ایران: یک استرالیایی به جاسوسی و دو استرالیایی دیگر به فیلم‌برداری غیرمجاز متهم شده‌اند

جولی کینگ و مارک فیرکین؛ گزارش شده که این زوج استرالیایی در زندان اوین در تهران زندانی هستند بی بی سی :غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، از تشکیل دو پرونده قضایی برای سه استرالیایی بازداشت‌شده در این کشور خبر داده است.
 
سخنگوی قوه قضائیه ایران در مورد پرونده دو استرالیایی بازداشت شده در ایران گفت "دو نفر مبادرت به عکس‌برداری از اماکن نظامی و مناطق ممنوعه داشتند که شناسایی شدند و عکس و فیلم‌هایی که با هلی شات از این اماکن گرفتند از حافظه دوربین آن‌ها به دست آمده است".
 
اشاره آقای اسماعیلی به جولی کینگ و مارک فیرکین، زوج استرالیایی است که سپاه پاسداران آنها را اوایل تابستان در منطقه جاجرود بازداشت کرده است. خبر بازداشت این دو نفر اواسط شهریور منتشر شد.
 
خانم کینگ، پاسپورت بریتانیایی هم دارد. او و آقای فیرکین هر دو وبلاگ‌نویس هستند و درباره سفرهایشان در آسیا و خاورمیانه در شبکه های اجتماعی و اینترنت می‌نوشتند.
کایلی مور-گیلبرت، زن استرالیایی- بریتانیایی و کارشناس امور خاورمیانه و اسلام‌شناس در ایران بازداشت است امروز آقای اسماعیلی بدون نام بردن از متهمان، در خصوص یک استرالیایی بازداشتی دیگر در ایران هم گفت پرونده او "امنیتی و جاسوسی" است که البته برای کشور دیگری غیر از کشور متبوع آن فرد انجام شده است.
 
اخیرا خبر بازداشت کایلی مور-گیلبرت، زن استرالیایی- بریتانیایی در ایران تأیید شده بود. او کارشناس امور خاورمیانه و اسلام‌شناس در دانشگاه ملبورن است.
 
مشخص نیست که منظور آقای اسماعیلی پرونده کایلی مور-گیلبرت باشد.
 
پیش از این برخی رسانه‌های استرالیا و بریتانیا بدون ذکر اتهامات از محکومیت ۱۰ ساله کایلی مور-گیلبرت در ایران خبر داده‌ بودند. اما اکنون آقای اسماعیلی می‌گوید پرونده سومین استرالیایی بازداشت شده در ایران به مرحله صدور کیفرخواست رسیده و اتهام او جاسوسی است.
 
دولت استرالیا ضمن ابراز نگرانی بازداشت هر سه نفر را تأیید کرده است.
 
دولت استرالیا گفته که بارها درباره وضعیت پرونده این دو با ایران تماس گرفته و با محمد جوادظریف، وزیر امور خارجه ایران هم صحبت کرده است.
+14
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.