بازداشت پیمانکار ورزشگاه آزادی در پی برق‌گرفتگی کودک ۸ ساله

یک پسربچه هشت ساله هنگام خروج از ورزشگاه آزادی دچار برق گرفتگی شد و جان خود را از دست داد. علت این حادثه خطای انسانی پیمانکاری عنوان شده که کار نصب داربست‌ها در خروجی این مجموعه را بر عهده داشته است.

شامگاه یک‌شنبه ۲۵ شهریور و در خاتمه بازی تیم‌های فوتبال پرسپولیس تهران و صنعت نفت آبادان در ورزشگاه آزادی تهران، پسربچه هشت ساله‌ای بر اثر برق‌گرفتگی درگذشت.
 
در نخستین ساعت‌های پس از این حادثه در مورد محل و علت وقوع آن گزارش‌های ضد و نقیضی منتشر شد. خبرگزاری ایسنا از قول پیمان صابریان، رئیس اورژانس تهران گزارش داد که این پسربچه قصد داشته از "گیت‌های بلیت‌فروشی الکترونیک" عبور کند که دچار برق گرفتگی می‌شود.
 
سایت خبری تابناک به نقل از یکی از مدیران ورزشگاه آزادی پسربچه حادثه دیده را فرزند یکی از کارکنان خدماتی ورزشگاه معرفی کرده که پدر خود را همراهی می‌کرده است. این سایت نیز محل برق‌گرفتگی را "گیت‌های الکترونیکی جدید ورزشگاه" ذکر می‌کند.
 
حسن کریمی، مدیرعامل شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی صبح سه‌شنبه ۲۶ شهریور به ایسنا گفته که این حادثه ارتباطی با گیت‌های الکترونیکی ورودی ورزشگاه آزادی ندارد و در حین عبور پسربچه از بین داربست‌هایی که برای کنترل بهتر رفت و آمد تماشاگران پشت گیت نصب شده رخ داده است.
 
قدرت‌الله سیف، مدیر مجموعه ورزشی آزادی این روایت را تائید کرده و به خبرگزاری تسنیم گفته است: «درگذشت پسر ۸ ساله هیچ ربطی به گیت‌های ورودی ورزشگاه نداشت چرا که اولین گیت ورودی با مکانی که باعث فوت پسربچه شد ۵۰ متر فاصله داشته است.»
بستن داربست به تیر چراغ برق
او می‌گوید: «متاسفانه پیمانکاری که سال‌ها وظیفه نصب داربست‌ها را در ورزشگاه آزادی برعهده دارد، به واسطه خطای انسانی از یکی از تیرهای برق به عنوان ستون استفاده کرده بود و اتصالی در تیر برق باعث فوت فرزند یکی از زحمت‌کشان در ورزشگاه آزادی شد.»
 
به گفته مدیر مجموعه آزادی این داربست‌ها به درخواست "نهادهای امنیتی مانند نیروی انتظامی" و برای بهتر رعایت شدن نظم نصب شده‌اند.
 
بنابر گزارش‌ها پیمانکار نصب کننده داربست‌ها در ورزشگاه آزادی بازداشت و برای او پرونده قضائی تشکیل شده است.
 
تا کنون جزئیات بیشتر این حادثه مشخص نشده است. به گفته قدرت‌آلله سیف، پیمانکار برق در ورزشگاه آزادی مستقل از پیمانکار نصب داربست‌هاست و پیمانکار بازداشت شده در بخش برق مسئولیتی نداشته است.
 
سردار کیوان ظهیری، رئیس پلیس پیشگیری پایتخت به خبرگزاری تسنیم گفته که تحقیقات تکمیلی برای شناسایی مقصر یا مقصران احتمالی دیگر حادثه مرگبار شامگاه یک‌شنبه ادامه دارد.
ورود پلیس به پرونده مرگ کودک هشت‌ساله
ایسنا :رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از بازداشت یکی از پیمانکاران ورزشگاه آزادی پس از وقوع حادثه فوت پسر ۸ ساله در جریان بازی پرسپولیس و نفت آبادان خبر داد.
 
