خامنه ای:هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی با آمریکا اتفاق نخواهد افتاد؛ نه در نیویورک و نه غیر آن

آیت‌الله خامنه‌ای هدف آمریکا را "جا انداختن سیاست فشار حداکثری" دانسته است بی بی سی :آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی در روز سه‌شنبه، ٢٦ شهریور (١٧ سپتامبر)، ضمن رد هرگونه مذاکره‌ای با آمریکا خواستار مقاومت در برابر سیاست "فشار حداکثری" آمریکا شد.
 
وی در بخشی از سخنان خود، "مواضع متفاوت" مقامات آمریکایی در خصوص مذاکره با ایران را مورد انتقاد قرار داد و گفت: "گاهی می‌گویند مذاکره بدون پیش‌شرط، گاهی نیز می‌گویند مذاکره با ١٢ شرط، که اینگونه سخنان یا ناشی از سیاست آشفته آنهاست یا ترفندی برای سر درگم کردن طرف مقابل، اما جمهوری اسلامی سر درگم نمی‌شود زیرا راه ما روشن است و می‌دانیم چه می‌کنیم."
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از مذاکره بدون پیش شرط با مقامات ایرانی استقبال کرده اما اخیرا گفته است که منظور او از مذاکره بدون شرط به درستی منعکس نشده است. سال گذشته، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که در مذاکره با ایران باید دوازده موضوع مطرح شود و مورد قبول ایران قرار گیرد تا، به گفته او، ایران به یک "کشور عادی در جهان" تبدیل شود.
 
آیت‌الله خامنه‌ای با اظهار اینکه هدف آمریکاییان از مذاکره "راه حل عادلانه نیست بلکه تحمیل خواسته‌های گستاخانه است" گفت که "این حرف را که هدف آمریکا از مذاکره تحمیل است قبلا بنده می‌گفتم اما آنها اینقدر گستاخ شده‌اند که امروز این واقعیت را خودشان هم به زبان می‌آورند."
 
آیت‌الله خامنه‌ای قبل از آغاز مذاکرات هسته‌ای منجر به "برجام" هم، در سخنانی گفته بود "مسئله هسته‌ای هم اگر یک روزی - حتی به فرض محال - بر طبق نظر آمریکا حل بشود، باز یک مسئله‌ی دیگری دنبال آن می‌آید؛ الان ملاحظه کنید سخنگویان دولت آمریکا بحث حقوق بشر، بحث موشکی، بحث سلاح و مانند اینها را به میان آوردند."
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه ماه گذشته از موفقیت تلاش کشورش برای دیدار و مذاکره رئیسان جمهوری آمریکا و ایران خبر داد اما مقامات ایرانی چنین دیداری را مردود دانستند وی در سخنان روز سه‌شنبه خود آمریکا را به خاطر دنبال کردن سیاست "فشار حداکثری" و در عین حال اعلام آمادگی برای مذاکره محکوم کرد و گفت که "سیاست دولت آمریکا، فشار حداکثری به ایران در قبال تحریم‌های گوناگون، تهدید و یاوه گویی‌های مختلف است زیرا که دولت کنونی آمریکا معتقد است با رودربایستی و تعارف نمی‌توان جمهوری اسلامی را به زانو در آورد و وادار به تواضع و قبول کرد."
 
