« قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری چین با ایران فاجعه است»

اتاق بازرگانی تهران دویچه وله :فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران می‌گوید اگر اخبار منتشر شده در باره قراردادی تجاری با چین صحت داشته باشد، فاجعه رخ داده است. 
 
به گزارش وبسایت اتاق بازرگانی تجارت، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، او با تاکید بر اینکه "تا کنون هیچ مستندی درباره اینکه ایران و چین یک قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری امضا کرده اند، دریافت نشده است"، خواستار برطرف شدن شبهاتی شد که در این زمینه پدید آمده است.
 
فریال مستوفی، روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور، در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: «از شرکت‌های چینی شنیده می‌شود که چنین قراردادی امضا شده و براساس قرارداد مذکور، شرکت‌های چینی بدون ورود در مناقصات می‌توانند کار را برعهده بگیرند.»
فریال مستوفیاو گفت: «البته در مورد واقعی بودن این خبر تردیدهایی وجود دارد، اما اگر این قرارداد واقعیت داشته باشد، فاجعه رخ داده است. چون به این ترتیب نفت را ۲۰ تا ۳۰درصد ارزان‌تر به چین می‌فروشیم. لازم است هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران پیگیر صحت و سقم این ماجرا باشد.»
 
دیگر منابع خبری در ایران هنوز جزییاتی از این توافق را منتشر نکرده‌اند اما حدود دو هفته پیش، پترولیوم اکونومیست، Petroluem Econimist در گزارشی خبر از آن داد که در جریان سفر اخیر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به چین، دو کشور بر سر نقشه راهی برای اجرایی کردن یک توافق‌نامه در زمینه همکاری‌های راهبردی به توافق رسیده‌اند.
 
‌پترولیوم اکونومیست به نقل از یک منبع نزدیک به وزارت نفت ایران که نامش را اعلام نکرده، گزارش داده بود که براساس توافق دو کشور در سال ۲۰۱۶، چین در یک دوره زمانی ۲۵ ساله، ۴۰۰ میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
 
بر اساس این گزارش، از این میزان، ۲۸۰ میلیارد دلار در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ایران سرمایه‌گذاری خواهد شد.
 
به نوشته پترولیوم اکونومیست، همچنین قرار شده است که ‌پنج هزار نیروی امنیتی چین برای محافظت از شرکت‌ها و پروژه‌های این کشور در ایران مستقر شوند.
 
مقامات و یا رسانه‌های رسمی ایران هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.
+128
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  جناب تفکر، باور ..., زال, میانه , فاجعه زهرا، امیرعلی و دبگر مدافعان این حکومت وطن فروش و خائنان به شاه و مملکت و مردم لطفا ور بزنید
  2
  98
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اخوند های بی وطن برای بقای خودشان و تشیع کثیف و قرون وسطائی مادرشان را هم می فروشند
  1
  119
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  خانم مستوفی ،مسئولان نظام اسلامی برای حفظ جایگاه خودشان براحتی تمام منابع ایران را بباد میدهند
  1
  102
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران

  سلام . جناب آذر میانه که دنبال واژه خیانت بودید به متن بالا توجه کنید . حضرت باور سطحی ( عمیق دروغین ) شریک سرقت حکومتیان هستید لذت و کیف از اونها کاسه لیسی اون از شما ...گناه بی لذت . جناب یا فاطمه و تفکر . همچنان همانند امیر علی عربده بکشیده و به افتخارات دروغین و بزرگنمایی حکومتیان پایکوبی کنید و در بیچاره کردن و ذلیل کردن وطن و مردم و ملت بی پناه . شریک باشید . . واقعا با مردم کوفه چه تفاوتی دارید ؟ روی مردم کوفه را سفید کردید خداوند شما حضرات کاسه لیس را با مردم کوفه محشور کند . زمانی که بر بلندای محشر ایستادید ببینید بدهکار مردمی هستید که اصلا نمی شناسید . بترسید از خشم الهی . بترسید از استغاثه ملتی که بجز خدا پناهی ندارند
  0
  74
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. [::kata1379 - مشهد، ایران::]. این مزدوران و ساندیس خورانی که نام بردید هیچکدام ایرانی نیستند یا از فاطمیون افغان و یا عراقی هستند همانند آخوندها که متولد عراق هستند
  1
  88
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران

  یه عمر تو کتابهای تاریخ از استکبار و استثمار غرب علیه ایران گفتن نگو که خودشون کثیف تراز شاهان قاجار بودن و تو قرن 21 فقط برا رو کم کنی کشور رو دادن به چینینهای همه چیز خوار.فاجعه برای ما واجعه آشنایی ست.فاجعه امثال زال و باور و فاطمه ننه هستن که با علم به ستمکاری و پلیدی رزیم علیه هویت و فرهنگ و مال این مردم بازهم کفتار صفتی رو رها نمی کنن!دنیا دار مکافاته لاشخورهای سایت نشین.هستیم و خواهیم دید که در خبرعهای نابودی رژیم اثری از شما عراقی زادگان نیست
  1
  46
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  چرا پریشان حالیت اینها همه راهنمایی توسط رمالهایه دولتیست که مملکت را ب... دادن و دریغ از این 40 سال پادشاهی آخوندی که حتی در خواب هم نمی توانستن ببینن که روزی بتوانند مملکتی را به فنا بدهند که دادند خداپدر تو بیامرزه محمد رضا شاه (رضا شاه کبیر) نه خودتو که این مارها را زیر آستینت پرورش دادی و دست آخر تورا نیش زدن ومملکت را تباه اگه رضا شاه کبیر جایه پسرش بود چندتا آخوند را در ملع عام حلق آویز میکرد تا بقیه حساب دستشون میآمد
  0
  14
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۱
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  گرگ کارش دریدن است قدرت چیزیست که خوده خدا را هم عوض میکنه مثل طوفان نوح یکدفعه عشقش کشید همه حیوانات و آدمها را ببره زیر آب میبینید چقدرخدا رحیم و بردبار است ودر مثل میگن خدا هر کرا جان داد نان داد اما بعضی موقعها هر کرا جان داد جانش را گرفت مثله بچه هایه بیگناه که با انواع مختلف مرضها مثل سرطان وبیماریهایه خونی میمیرند عجب خدایی که مثل خوده ماست گاهی مهربان وگاهی مظلوم کش.
  5
  2
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  میشه مستند بگی قاجارها چی فروختن؟ با این کار نداریم که ایران رو بعد از فروپاشی به دلیل ترور نادرشاه کبیر ، اولین شاه قاجار آقامحمدخان تجمیع کرد. میشه بگی بجز اینکه روسها بر اثر شکست قاجارها در جنگ تونستن قراردادهای زورگویانه ایجاد کنن و نواحی از ایران رو جدا کنن دلیل دیگه ای داشته. گرچه اکثر اون مناطق رو آقامحمدخان قاجار با تحمیل شکست به روسها پس گرفته بود. مگه عباس میرزا با طلاها و پول مردم تبریز از تصاحب نواحی آزربایجان فعلی ایران جلوگیری نکرد؟ بزرگترین ضربه ای که ایران خورد ترور نادرشاه و همینطور تضعیف عثمانی بود که باعث قدرت گرفتن روسها و اروپا شد و تونستن دوران استعمار رو شروع کنن. انقد مختون رو با جوکهای کتابهای سراسر دروغ تاریخ در ایران تاب ندید. فعلا بچسبید ایرانو که بردن. اونم کیا؟ چینیهای کوتوله و گربه خور و روسهای دیوانه آدمخور. برای من خیلی کسر شانه که ایران توسط روسهای غربتی و چینیهای نیم وجبی تصاحب شده. اما با ملت اکثریت مزخرف که من میبینم این حکومت هم بره اتفاقی نمیوفته. تو هم برو زمینهای برنجتو بچسب که نیابتی به چینیها فروخته نشه
  12
  4
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. عزیزم. من آغا محمد خان را خدمتگذار می بینم ولی از سر سلسله تا ته سلسله تفاوت بسیار هست
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۵
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. حکومت قاجار در دورانی بود که دنیا در حال تحول بود ولی در میدان توپخانه پر از تاپاله اسب و شتر و شاهان قاجار از فتحعلی شاه تا ناصرالدین شاه در حال خانم بازی.قاجار دفاع ندارد.
