسخ دهد

یورونیوز :ملک سلمان، پادشاه عربستان روز سه‌شنبه گفت که ریاض قادر است به هر حمله‌ای به تاسیساتش، فارغ از منشا تهاجم پاسخ دهد.
 
بیانیه پادشاه عربستان پس از جلسه هیات وزیران این کشور منتشر شد. در این جلسه حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 
دولت عربستان همچنین از کشورهای مختلف جهان خواسته است «فارغ از منشا» حمله روز شنبه با آن روبرو شوند.
 
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی که با جنبش حوثی‌ های یمن مقابله می‌ کند پیش از این اعلام کرده بود که حملات به تاسیسات نفتی عربستان توسط سلاح‌ های ایرانی انجام شده و طبق یافته‌ های اولیه از خاک یمن نبوده است.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفته بود که «به نظر می رسد» ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان باشد. این در حالی است که نیروهای حوثی یمن مسئولیت حمله روز شنبه را برعهده گرفته اند.
 
رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال جنگ با ایران گفت: «به‌دنبال جنگ با هیچ کسی نیستیم اما در صورت درگیری بهترین ارتش دنیا و پیشرفته‌ترین تجهیزات را در اختیار داریم.»
 
شبه نظامیان حوثی یمن ادعا کرده اند که با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در «بقیق» و «خریص» حمله کرده‌ اند. حمله روز شنبه به این مناطق عرضه حدود نیمی از نفت عربستان و پنج درصد از نفت جهان را مختل کرد.
+90
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  از زور معده حرف زده است. اگر میتوانید جواب ایران را بدون همکاری امریکا بدهید!
  52
  57
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
  ۴۰
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  ۵ سال تمام کشور و مردم یمن را به خاک و خون کشیدند دریغ از یک وجدان بیدار اما حمله به مثل به متجاوزین و آنهم بدون یک کشته تمام عالم آن را محکوم و خواستار جنگ با کشور ثالث شدند . عجب روزگاری شده واقعا اگر قلدر و خشن نباشی پرچمداران حقوق بشر و آزادی(غرب وحشی به گفته خودشان) یک شبه. نابودت می‌کنند مثال میخواید لیبی سوریه عراق افغانستان یمن ونزوئلا کوبا و و ... پس دم ایران گرم که جلوی یورش وحشی های این زمان هولاکو و چنگیز خان را گرفته و از هیچ قدرتی واهمه ای ندارد هیچ بلکه شبیخون هم میزنه.
  75
  52
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
  ۳۸
  siavashpars - تهران، جیبوتی

  خلاصه تاریخ منطقه جنگ های عراق سوریه ایران کویت و داعش و طالبان و سپاه و حالا مرکز نفت اعراب هدف قرارگرفته و خاورمیانه با وجود موجوداتی که خودشون منفجر میکنن یا گردن میزنن و... خیلی مسایل دیگه بارها و بارها این اتفاق ها تو این منطقه تکرار خواهد شد
  52
  11
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::]. دو تا عرب میخوان همدیگه رو جر بدن به من و تو چه؟ خیلی نگران دموکراسی هستی یه نگاه به ایران خودمون بنداز واق واقو.
  25
  90
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
  ۴۶
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند
  بی‌ بخار‌ها همین پارسال به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات از آمریکا خریدند و نتونستند از خود دفاع کنند
  8
  15
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  یه نکته اینجا هست. در طول هفتاد سال اخیر میلیونها نفر با اسلحه ای کی 47 یا همان کلاشنیکف در سرتاسر دنیا کشته شده اند . اصلا این اسلحه سازمانی ارتش عراق بود . آیا قربانیان باید روسیه را مقصر بدانند؟ کارخانه های اسلحه سازی زیادی در بلژیک قرار دارند آیا بلژیک مقصر کشتار است؟ البته هنوز حتی معلوم نشده این پهبادها ایرانی هستند یا نه فقط بعنوان یک سوال مطرح کردم
  17
  9
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۵
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  یکی به این بابا خبر بده و از خواب بیدارش کنن که هی یارو شما باید این فتوای خودتونو قبل حمله به تاسیسا تتون میدادی نه بعد از حمله فارغ از منشا یعنی چه یعنی بدونه در نظر گرفتنه اینکه از کجا حمله شده ؟
  6
  5
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۶
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  باز پهن شتر بار زدی نعشه ؟؟؟؟
  17
  8
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  میدونید این کشورهای عربی توی این چهل سال چقدر سلاح خریدند؟ شما متوسط سالی 20 میلیارد هم بگیرید میشه 800 میلیارد دلار . اگه عرضه استفاده ازش رو داشتند که نمیرفتند قلدر بیارند!
  10
  11
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰
  نظر شما چیست؟