به گفته رهبر ایران، "رژیم ایالات متحده به دنبال آن است که هم برای رقبای داخلی خود و هم برای اروپایی‌ها این را به عنوان یک سیاست قطعی جا بیندازد که تنها راه مواجهه با ایران، فشار حداکثری است." وی با اعلام اینکه آمریکا و متحدانش به "ناکام ماندن سیاست فشار حداکثری اذعان دارند" افزود: "هدف آنها از مذاکره این است که به همه ثابت کنند که فشار حداکثری جواب داد و مسئولان جمهوری اسلامی بر خلاف آنکه می‌گفتند مذاکره نمی‌کنیم، مجبور شدند پای میز مذاکره بیایند." آیت‌الله خامنه‌ای همواره هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرده و پس از مذاکرات منجر به برجام نیز تاکید کرد که در هیچ مورد دیگری اجازه مذاکره با آن کشور را نخواهد داد.
آیت‌الله خامنه‌ای هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع کرده و گفته است که نظر رئیس جمهوری و وزیر خارجه نیز خودداری از مذاکره با آمریکاست آیت‌الله خامنه‌ای قبول مذاکره با آمریکا را کاملا مردود دانست و گفت: "اگر دشمن توانست اثبات کند که فشار حداکثری علاج کار ایران و موثر بر روی ایران است، ایران و ملت عزیز ما دیگر روی آسایش را نخواهد دید چون پشت سر همه سیاست‌های مستکبرانه آمریکا این سیاست قرار خواهد گرفت و از این به بعد، هرچیزی را که قلدرانه از جمهوری اسلامی مطالبه کنند، اگر به آنها چشم گفتیم، مساله تمام است و اما اگر نه گفتیم، باز فشار حداکثری آغاز خواهد شد."
 
وی تلاش کشورهای اروپایی برای تشویق مقامات ایران به مذاکره با آمریکا را نیز رد کرد گفت: "البته من راجع به اروپایی‌ها در وقت دیگری صحبت خواهم کرد اما علت اصرار آنها به اینکه اگر با رئیس جمهور آمریکا یک جلسه بگذارید همه مشکلات حل خواهد شد این است که اثبات کنند فشار حداکثری بر ایران یک سیاست موفق است و باید همین سیاست را به کار برد."
 
آیت‌الله خامنه‌ای با اظهار اینکه "ما باید ثابت کنیم که سیاست فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی ارزش ندارد" افزود: "مذاکره با آمریکا یعنی تحمیل خواسته‌های آنان بر جمهوری اسلامی و نمایش موفقیت سیاست فشار حداکثری، و برای همین است که مسئولان کشور از رئیس جمهور و وزیر خارجه تا دیگران همه یکصدا اعلام کردند که با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد، نه دوجانبه و نه چند جانبه."
 
وی گفت که "اگر آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده بازگشت، آن وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند اما در غیر اینصورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن."
 
ماه گذشته در جریان نشست سران گروه ٧، رئیس جمهوری فرانسه پس از سفر غیرمنتظره وزیر خارجه ایران به فرانسه و ملاقات با مقامات فرانسوی، از ابراز آمادگی حسن روحانی برای ملاقات با دونالد ترامپ خبر داد. بعدا مقامات ایران چنین ملاقاتی را مردود دانستند. و وزیر خارجه ایران نیز گفت که ملاقات دوجانبه مقامات ایرانی و آمریکایی کاملا مردود است اما اگر آمریکا بار دیگر به برجام بازگردد، دو طرف می‌توانند در چارچوب این توافق با یکدیگر گفتگو کنند.
 
برخی از منابع از احتمال دیدار رئیسان جمهوری آمریکا و ایران در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخن گفته و مقامات آمریکایی نیز برای هرگونه ملاقاتی جهت طرح و مذاکره پیرامون خواست‌های دو طرف اعلام آمادگی کرده بودند اما در روزهای اخیر، مقامات ایرانی در سطوح مختلف و به دفعات چنین ملاقاتی را مردود دانسته‌اند.
+26
رأی دهید
-113