سردار کیوان ظهیری رئیس پلیس پیشگیری پایتخت با اشاره به حادثه جان باختن کودک ۸ ساله به دنبال برق گرفتگی در ورزشگاه آزادی تهران اعلام کرد: پس از وقوع حادثه در ورزشگاه آزادی با حضور ماموران کلانتری ۱۴۱ شهرک گلستان و تیم تشخیص هویت، تحقیقات اولیه تحت نظارت مقام قضایی آغاز شد.
 
وی تصریح کرد: با دستور قضایی پیمانکار نصب داربست که جوان ۲۷ ساله‌ای بود پس از این حادثه دستگیر شد که هم اکنون در کلانتری بازداشت است و تا ساعاتی دیگر به مرجع قضایی معرفی خواهد شد.
 
رئیس پلیس پیشگیری پایتخت خاطرنشان کرد: تحقیقات تکمیلی در راستای شناسایی مقصر یا مقصران احتمالی دیگر در دستورکار است.
 
مدیرعامل شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی علت اصلی فوت “عماد صفی‌یاری” کودک ۸ ساله که پس از بازی پرسپولیس و صنعت نفت آبادان دچار برق‌گرفتگی شده بود را بی‌احتیاطی پیمانکار دانست و گفت: “پیمانکار برای محکم کردن پایه‌های داربست فلزی، نرده آن را با سیم برق بسته است”.
 
حسن کریمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ی حادثه ناگوار بعد از بازی پرسپولیس و صنعت نفت آبادان و فوت پسر هشت ساله و این‌که این آیا موضوع به گیت‌های ورزشگاه آزادی ربط دارد، گفت: این اتفاق هیچ ربطی به گیت‌های ورزشگاه ندارد، بلکه بعد از بازی رقابت‌های لیگ برتر فوتبال به خاطر بی‌نظمی که در پشت گیت‌های ورزشگاه آزادی ایجاد می‌شد و برای کنترل هواداران، کارشناسان، نیروی انتظامی و مسئولین ورزش به این نتیجه رسیدند که قبل از ورود به گیت‌های ورزشگاه آزادی و برای کنترل و بررسی بلیت و کارت ملی تماشاگران داربستی به فاصله ۱۵۰ متر از گیت‌ها نصب شود تا بتوانند کنترل بهتری برای هواداران داشته باشند.
 
وی ادامه داد: البته بعد از نصب این داربست‌ها افراد زیادی از بین آنها عبور کرده بود و مشکل خاصی ایجاد نشده بود. در این بازی به دلیل خیس بودن چمن زیر داربست فلزی زمانی که “عماد صفی‌یاری” بعد از پایان بازی پرسپولیس و صنعت نفت آبادان قصد عبور از گیت‌های بلیت‌فروشی الکترونیک ورزشگاه را داشته بر اثر تماس صورتش با میله‌های فلزی دچار برق‌گرفتگی می‌شود و متاسفانه جان خود را از دست می‌دهد.
 
مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی خاطر نشان کرد: پیمانکاری که داربست‌های فلزی را نصب کرده بود به خاطر بی‌احتیاطی و برای محکم کردن نرده‌های داربست آنها را با سیم برق وصل محکم کرده که متاسفانه در این حادثه به خاطر خیس بودن چمن این اتفاق رخ می‌دهد بنابراین این مساله ارتباطی به گیت‌های ورزشگاه آزادی ندارد.
 
وی در پاسخ به این پرسش که چه کسی باید پاسخگوی این حادثه باشد، اظهارکرد: به هر شکل مراجع قضایی پیگیر این مساله است و هر کسی که مقصر است باید پاسخگو باشد. ما وظیفه خود را می‌دانستیم که برای کنترل جمعیت باید راهکار خاصی طراحی می‌کردیم و با نصب این داربست‌ها قصد کنترل هواداران را داشتیم. امیدوارم که مراجع قضایی زودتر در این زمینه به نتیجه برسد
+28
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