  1
  14
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۳
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  دیگه ناصرالدین شاه و اون عمله ممدعلی شاه که نوبر شاهان قجری بودن چی نفروختن برا رفتن به اروپا ؟!!واقعا گفتن داره؟ قجرها ادامه راه صفویها بودن در خرافه زایی بیشتر ملت .آغاممدخانش که فقط عقده گشایی کرد و انقدر وحشیانه کشت که خود هم کشته شد و طعم حکومت داری نچشید! بقیه شم همه میدونیم.حکومتی که در دویست سال نتونست راهی بسازه جاده ای بسازه اندیشه ای رو بسط بده و برعکس یکی مانند امیر کبیر رو از پا دربیاره تا همگام با ژاپن آغازگر عصر روشنایی نباشیم دیگه چی بگم...رضاشاه هم تو اوج فلاکت جنگهای جهانی ایرانو دستش گرفت چطور ظرف 20 سال خدماتی کرد که شد ایران نوین و اون قجریهای بیگانه نخواستن یا نتونستن. و البته قائله پیشه وری از همون آتروپاتن یا آذربایجان رو ختم به خیر کرد؟به هر حال یه مغولزاده ای و میهنت رو صحرای گبی می بینی.تو رو چه به ایراندوستی فسیل ترک. برنجکاری هم ممگه جرمه.نصف شرق آسیایی که پیشرفتش دنیا رو گرفته برنجکارن.مگه تو برنج نمیخوری؟مثلا انسان قرن 21 هستی.چقد شبیه همون ممدعلی شاه توبره بری تو!!!میگی؟وصله ناجوری مث تو که رگ و ریشه یاغیشون موی دماغ ایران شده کم نیستن اما عددی هم نیستن
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۴
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. به جنگهای مذهبی قاجار رجوع کنین. از دست دادن بحرین و سه جزیره. بیسوادی سیاسی که باعث شد قاجارها هر قراردادی رو امضا کنن. خوشگذرونی که کشور رو مقروض کرد. جالبه یکی از دروغهایی که به شاه میبندن اینه که میگن بحرین رو فروخت. هرکی که یه ذره سواد داشته باشه میدونه بحرین و سه جزیره از زمان قاجار جدا شدن.
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تقریبا سه سال پیش بود دیدیم یه سری اخوند و مذهبی به جا اینکه قاجارها رو بکوبن شروع کردن به تجلیل از قاجارها. چرا؟ به قول یکی از همون اخوندای تلویزیونی قاجارها محرم برپا میکردن. شما برو خوش باش با قاجری که یک محله ی اباد تو ایران نداشت. زمان قاجارها تنها جایی که اباد بود یه تعداد بازار بود که دست حاجی بازاری ها بودن که اتفاقا همونا یکی از عوامل بدبختی مردم بودن.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  اولا زمان قاجار که ایران سومین مشروطه و مجلس رو در دنیا به تایید شاهان قاجار تصویب کرد کشورهایی مثل ژاپن داشتن سامورایی بازی میکردن. توقع داشتید زمان قاجار چه خبر بود؟ همچین میگید شاهان خانوم باز آدم فکر میکنه در کشورهستیم که اسم خانم میاد زبونشونو گاز میگیرن. الان بقال سرکوچه 40تا دوس دختر و دوس خانوم داره. همه که نادر شاه نیستن خودشونو شمشیرشونو و اسبشون باشه. اونم که با دسیسه فرانسویها ترور کردید. ایراد نگیرید. قاجارها به ایران تعصب داشتن اما زورشون نمیچربید. بحرین رو هم شاهان و سلسله دست نشانده پهلوی به باد دادن. اساسا آخرین دوران استفلال ایران تا اواخر قاجار بود. من نمیگم رضاخان و پسرش بد بودن اما واقعا کاره ای نبودن و تحت سلطه بودن.
  9
  0
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
  نظر شما چیست؟