آیا شیر پاستوریزه نگه‌دارنده دارد؟

کلسیم جزو مواد معدنی شیر است و با پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون تغییر شکل پیدا نمی‌کند.
آیا به شیر پاستوریزه، نگه‌دارنده اضافه می‌شود؟
به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، یک باورغلط که بین مردم رایج شده این است که شیر پاستوریزه نگهدارنده دارد. نه درکشورما ونه درهیچ کشوری به هیچ عنوان، افزودنی یا نگهدارنده به شیر اضافه نمی‌شود. شیر نیازی به افزودنی ندارد. شیر حرارت خاصی بین ۷۲ تا ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌بیند و به این ترتیب تمام اجرام و میکروب‌هایش ازبین می‌رود. به این حالت پاستوریزه شدن می‌گوییم. زمان پاستوریزاسیون بسیار کوتاه است وطی پاستوریزاسیون، بارمیکروبی شیر کاهش می‌یابد. پاستوریزاسیون برکیفیت شیر تاثیری ندارد. ولی ویتامین C آن ازبین می‌رود. اما ویتامین B2 و ویتامین‌های محلول در چربی خیلی در برابر حرارت تاثیرپذیر نیستند.
آیا پاستوریزاسیون بر طعم شیر تاثیر دارد؟
مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده طعم شیر، چربی شیر است. چربی شیر خریداری شده از دامداری، جدا نشده است؛ یعنی این شیرها ۴ درصد چربی دارد واین باعث خوشمزه شدن شیر نسبت به شیر ۵/۱ درصد می‌شود. پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون روی مزه شیر تاثیر چندانی ندارد. توصیه می‌کنم شیرهای کارخانه‌های معتبر تهیه کنید که مجوز تولید و پروانه بهداشتی از وزارت بهداشت را دارند.
چرا گاهی شیر تا پنج روز در یخچال می‌ماند و ترش نمی‌شود؟
علت این است که بار میکروبی‌اش پایین آمده است و حرارت پاستوریزاسیون عوامل بیماری‌زا را از بین برده است و ۹/۹۹ درصد میکروب‌های بیماری‌زا از بین رفته است. حتی شیر پاستوریزه ترش شده بعد از تاریخ مصرف، مشکل ایجاد نمی‌کند. ترش شدن آن به علت تخمیراست. وقتی تعداد میکروب‌ها کم باشد در دمای یخچال زیاد نمی‌شوند.
آیا با مصرف شیر نیازی به مکمل کلسیم نداریم؟
کلسیم جزو مواد معدنی شیر است و با پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون تغییر شکل پیدا نمی‌کند. بهترین منبع کلسیم، شیراست. البته پوکی استخوان در کشور ما زیاد است و سن بروز آن کاهش یافته است. شاید به علت تغذیه بد، شیر نخوردن و آفتاب نگرفتن باشد. با افزایش سن نیاز به کلسیم افزایش می‌یابد. سه لیوان شیر و معادل آن ماست یا فرآورده‌های شیر، کلسیم مورد نیاز را تامین می‌کند. در برخی افراد مثل کودکان، خانم‌های باردار و افراد سالمند نیاز به کلسیم بیشتر می‌شود که می‌توانند مکمل مصرف کنند.
+7
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  مثل سگ دروغ میگن
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
  نظر شما چیست؟