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  شما که دلتان مثل زمان برجام له له میزند برای مذاکره و گرفتن پول مفت ولی چون ترامپ نمی خواهد چیز دندان گیری به شما بدهد فعلا صلاح نمی بینی که قمبل قهرمانانه بکنی و فعلا به نعل و میخ میکوبی تا معجزه ای پیش اید. شاید هم در این مدت طفل 6 ساله از چاه جمکران تنوره کشید و برایتان تخم طلا بگذارد.
  9
  96
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱
  ۴۹
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  ترامپ اجازه اقدام نظامی فرماندهی نظامی آمریکا در خاورمیانه سنتکام علیه پایگاه های موشکی سپاه پاسداران را صادر حال توى احمق مذاکر نکون مردم ایران هم هیچ.
  10
  69
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  درود بر آقای خامنه ای که نمی گذارد ایران تبدیل به گاو شیری عمریگا شود، پاینده ایران بزرگ
  114
  10
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
  ۴۹
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  خامنەای حرامى آخرین دیکتاتور ایران، تلاشھای لابی نظام در آمریکا برای مذاکرە را نقش بر آب کرد. جمھوری اسلامی وارد راە یکطرفە سقوط شدە است. بە صفر رساندن صادرات نفتی و فروپاشی اقتصادی گرچە بە آخوندھای 🐐فاسد و میلیاردر و خانوادەھایشان لطمە نمیرساند، ولی تکلیف مردم را روشن میسازد.
  9
  88
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خامنه ای با این سخنان تکراریش می خواهد امریکایها را گول بزند که مسئله حمله به عربستان را به حاشیه ببرند و موضوع بحثهای خامنه ای را در جلساتاشان پیش بکشند. اگر امریکا و هم پیمانانش حمله به عربستان را فراموش کنند باید گفت همه سیاستمداران امریکای و متحدانش در برابر اخوندهای ایران دچار الزایمر شده اند.
  7
  79
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
  ۴۹
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  خامنه ای امروز برای مذاکره با امریکا ، شرط گذاشته : "بازگشت امریکا به برجام ". بنازم به اقتدار ! از شرط " برداشتن تحریم ها " رسیدن به شرط بازگشت امریکا به برجام .مگه برجام ، همون معاهده ای نبودکه سخنگویان رهبر از حسین‌شریعتمداری تا مداحان هفت تیر کشِ بیت رهبر، می گفتن خیانته ؟
  5
  76
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. نادان ضد خامنه ای ! خامنه ای دم از اسلام. میزند نه. از ایران.
  4
  74
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::Majid38 - ملبورن، استرالیا::]. ترامپ و تو غلط کردید
  84
  7
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
  ۵۴
  دانای نادان - زووله، هلند

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اسم ایران رو میاری دهان رو آب بکش. تو یه عراقی‌ هستی‌ ، یا یه ایرانی‌ که دوست داره زن و بچشو بده دست دشمنی که ۸ سال تمام چشمش دنبال ناموس ما بود و به بدترین شکل ممکن جوون‌های مارو پر پر کرد.
  4
  73
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. درود بر موادفروش سر کوچه شما، زیرا با اینکه میبیند حالت خوب نیست هنوز هم برایت تهیه میکند!
  4
  76
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
  ۴۶
  Kumasi - کوماسی، غنا

  رهبر شجاع ایران با قلب دلیر خویش برای درهم شکستن هیمنه امریکا گام بردار که ما ملت ایران اماده جان دادن هستی
  48
  5
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  سمعا وطاعتاعتا قائدنا و امامنا و سیدنا و سرورنا آیت الله العظمی قره عین الاتقیا سید علی آقای خامنه ای دامت برکاته . وجودت پایدار و مستدام و سایه ات گسترده بر پهنای ایران و ممالک شیعی . ای پایان دهنده ذلت دوران شاهان از این مرز و بوم
  56
  3
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
  ۶۴
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  گویا رژیم ازنظر اقتصادی میتونه با همین شرایط بد اقتصادی تا یک سال و نیم دیگه دوام بیاره و امیدوار باشه که دموکراتها در انتخابات سال بعد در امریکا پیروز شده و به قرارداد برجام برگردند، و اگر ترامپ دو باره انتخاب شد اونوقت حضرات شرایط یک نرمش قهرمانه جدید ومذاکره با امریکا رو فراهم خواهند کرد! با توجه به اینکه در طی این زمان هجده ماهه، شرایط اقتصادی برای مردم بسیار بدتر ازامروز خواهد شد.
  1
  21
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  کوروش، شاه شاهان، شاه هخامنشی، ای افتخار ملت ایران، باور عمیق را دعا کن تا زودتر به پیشگاه اهورامزدا شرفیاب ( در این مورد، .....) شود. بیچاره قاط زده است!
  1
  33
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  ای کوروش آسوده بخواب که این بار ما حقیقتا بیداریم نه توهم بیداری
  9
  3
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۲
  نظر شما چیست؟